Ikona elegancji: Clark Gable

Ikony Stylu, Moda / 
Clark Gable - czarno-białe zdjęcie

źródło: otrcat.com

Pierwszym zdaniem, które Scarlett O’Hara skierowała do Rhetta Butlera, było sławetne „Nie jest pan dżentelmenem!”. Był to początek wielkiego i płomiennego romansu bohaterów Przeminęło z Wiatrem, który przeszedł do historii literatury oraz, co dla nas istotniejsze, kina. Nie należy jednak sądzić, że Clark Gable, odtwórca roli Rhetta Butlera, nie jest dżentelmenem. Wprost przeciwnie.

Odrobina historii

Gable urodził się w Ohio (USA) w 1901 roku. Nie od razu jego życie przypominało spełniony amerykański sen. Pochodził z rodziny farmerskiej, nie popierającej żyłki aktorskiej, którą Gable poczuł w sobie mając zaledwie szesnaście lat. Ojciec posyłał młodego Gable’a do pracy na polach naftowych, by zarabiał na swoje utrzymanie.

uśmiechnięty Clark Gable

źródło: asenata.wordpress.com

Clark Gable w garniturze

źródło: allposters.pl

Dopiero po śmierci dziadka Gable zaczął realizować swoje marzenie i rozpoczął naukę zawodu aktora. Sam Gable o sobie i swoim wyjątkowym talencie mówił tak: jestem tylko szczęściarzem z Ohio, który miał szansę być we właściwym miejscu o właściwym czasie.
Gable musiał być utalentowanym uczniem, ponieważ jego nauczycielka, Josephine Dillon, została później jego żoną.

Clark Gable

źródło: britannica.com

Clark Gable palący fajkę

źródło: adorocinema.com

Gable nie był jednak specjalnie stały w uczuciach. W związek małżeński wszedł aż pięć razy. Nie ma się czemu dziwić, jego utrwalony na taśmie filmowej wizerunek do dzisiaj przyprawia kobiety o zawrót głowy.
Król Hollywood, bo taki przydomek zyskał dzięki swoim talentom aktorskim, zagrał w ogromnej liczbie filmów, a wśród nagród które otrzymał znajduje się także Oscara. Sam Gable o swoim „królowaniu” mówił: ten cały Król to bzdura. Jem, śpię i chodzę to toalety jak każdy inny człowiek. Nie mam wewnątrz siebie żadnego magicznego światła, które czyni mnie gwiazdą.

Clark Gable przy biurku

źródło: dearmrgable.com

Gable prywatnie

Niestety, nie można powiedzieć, że życie prywatne Gable’a było przyjemną i lekką drogą przez czerwony dywan. Kiedy Carole Lombard, jego trzecia żona i podobno prawdziwa miłość, zginęła w wypadku samolotowym, Gable popadł w depresję, rzucił aktorstwo i zaciągnął się do wojska.

zdjęcie Clarka Gable'a z autografem

źródło: dearmrgable.com

Aktor niezwykle kochał koty i psy. Oprócz zwierząt gorącym uczuciem darzył kawę. Miał kiedyś powiedzieć, że nigdy nie uśmiecha się przed dokończeniem pierwszej porannej filiżanki.

Clark Gable z psem

źródło: stinsonrely.com

Clark Gable przyjaźnił się także z inną ikoną klasycznej elegancji o tych samych inicjałach – Cary’m Grantem. Obaj panowie byli podobnej budowy i podobno wymieniali się nawet ubraniami.

Clark Gable z innymi mężczyznami

źródło: dearmrgable.com

Filmowy szyk

Burzliwe życie emocjonalne Clarka Gable’a świetnie współgrało z jego świetnym gustem i szykownością strojów, które wybierał. Frank Capra, reżyser filmowy, który współpracował z aktorem przy produkcji kultowych Ich nocy, powiedział kiedyś o Gable’u, że miał wdzięk w takich całkiem zwykłych sprawach, kiedy stał, palił, i ubierał się.

Clark Gable, jego biedna kobieta i koty

źródło: everlasting-star.net

Według wielu krytyków, Gable nie powinien nosić wąsa, który rzekomo zaburzał proporcje jego twarzy.

Clark Gable z fajką w ustach

źródło: goodreads.com

Clark Gable wśród kobiet

źródło: dearmrgable.com

Jednak właśnie ten cienki wąs stał się znakiem firmowym Gable’a i pomógł mu podbić serca niezliczonych rzeszy kobiet na całym świecie.
Warto wspomnieć, że Gable miał także pewien kompleks – były nim duże uszy. To właśnie przez to w bardzo wielu scenach Gable ma szeroko rozpięty kołnierz koszuli, który kamufluje ten problem. Również kapelusze aktora dobierane były w taki sposób, aby odciągnąć uwagę widzów od newralgicznego miejsca.

Wpływ na modę

Clark Gable z psem na smyczy

źródło: photobucket.com

Gable pojawiał się na ekranie w złotej erze Hollywood, kiedy to właśnie filmy z USA, a nie jak dotychczas francuscy projektanci, zaczynały narzucać obowiązujące trendy w ubraniach. Gable nosił garnitury z mocno wypełnionymi ramionami, które stanowiły przeciwwagę dla jego prominentnych uszu. Nosił też charakterystyczne dla swoich czasów spodnie z bardzo wysokim stanem co widać doskonale na poniższym zdjęciu.

Pomimo że garnitury Clarka Gable przejdą do historii jako doskonałe, najsławniejsza historia związana z nim i modą dotyczy nie ubrań wierzchnich, ale bielizny, a dokładniej rzecz biorąc podkoszulek. W 1934 w filmie Ich noce Gable wystąpił w rozpiętej koszuli, która odsłaniała jego nagi tors, opinia publiczna zawrzała. Przyczyną skandalu był brak podkoszulki, która w latach 30 XX wieku nie była opcjonalną, ale konieczną bielizną zakładaną przez mężczyzn pod koszule. Choć dzisiaj nie ma na to dowodów, podobno po emisji Ich nocy sprzedaż podkoszulków spadła drastycznie.

Clark Gable w białej koszuli

źródło: doctormacro.com

W 1953 Gable wystąpił w filmie Mogambo, który kręcono w Afryce. Kreacja i wygląd Gable’a w stylu safari zachwyciły publiczność, która doceniła kostium doskonale dobrany do środowiska, w którym film został stworzony. Mogambo uczyniło z Gable’a ikonę Południowego Gentlemana, ogorzałego od żaru słońca i beztrosko stylowego w każdych warunkach.

Clark Gable na safari

źródło: tcm.com

Błędem byłoby postrzegać Gable’a jako aktora jednej roli. Wcielał się w przeróżne postacie, zmieniał swój wygląd i ubiór, zachwycał grą aktorską. Prawdą jednak jest, że większość widzów na zawsze zapamiętała go jako buńczucznego południowca, który podczas wojny secesyjnej szmugluje dobra i kosztowności dla własnego zysku. Trudno się jednak widowni dziwić: Margaret Mitchell, autorka Przeminęło z wiatrem, przyznała, że kreując postać płomiennego Rhetta, wyobrażała sobie właśnie Gable’a jako jedynego możliwego odtwórcę tej roli.

Clark Gable czyta Przeminęło z wiatrem

źródło: gettyimages.com

Gable zawsze wyglądał szykownie, zarówno w pracy, jak i prywatnie. Był człowiekiem szyku i elegancji, który już zawsze kojarzony będzie na całym świecie jako przystojny i dobrze ubrany gentleman.

Clark Gable na werandzie

źródło: ivy-style.com

Przeczytaj również o innych ikonach elegancji:

O Gentleman’s Choice:

Jesteśmy bardzo młodym portalem, który publikuje treści o wysokiej wartości merytorycznej z wieloma autorskimi zdjęciami. Zależy nam na dalszym rozwoju i profesjonalizacji, które jednak zależą od liczby odbiorców, do której docieramy. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, daj nam lajka i/lub udostępnij go na FB lub w innych mediach społecznościowych! Nic nie tracisz, a nasza wiedza może przydać się komuś z Twoich znajomych! 

Zapisz

Zapisz

Komentarze

 1. Ubóstwiam sprawdzać takie witryny. Autor – dobra robota!.

 2. Niesamowicie, że tworzysz nowe artykuły. Twój blog jest niezwykle interesujący.

 3. Niezwykle wciągający tekst. Można zauważyć, że bardzo dobrze orientujesz się w tym temacie.

 4. Dzień dobry. Można zauważyć w tym artykule coś potrzebnego mi do szkoły. Pozdrawiam autora!

 5. Wreszcie ktoś dotknął ten temat. Świetny tekst.

 6. Ostatnie Twoje teksty sporo mnie nauczyły. Zastanawiam się co i kiedy zamierzasz umieścić na blogu. Oczywiście będę przeglądać tę stronę.

 7. Tekst niezbyt rzetelny. Autor wspomina, że „dopiero po śmierci ojca Gable zaczął realizować swoje marzenie i rozpoczął naukę zawodu aktora”, a tymczasem ojciec Clarka zmarł w 1948 r., kiedy „Król” miał za sobą blisko 2 dekady kinowej sławy.

  1. Przepraszamy za błąd, który wkradł się do tekstu. Zamiast ojca powinien być dziadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Jak dbać o buty?

Moda / 

Jeśli jest jakikolwiek element garderoby, którym nie da się wywieść nikogo w pole, są nim buty. W niektórych sytuacjach mężczyźni mogą nie zwracać uwagi na niską jakość damskiego obuwia zauroczeni np. ładnymi nogami lub innymi wdziękami. Niestety sami nie mają podobnej mocy. Opinie kobiet o mężczyznach w brzydkim i niezadbanym obuwiu są bardzo jednoznaczne.

Sprawa jest prosta – buty mówią kobiecie wszystko o osobowości mężczyzny. Zakup obuwia odpowiedniej jakości to kluczowe zagadnienie w budowaniu wizerunku zarówno kobiet jak i mężczyzn. Buty wysokiej jakości wymagają stosowania kilku zasad dotyczących ich noszenia, a także zakupu kilku kosmetyków, które pozwalają odpowiednio się nimi zająć.

wypastowane brązowe buty

Rotacja butów

To prawda, że dobre buty wytrzymują lata. Obuwie z wysokiej jakości skóry, wykonane odpowiednimi technologiami jest o wiele bardziej długowieczne niż klejone buty ze skór (lub nie!) nieznanego pochodzenia, które zaprojektowano, by wytrzymały wyłącznie jeden sezon. Trzeba jednak pamiętać, że żadne buty na świecie nie będą cieszyć nas przez wiele lat jeśli nie będziemy traktować ich z należytym szacunkiem. Rotacja obuwia zapewnia jego długowieczność. Aby buty utrzymały swój kształt i kondycję konieczne jest dawanie im przynajmniej jednej doby odpoczynku po każdym dniu noszenia. Logiczny wniosek wynikający z reguły rotacji to fakt, że każdy mężczyzna potrzebuje przynajmniej dwóch par butów. Pań nie będzie chyba trzeba długo do tego przekonywać :)

Prawidła

cedrowe prawidła

Odpoczynek dla butów po noszeniu nie jest jednak wystarczającym gwarantem ich dobrego stanu. Obuwie powinno spędzać ten czas na cedrowych prawidłach, które utrzymują kształt ich cholewki w napięciu. Stosowanie prawideł pozwala na uniknięcie mocnego „łamania się” skóry butów i deformowania cholewki. Bez nich buty z delikatnej skóry mogą wyglądać jak wiekowe już po kilku założeniach. Brzmi znajomo? Warto pamiętać, że prawidła z drzewa cedrowego dobrze wyciągają z butów nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Lakierowane drewno w prawidłach za 20-30 złotych nie zapewni tego efektu.

Krem i pasta do butów

elegancki but na prawidle i środki do pielęgnacji safir

Dobra skóra wymaga odpowiedniego traktowania. Buty, podobnie jak dłonie i stopy, potrzebują kosmetyków, które utrzymują ich skórę w doskonałej kondycji nadając jej elastyczność i połysk. Nie wszyscy wiedzą, że cholewka buta powinna być pielęgnowana kremem z miękkimi woskami, które wnikają do skóry nadając jej elastyczność, podczas gdy nosek i pięta buta powinny być dodatkowo polerowane pastą do butów zawierającą twardsze woski pozwalającą na uzyskanie wysokiego połysku. Może brzmi to skomplikowanie, ale tak naprawdę wystarczy bezbarwny krem do wszystkich posiadanych par butów oraz pasty w odpowiednio dobranych kolorach do wybłyszczania. Warto też zadbać o tłuszcz na zimę oraz olej lniany lub odpowiedni produkt ochronny do pielęgnacji podeszwy.

Szczotka

szczotki do obuwia SAPHIR

Nasi dziadkowie doskonale wiedzieli, że kluczowym narzędziem do nadawania połysku butom jest szczotka. Na umyte buty należy nałożyć krem i pozwolić mu wsiąknąć w skórę. Najlepiej jeśli można odstawić wtedy obuwie na całą noc. Polerowanie szczotką w kilka minut nada butom ładny połysk. Bardziej wymagający muszą koniecznie położyć jeszcze na nosku i pięcie pastę, i poświęcić trochę więcej czasu na jej wypolerowanie możliwie długimi pociągnięciami szczotki. Efekt przekroczy najśmielsze oczekiwania polerującego nowicjusza.

Warto pamiętać, że szczotka do polerowania powinna być z możliwie twardego i koniecznie naturalnego włosia. Szczotki z włosia syntetycznego bardzo szybko się zużywają – szkoda na nie czasu i pieniędzy. Warto też wiedzieć, że tzw. efekt lustra, czyli bardzo silnego wybłyszczenia skóry, można uzyskać tylko na butach bardzo wysokiej jakości. Próby zrobienia porządnego „lustra” na butach ze skóry lakierowanej to strata czasu. Nie oznacza to oczywiście, że z każdych butów nie należy wyciskać wszystkiego, co garbarnia dała!

Skórzana podeszwa

skórzana podeszwa

Każdy wie, że dobre buty powinny być na skórzanej podeszwie. Niestety ma ona kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że łatwo przemaka. Zapobiegać temu można na dwa sposoby:

 • Pierwszym z nich jest podbicie podeszwy gumą. Nie ma w tym nic złego choć nie każdy punkt napraw szewskich umie zrobić to ładnie.
 • Drugi sposób to stosowanie oleju lnianego lub specjalistycznego impregnatu do konserwacji podeszew. Dzięki temu podeszwy stają się wodoodporne, a deszcz i niepogoda przestają być straszne.

Warto też dodać, że „goła” skórzana podeszwa na śniegu potrafi szybko zamienić buty w narty, a co za tym idzie, z łatwością położyć noszącego na łopatki. :)

Łyżka do butów

łyżka do butów

Kolejnym nieodzownym elementem towarzyszącym obuwiu wysokiej klasy jest łyżka do butów. Założenie dobrze dopasowanych butów ze sztywnej skóry jest niemal niemożliwe bez niej. Oprócz tego, korzystanie z tego narzędzia zapobiega deformacjom kuli pięty i niepotrzebnemu naciąganiu cholewki. Warto mieć ją zawsze w pobliżu miejsca, w którym zakładamy buty. Osoby, które nie lubią się schylać lub mają brzuszek, mogą przemyśleć zakup długiej łyżki do butów, aby niepotrzebnie nie gnieść koszuli i spodni, które założyli przed obuwiem. Bardziej wysportowani gentlemani poradzą sobie z krótką łyżką.

Warto pielęgnować buty?

Jeśli dobrze dbasz o buty, możesz zrobić z nimi niesamowite rzeczy. Na zdjęciu poniżej widać, co dobre kosmetyki do butów mogą zdziałać na butach ze wspaniałej skóry.

wypielęgnowane buty na prawidłach
Czyste i dobrze utrzymane obuwie daje bardzo dużo satysfakcji i diametralnie zmienia wizerunek osoby, która je nosi. Niektórzy mówią nawet, że czyste buty to pierwszy krok do zbicia fortuny.

Jak często pastujesz buty?

portfel

Komentarze

 1. Pingback: Jak lepiej wyglądać teraz? 10 porad! : Gentleman's Choice

 2. Co robić, jeśli posiadam czarne buty firmy bugatti, które mają brązową nić. Jak je impregnować, aby nie zamazać nitki na czarno?

 3. Dzięki za ten artykuł, wyjaśnił mi kilka interesujących rzeczy.

  A przy okazji: wymieszane jest formatowanie, chorągiewka z justowanym :)

  1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawiliśmy nieco tekst wizualnie. Jak się Panu podoba? Jest bardziej czytelny?

 4. Pingback: Jak dbać o buty? - kilka praktycznych porad | milerszyje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Knit – krawat, którego wszyscy się boją. Jak go ujarzmić?

Moda / 

Wiele osób uważa, że krawaty są dla sztywniaków i zawsze mają formalny wydźwięk. Nic bardziej mylnego! Istnieją krawaty, których formalność plasuje się na poziomie pary przetartych jeansów. Knity, bo o nich mowa, to dziergane krawaty, które na zachodzie święcą już triumfy popularności. Ciekawe, czy tak samo będzie u nas…

czerwony krawat dziergany i koszula w kratę

Skarpeta na szyi

Ciężko jest wyobrazić sobie mężczyznę, który lubi sportową elegancję i nie nosi knitów. Dodają one różnorodności światowi krawatów.  Knit to krawat dla wszystkich facetów, którzy chcieliby częściej mieć coś pod szyją, ale ze zwykłym krawatem czują się zbyt sztywno. Krawaty dziergane są tak nieformalne, że można nosić je nie tylko do sportowej marynarki, ale także do swetra albo samej koszuli z kołnierzykiem button-down, a może nawet z kołnierzykiem beż żadnego usztywnienia. Bez problemów wpisują się w stylizacje, w których szlachetny i błyszczący jedwab jest zbyt pompatyczny.

krawat dziergany w paski

Jak nosić knit? 

Knity układają się zupełnie inaczej niż krawaty jedwabne. Przede wszystkim są węższe – z reguły mają 5-7 cm. Na wysokości karku, w knitach wszyta jest podszewka z ciasno tkanego jedwabiu, która zapewnia brak rozciągliwości na tym odcinku. Dzięki temu krawat może utrzymać się pod szyją, nie pokazując górnego guzika koszuli. Najpopularniejszym zakończeniem knita jest prosto ścięta końcówka (za co wielu go kocha i równie wielu wstydzi się nosić), ale zdarzają się też knity z „trójkątnym” zakończeniem.

krawaty dziergane

Grubość krawatów tego typu sprawia, że węzły mają zupełnie inną dynamikę i proporcje niż węzły na tradycyjnych krawatach. Są bardziej prostopadłościenne i mają grubszą talię. Dodaje im to pewnej „niedbałości”, która przyczynia się do budowania niezobowiązującego wyglądu. Do knitów najlepiej stosować najprostszy węzeł – four in hand, który nie konsumuje zbyt dużo krawata. Wiele osób nosi knity wyciągając tylną końcówkę nieco na bok i budując tym samym wrażenie pewnej przypadkowości/spontaniczności lub, jak kto woli, sprezzatury.

zawiązany dziergany krawat w pasy

Bez połysku

Lwia część krawatów dostępnych na rynku zrobiona jest z jedwabiu z takiego splotu. Nic dziwnego, jest to materiał wysokiej jakości i szlachetnego pochodzenia. Jego największą zaletą jest piękny połysk. Paradoksalnie może to być także jego największą wadą. Połysk nadaje krawatowi formalność, a ta nie zawsze jest pożądana. Dlatego po drugiej stronie skali znalazły się knity. Ich nieformalny charakter warunkuje materiał, z którego powstały lub splot, którego użyto. Krawat przedstawiony na zdjęciu jest krawatem jedwabnym, ale jego luźny splot sprawia, że nie wygląda jak ciasno tkany „tradycyjny” krawat. Jego perlistość sprawia, że wygląda raczej jak tysiące połączonych ze sobą jedwabnych kuleczek.

krawat dziergany - zbliżenie

To oczywiście nie wszystko ponieważ knity mogą być także wykonane z wełny albo kaszmiru i mogą mieć mnóstwo wzorów i faktur. Możliwości jest bardzo dużo, a sposób ich wykorzystania zależy wyłącznie od odwagi i polotu noszącego.

Zapisz

Zapisz

portfel

Komentarze

 1. Pingback: Knit – oryginalny dziergany krawat casualowy | milerszyje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep Miler - męski sklep
Top