Jak dbać o buty?

Moda / 

Jeśli jest jakikolwiek element garderoby, którym nie da się wywieść nikogo w pole, są nim buty. W niektórych sytuacjach mężczyźni mogą nie zwracać uwagi na niską jakość damskiego obuwia zauroczeni np. ładnymi nogami lub innymi wdziękami. Niestety sami nie mają podobnej mocy. Opinie kobiet o mężczyznach w brzydkim i niezadbanym obuwiu są bardzo jednoznaczne.

Sprawa jest prosta – buty mówią kobiecie wszystko o osobowości mężczyzny. Zakup obuwia odpowiedniej jakości to kluczowe zagadnienie w budowaniu wizerunku zarówno kobiet jak i mężczyzn. Buty wysokiej jakości wymagają stosowania kilku zasad dotyczących ich noszenia, a także zakupu kilku kosmetyków, które pozwalają odpowiednio się nimi zająć.

wypastowane brązowe buty

Rotacja butów

To prawda, że dobre buty wytrzymują lata. Obuwie z wysokiej jakości skóry, wykonane odpowiednimi technologiami jest o wiele bardziej długowieczne niż klejone buty ze skór (lub nie!) nieznanego pochodzenia, które zaprojektowano, by wytrzymały wyłącznie jeden sezon. Trzeba jednak pamiętać, że żadne buty na świecie nie będą cieszyć nas przez wiele lat jeśli nie będziemy traktować ich z należytym szacunkiem. Rotacja obuwia zapewnia jego długowieczność. Aby buty utrzymały swój kształt i kondycję konieczne jest dawanie im przynajmniej jednej doby odpoczynku po każdym dniu noszenia. Logiczny wniosek wynikający z reguły rotacji to fakt, że każdy mężczyzna potrzebuje przynajmniej dwóch par butów. Pań nie będzie chyba trzeba długo do tego przekonywać :)

Prawidła

cedrowe prawidła

Odpoczynek dla butów po noszeniu nie jest jednak wystarczającym gwarantem ich dobrego stanu. Obuwie powinno spędzać ten czas na cedrowych prawidłach, które utrzymują kształt ich cholewki w napięciu. Stosowanie prawideł pozwala na uniknięcie mocnego „łamania się” skóry butów i deformowania cholewki. Bez nich buty z delikatnej skóry mogą wyglądać jak wiekowe już po kilku założeniach. Brzmi znajomo? Warto pamiętać, że prawidła z drzewa cedrowego dobrze wyciągają z butów nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Lakierowane drewno w prawidłach za 20-30 złotych nie zapewni tego efektu.

Krem i pasta do butów

elegancki but na prawidle i środki do pielęgnacji safir

Dobra skóra wymaga odpowiedniego traktowania. Buty, podobnie jak dłonie i stopy, potrzebują kosmetyków, które utrzymują ich skórę w doskonałej kondycji nadając jej elastyczność i połysk. Nie wszyscy wiedzą, że cholewka buta powinna być pielęgnowana kremem z miękkimi woskami, które wnikają do skóry nadając jej elastyczność, podczas gdy nosek i pięta buta powinny być dodatkowo polerowane pastą do butów zawierającą twardsze woski pozwalającą na uzyskanie wysokiego połysku. Może brzmi to skomplikowanie, ale tak naprawdę wystarczy bezbarwny krem do wszystkich posiadanych par butów oraz pasty w odpowiednio dobranych kolorach do wybłyszczania. Warto też zadbać o tłuszcz na zimę oraz olej lniany lub odpowiedni produkt ochronny do pielęgnacji podeszwy.

Szczotka

szczotki do obuwia SAPHIR

Nasi dziadkowie doskonale wiedzieli, że kluczowym narzędziem do nadawania połysku butom jest szczotka. Na umyte buty należy nałożyć krem i pozwolić mu wsiąknąć w skórę. Najlepiej jeśli można odstawić wtedy obuwie na całą noc. Polerowanie szczotką w kilka minut nada butom ładny połysk. Bardziej wymagający muszą koniecznie położyć jeszcze na nosku i pięcie pastę, i poświęcić trochę więcej czasu na jej wypolerowanie możliwie długimi pociągnięciami szczotki. Efekt przekroczy najśmielsze oczekiwania polerującego nowicjusza.

Warto pamiętać, że szczotka do polerowania powinna być z możliwie twardego i koniecznie naturalnego włosia. Szczotki z włosia syntetycznego bardzo szybko się zużywają – szkoda na nie czasu i pieniędzy. Warto też wiedzieć, że tzw. efekt lustra, czyli bardzo silnego wybłyszczenia skóry, można uzyskać tylko na butach bardzo wysokiej jakości. Próby zrobienia porządnego „lustra” na butach ze skóry lakierowanej to strata czasu. Nie oznacza to oczywiście, że z każdych butów nie należy wyciskać wszystkiego, co garbarnia dała!

Skórzana podeszwa

skórzana podeszwa

Każdy wie, że dobre buty powinny być na skórzanej podeszwie. Niestety ma ona kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że łatwo przemaka. Zapobiegać temu można na dwa sposoby:

 • Pierwszym z nich jest podbicie podeszwy gumą. Nie ma w tym nic złego choć nie każdy punkt napraw szewskich umie zrobić to ładnie.
 • Drugi sposób to stosowanie oleju lnianego lub specjalistycznego impregnatu do konserwacji podeszew. Dzięki temu podeszwy stają się wodoodporne, a deszcz i niepogoda przestają być straszne.

Warto też dodać, że „goła” skórzana podeszwa na śniegu potrafi szybko zamienić buty w narty, a co za tym idzie, z łatwością położyć noszącego na łopatki. :)

Łyżka do butów

łyżka do butów

Kolejnym nieodzownym elementem towarzyszącym obuwiu wysokiej klasy jest łyżka do butów. Założenie dobrze dopasowanych butów ze sztywnej skóry jest niemal niemożliwe bez niej. Oprócz tego, korzystanie z tego narzędzia zapobiega deformacjom kuli pięty i niepotrzebnemu naciąganiu cholewki. Warto mieć ją zawsze w pobliżu miejsca, w którym zakładamy buty. Osoby, które nie lubią się schylać lub mają brzuszek, mogą przemyśleć zakup długiej łyżki do butów, aby niepotrzebnie nie gnieść koszuli i spodni, które założyli przed obuwiem. Bardziej wysportowani gentlemani poradzą sobie z krótką łyżką.

Warto pielęgnować buty?

Jeśli dobrze dbasz o buty, możesz zrobić z nimi niesamowite rzeczy. Na zdjęciu poniżej widać, co dobre kosmetyki do butów mogą zdziałać na butach ze wspaniałej skóry.

wypielęgnowane buty na prawidłach
Czyste i dobrze utrzymane obuwie daje bardzo dużo satysfakcji i diametralnie zmienia wizerunek osoby, która je nosi. Niektórzy mówią nawet, że czyste buty to pierwszy krok do zbicia fortuny.

Jak często pastujesz buty?

Komentarze

 1. Pingback: Jak lepiej wyglądać teraz? 10 porad! : Gentleman's Choice

 2. Co robić, jeśli posiadam czarne buty firmy bugatti, które mają brązową nić. Jak je impregnować, aby nie zamazać nitki na czarno?

 3. Dzięki za ten artykuł, wyjaśnił mi kilka interesujących rzeczy.

  A przy okazji: wymieszane jest formatowanie, chorągiewka z justowanym :)

  1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawiliśmy nieco tekst wizualnie. Jak się Panu podoba? Jest bardziej czytelny?

 4. Pingback: Jak dbać o buty? - kilka praktycznych porad | milerszyje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Knit – krawat, którego wszyscy się boją. Jak go ujarzmić?

Moda / 

Wiele osób uważa, że krawaty są dla sztywniaków i zawsze mają formalny wydźwięk. Nic bardziej mylnego! Istnieją krawaty, których formalność plasuje się na poziomie pary przetartych jeansów. Knity, bo o nich mowa, to dziergane krawaty, które na zachodzie święcą już triumfy popularności. Ciekawe, czy tak samo będzie u nas…

czerwony krawat dziergany i koszula w kratę

Skarpeta na szyi

Ciężko jest wyobrazić sobie mężczyznę, który lubi sportową elegancję i nie nosi knitów. Dodają one różnorodności światowi krawatów.  Knit to krawat dla wszystkich facetów, którzy chcieliby częściej mieć coś pod szyją, ale ze zwykłym krawatem czują się zbyt sztywno. Krawaty dziergane są tak nieformalne, że można nosić je nie tylko do sportowej marynarki, ale także do swetra albo samej koszuli z kołnierzykiem button-down, a może nawet z kołnierzykiem beż żadnego usztywnienia. Bez problemów wpisują się w stylizacje, w których szlachetny i błyszczący jedwab jest zbyt pompatyczny.

krawat dziergany w paski

Jak nosić knit? 

Knity układają się zupełnie inaczej niż krawaty jedwabne. Przede wszystkim są węższe – z reguły mają 5-7 cm. Na wysokości karku, w knitach wszyta jest podszewka z ciasno tkanego jedwabiu, która zapewnia brak rozciągliwości na tym odcinku. Dzięki temu krawat może utrzymać się pod szyją, nie pokazując górnego guzika koszuli. Najpopularniejszym zakończeniem knita jest prosto ścięta końcówka (za co wielu go kocha i równie wielu wstydzi się nosić), ale zdarzają się też knity z „trójkątnym” zakończeniem.

krawaty dziergane

Grubość krawatów tego typu sprawia, że węzły mają zupełnie inną dynamikę i proporcje niż węzły na tradycyjnych krawatach. Są bardziej prostopadłościenne i mają grubszą talię. Dodaje im to pewnej „niedbałości”, która przyczynia się do budowania niezobowiązującego wyglądu. Do knitów najlepiej stosować najprostszy węzeł – four in hand, który nie konsumuje zbyt dużo krawata. Wiele osób nosi knity wyciągając tylną końcówkę nieco na bok i budując tym samym wrażenie pewnej przypadkowości/spontaniczności lub, jak kto woli, sprezzatury.

zawiązany dziergany krawat w pasy

Bez połysku

Lwia część krawatów dostępnych na rynku zrobiona jest z jedwabiu z takiego splotu. Nic dziwnego, jest to materiał wysokiej jakości i szlachetnego pochodzenia. Jego największą zaletą jest piękny połysk. Paradoksalnie może to być także jego największą wadą. Połysk nadaje krawatowi formalność, a ta nie zawsze jest pożądana. Dlatego po drugiej stronie skali znalazły się knity. Ich nieformalny charakter warunkuje materiał, z którego powstały lub splot, którego użyto. Krawat przedstawiony na zdjęciu jest krawatem jedwabnym, ale jego luźny splot sprawia, że nie wygląda jak ciasno tkany „tradycyjny” krawat. Jego perlistość sprawia, że wygląda raczej jak tysiące połączonych ze sobą jedwabnych kuleczek.

krawat dziergany - zbliżenie

To oczywiście nie wszystko ponieważ knity mogą być także wykonane z wełny albo kaszmiru i mogą mieć mnóstwo wzorów i faktur. Możliwości jest bardzo dużo, a sposób ich wykorzystania zależy wyłącznie od odwagi i polotu noszącego.

Zapisz

Zapisz

portfel

Komentarze

 1. Pingback: Knit – oryginalny dziergany krawat casualowy | milerszyje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Ikona elegancji: Gianni Agnelli

Ikony Stylu, Moda / 

Kiedy myślimy: ikona męskiej elegancji, w głowie pojawia się nam obraz dobrze ubranego mężczyzny, który wie, co i jak nosić, by wyglądać fenomenalnie. Widzimy pewnego siebie człowieka, który z dystansem do sztywnych zasad i tradycji dobiera swój strój tak, by nie tylko pasował do okazji, ale także współgrał z jego osobowością i charakterem. Widzimy nie tylko dobrze skrojone ubrania, ale także ciekawe przełamania konwencji, nadające szyku i elegancji. Słowem, widzimy Gianni Agnelli w pełnej krasie.

Gianni Agnelli w szarej marynarce

źródło: bloglovin.com

Gianni Agnelli w ciemnym garniturze

źródło: businessdresscode.pl

Trochę biografii

Gianni Agnelli (1921-2003) urodził się w dość niezwykłej rodzinie. Jego dziadek, po którym otrzymał swoje imię, był założycielem koncernu włoskich samochodów Fiat. Sam Agnelli odnalazł zresztą swoje miejsce w rodzinnym biznesie i związał  przyszłość zawodową z Fiatem. Gianni Agnelli studiował prawo, co tłumaczy jego pseudonim l’Avvocato, czyli adwokat.

młody Gianni Agnelli

Jak widać, młody Agnelli od początku żył za pan brat z garniturem. źródło: giovanniagnelli.it

Prócz zamiłowania do pięknych samochodów, Agnelli odziedziczył rodzinną pasję do piłki nożnej i klubu sportowego Juventus. Wieść głosi, że rodzina Agnellich wykonywała codziennie wczesnym rankiem telefony do klubu, by usłyszeć nowiny ze świata rywalizacji sportowych.

Gianni Agnelli palący papierosa

źródło: esquire.com

Gianni Agnelli prywatnie

Jakim człowiekiem był niestety już nieżyjący l’Avvocato?

Niech przemówią słowa samego Agnellego. Kiedy w 63 roku JF Kennedy został zamordowany, Agnelli powiedział „I tak był już skończony”. Czarnym humorem l’Avvocato podsumował cały skandal i rewelacje krążące wokół Kennedy’ego. Krótko i treściwie, czyli tak, jak lubimy najbardziej. O Giovannim Agnellim mówi się, że lubił wszystko zbyć żartem, podsumować krótko i nie rozdrabniać się. Mówił zwięźle, prosto i klarownie. Konkretny gentleman z Włoch.

Gianni Agnelli - czarno-białe zdjęcie

źródło: askmen.com

Gianni Agnelli w dżinsach

źródło: pinterest.com

Gianni Agnelli w beżowym garniturze

źródło: pixgood.com

Gianni Agnelli na nartach

źródło: classlife.it

Ikona elegancji

O elegancji i szyku Agnellego napisano już wiele. Mimo to, trudno jest opisać słowami to, w jak niezwykle subtelny sposób Agnelli łączył klasyczną elegancję z elementami ekstrawagancji. Obok doskonale skrojonych garniturów legendarnej mediolańskiej pracowni Caraceni, znakiem rozpoznawczym Agnellego są takie smaczki jak zegarek noszony na mankiecie koszuli czy swobodne noszenie mokasynów i loafersów do eleganckiego stroju wieczorowego.

Gianni Agnelli w beżowej marynarce

źródło: cloob.com

Nie można również nie wspomnieć o nonszalancko rozpiętych guzikach mankietów marynarek i o krawacie, którego przednia, szersza część częstokroć okazywała się krótsza niż część węższa.

uśmiechnięty Gianni Agnelli

źródło: thestyleking.com

Ciekawe jest także zainteresowanie l’Avvocato ubraniami mniej oficjalnymi. Cenił dżins, często nosił się nieco po kowbojsku. Dużo eksperymentował z ubiorem, ryzykował i łączył niebanalnie różne elementy garderoby. Oceniając subiektywnie, stwierdzić można, że nie wszystkie jego upodobania były atrakcyjne stylistycznie, jednak w cieniu jego osobowości i tak były to niewiele znaczące szczegóły.

Gianni Agnelli na widowni

źródło: repubblica.it

Gianni Agnelli na tle samochodów

źródło: greyfoxblog.com

Lapo Elkann

Lapo Elkann, źródło: vogue.it

Jego styl to kwintesencja osławionej włoskiej sprezzatury, gdzie pozorne niedociągnięcia w rzeczywistości są dokładnie przemyślanym oczkiem puszczonym w stronę tradycji, a nie błędami i potknięciami. Biorąc jednak pod uwagę perfekcjonizm, z jakim Gianni Agnelli działał jako inwestor i przedsiębiorca, trudno go podejrzewać o brak dokładności czy niestaranność. Można zaryzykować zatem stwierdzenie, że l’Avvocato dopracowywał swój wygląd w każdym, najdrobniejszym nawet detalu, a guziki jego mankietów nie odpinały się same. Agnelli im w tym pomagał.
Podobno obecnie garnitury l’Avvocata nosi jego wnuk, Lapo Elkann. Brzmi to nieco ekscentrycznie, ale dobrze skrojone i porządnie wykonane ubrania można przecież nosić całymi latami. Vanity Fair uznało go za najlepiej ubranego mężczyznę roku 2009.

Zamysł czy przypadek?

Dbałość o szczegóły i staranność w doborze strojów uczyniły z Gianniego Agnellego ikonę włoskiego gentlemana. Jego postać, doskonale znana do dziś, inspiruje wielu mężczyzn, którzy pragną zachwycać i onieśmielać doskonałym wyglądem. Naśladowców nie brakuje. Kto bowiem nie chciałby nosić się jak Agnelli? Któż nie chciałby tak swobodnie i szykownie bawić się modą i elegancją? Naśladowanie nie jest oczywiście grzechem, lecz, niestety, zegarek na rękawie nie uczyni nikogo l’Avvocato, a to, co jemu uchodziło na sucho, dla zwykłego śmiertelnika może oznaczać duży błąd wizerunkowy. Jak widać, polska zasada co wolno wojewodzie… znajduje zastosowanie nawet w szerokim świecie.

zamyślony Gianni Agnelli

źródło: rebelsintradition.com

Przeczytaj również o innych ikonach elegancji:
Ikona elegancji: Clark Gable
Ikona elegancji: Cary Grant
Ikona elegancji: Humphrey Bogart
Ikona elegancji: Fred Astaire

O Gentleman’s Choice:

Jesteśmy bardzo młodym portalem, który publikuje treści o wysokiej wartości merytorycznej z wieloma autorskimi zdjęciami. Zależy nam na dalszym rozwoju i profesjonalizacji, które jednak zależą od liczby odbiorców, do której docieramy. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, daj nam lajka i/lub udostępnij go na FB lub w innych mediach społecznościowych! Nic nie tracisz, a nasza wiedza może przydać się komuś z Twoich znajomych! 

Zapisz

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep Miler - męski sklep
Top