Każdy czyta książki, choć pewnie gusta poszczególnych osób różnią się od siebie znacząco. Jedni czytają kryminały, inni klasyków, a jeszcze inni romanse. Są jednak książki, które zna każdy, a jeśli nawet ich nie czytał, to z pewnością słyszał o ich głównych bohaterach, którzy często żyją własnym życiem poza literaturą, w kinematografii czy popkulturze. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka niezwykłych postaci, o których z pewnością każdy słyszał, a które bezsprzecznie nazwać można dżentelmenami.
Herkules Poirot
Herkules Poirot jest fikcyjną postacią stworzoną przez poczytną autorkę kryminałów Agathę Christie. Jego kariera detektywistyczna rozpoczęła się po pierwszej wojnie światowej, kiedy wyjechał z Belgii i przeprowadził się do Anglii. Od tamtej pory rozwiązał wiele trudnych i ciekawych zagadek, dzięki którym zdobył ogromną popularność. Sama autorka powieści nie do końca była zadowolona z postaci Poirota, która zaczęła ją irytować, dlatego myślała o uśmierceniu swojego bohatera. Jednak ze względu na fanów Herkulesa, pomysł uśmiercenia bohatera Christie postanowiła zrealizować dopiero po swojej śmierci. Zabójstwo Poirota zostało opisane w ostatniej książce pod tytułem Kurtyna. Herkules zmarł od strzału w głowę, podczas jednego ze swoich śledztw, którego tajemnicę oczywiście wcześniej zdążył rozwikłać. Po wydaniu powieści w wielu gazetach, miedzy innymi w New York Times, ukazały się symboliczne nekrologi detektywa. Co ciekawe, ostatnia książka opowiadająca o Poirocie powstała kilkadziesiąt lat wcześniej, jednak zgodnie z życzeniem autorki, czekano z jej publikacją na śmierć Christie.
Wygląd Herkulesa nie przypomina tego, jaki dzisiaj promuje się na pierwszych stronach gazet, w kinie, a nawet książkach. Poirot był niski (trochę ponad metr sześćdziesiąt), miał jajowatą głowę i przerzedzone czarne włosy, które z czasem zaczął farbować. Dumą detektywa były jego wąsy, długie i sztywno sterczące, o które z wielką pieczołowitością dbał. Jego ubiór zawsze był schludny i bardzo elegancki, zawsze nosił odpowiednio skrojone garnitury i dopasowane kapelusze.
Wielokrotnie zarzucano Poirotowi, często nazywając go dandysem, że aż nazbyt dużo uwagi poświęca swojemu strojowi. Jego dbałość o szczegóły była pochodną jego obsesji na punkcie symetrii i porządku, która w połączeniu z nieprzeciętnym umysłem i niezwykłą spostrzegawczością pomagała mu w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Bardzo charakterystyczna dla jego wyglądu była także często przez niego noszona muszka, wyczyszczone na błysk buty i laska, która pomagała mu ukryć lekkie utykanie. Jak na prawdziwego dżentelmena przystało, zawsze stosował się do zasad savoir-vivre’u, a zasadą, która kierowała jego życiem, było pomaganie innym, bez względu na stan konta i płeć. Warto dodać, że ulubionym gatunkiem muzycznym Poirota była muzyka klasyczna, a kompozytorami Bach i Mozart.
Jay Gatsby
Jay Gatsby jest postacią stworzoną przez amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda, na potrzeby Wielkiego Gatsby’ego, książki wydanej w 1925 roku. Powieść nie od razu zyskała wielką sławę i fanów. Dopiero drugie wydanie w roku 1953 i ekranizacja dzieła przyniosły już wtedy zmarłemu pisarzowi i napisanej przez niego postaci ogromną popularność i stałe miejsce w kanonie zarówno literatury, jak i filmografii.
Jay Gatsby to młody i przystojny mężczyzna, który dla miłości jest w stanie zrobić wszystko. Jest bogaty, ma duży dom, najlepsze samochody i ubrania, a jego posiadłość pełna jest wartościowych dzieł sztuki i książek. Jest bardzo dobrze wykształcony, podobno skończył Oxford, ma nieskazitelne maniery i czarujący charakter, którym zjednuje sobie wszystkich nowo poznanych. Jednak tak naprawdę nie liczy się dla niego nic, oprócz ukochanej Daisy, dla której jest wstanie poświęć wszystko, dla której stał się bogaty, wykształcony, sławny i szanowany wśród elit amerykańskiego społeczeństwa. Wydaje przyjęcia, które porażają bogactwem, jest tam dosłownie wszystko, najlepsze jedzenie i najlepsza muzyka. Każdy chce zostać zaproszonym na jedną z imprez Gatsby’ego, bo znaleźć się na niej mogą tylko osoby, które się liczą, które coś znaczą. Gatsby jest romantykiem, tajemniczym, sprawiającym wrażenie pewnego siebie, jednak pełnym kompleksów i przepełnionym potrzebą udowodnienia otaczającemu go światu, że jest lepszy, że nie jest już biednym chłopcem z kiepskiej dzielnicy, a wartościowym człowiekiem, który osiągnął sukces.
James Bond
James Bond jest fikcyjną postacią stworzoną przez Iana Fleminga, jednego z najsłynniejszych angielskich pisarzy powieści szpiegowskich. Pierwsza (Casino Royale) z 12 książek opowiadających o losach Agenta 007 powstała w 1953 i momentalnie podbiła serca czytelników, którzy niemal od razu wykupili cały jej nakład. Dzisiaj powieść nie jest już tak popularna w przeciwieństwie do filmów, które na całym świecie okazały się i ciągle okazują ponadczasowym sukcesem. W tym zestawieniu skupimy się jednak na postaci książkowego James’a Bonda, który odrobinę różni się od tego tak znanego nam z filmów.
Agent 007 (podwójne zero oznacza licencję na zabijanie) to przystojny, inteligentny i wszechstronnie uzdolniony najsłynniejszy agent Jej królewskiej Mości w służbie brytyjskiego wywiadu MI6. James Bond jest wysokim (183 cm) i szczupłym (76 kg) mężczyzną o niebieskich oczach, kruczoczarnych włosach i szkockich korzeniach. Lubi palić (papierosy z trzema złotymi paskami), pić (Martini – wstrząśnięte, niezmieszane) i brać amfetaminę, która pozwala mu się skupić. Książkowy James Bond tak samo jak jego filmowy odpowiednik przykładał dużą wagę do swojego ubioru, ale także stroju swoich wrogów, gdyż jak sam mawiał, nie warto ufać osobom, które noszą węzeł windsorski. Zawsze nosił idealnie skrojone garnitury, które najczęściej były klasyczne i eleganckie, bez zbędnych ekstrawagancji, lub smokingi, do których zakładał zazwyczaj muszkę. Jego największa słabością były kobiety, które uwodził i z którymi nigdy nie wiązał się na stałe, z wyjątkiem pięknej Tracy di Vincenzo, z którą wziął ślub. Bond był również dżentelmenem w każdym calu – dobrze wychowany, kulturalny, obyty i wykształcony (skończył Cambridge). Nawet jego zamiłowanie do „klasycznych” samochodów, np. szarych bentleyów, świadczyło o dobrym smaku i guście. Bond zawsze nosi przy sobie berettę, mały, wygodny pistolet, z którego jednak stara się nie korzystać, używając do walki z wrogiem mniej morderczych sposobów.
Vito Corleone
Vito Corleone jest fikcyjną postacią stworzoną przez pisarza książek gangsterskich, Maria Puzo, autora kultowej już powieści Ojciec Chrzestny, wydanej w 1969 roku. Nie tylko książki, ale także filmy stworzone na ich podstawie okazały się bestsellerami, które na wiele lat zakorzeniły w świadomości ludzi fałszywy obraz mafii z czasów amerykańskiej prohibicji.
Vito Corleone był szanowany i podziwiany, zarówno przez swoich pracowników i rodzinę, jak i wiele innych osób, które zawsze mogły liczyć na jego pomoc, nawet w najdrobniejszych sprawach, w których zawodziło państwo i policja. Te przysługi miały jednak cenę, obietnicę zwrócenia uprzejmości, w jakiejkolwiek wybranej przez Vita chwili. Był sprawiedliwy i uczciwy, zawsze dotrzymywał danego słowa, a wartości takie jak lojalność, honor, zaufanie i szacunek zawsze były dla niego najważniejsze.
Corleone był także dobrym mężem i ojcem, który zawsze na pierwszym miejscu stawiał rodzinę, kochał i dbał o nią. To dzięki swojej inteligencji i zasadom, którymi kierował się w życiu, jego towarzysze byli mu zawsze całkowicie oddani i gotowi oddać za niego życie. To dzięki swojej inteligencji i empatii, umiał nimi w odpowiedni sposób kierować. Jak każdy prawdziwy dżentelmen, mimo masywnej budowy, zawsze ubierał się elegancko, w świetnie skrojone i dopasowane garnitury, które w stosowny i subtelny sposób podkreślały jego pozycję.
Sherlock Holmes
Sherlock Holmes jest postacią fikcyjną i głównym bohaterem serii powieści oraz opowiadań kryminalnych Arthura Conana Doyle’a. Pierwsza książka z detektywem w roli pierwszoplanowej to Studium w szkarłacie, wydane w 1887 roku. Co ciekawe Doyle chciał uśmiercić Sherlocka, jednak protesty czytelników, którzy w ramach buntu zaczęli nosić na ramionach czarne opaski i zasypywać go listami, przekonały go do wskrzeszenia postaci kilka lat później, w jednym z opowiadań.
Sherlock Holmes jest prawdziwym angielskim dżentelmenem – inteligentny, wykształcony, o miłym, ale jednocześnie surowym obejściu. Holmes jest szczupły, ale wysportowany, ma bladą cerę, czarne włosy, krzaczaste brwi i orli nos, w dodatku rzadko się odzywa i uśmiecha, a jeśli już, to potrafi być bardzo niemiły i nad wyraz cyniczny. Jest dyskretny i bezpośredni, ceni sobie sprawiedliwość i uczciwość, jest niebywale inteligentny i posiada umiejętności obserwacji i dedukcji, które pomagają mu w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Podczas śledztwa pomaga mu także znajomość psychologii, balistyki, matematyki i chemii, jak również niewiarygodna wprawa w boksie i szermierce. Jego ulubionym strojem jest tweedowy garnitur i kraciasty płaszcz, a po domu, dla jak największej wygody i swobody, chodzi w szlafroku. Nie rozstaje się także z lupą i szpicrutą, które w każdej chwili mogą mu się przydać. Holmes uzależniony jest od tytoniu, kokainy i morfiny. Co ciekawe, mimo niezaprzeczalnego uroku, nienagannych manier i powodzenia u płci pięknej, Sherlock nigdy nie związał się z żadną kobietą na stałe, mimo, że uległ nie jednej.
Zapisz
Tomasz Kujawa
Interesuje mnie koszula, która nosi D. Craig na zdjęciu, które Panstwo zamieścili. Chodzi zapewne o te http://www.tomford.com/slim-fit-pointed-collar-with-metal-bar-french-cuff-shirt/94S4JA-4FT000.html?dwvar_94S4JA-4FT000_color=WHT#start=1
Niestety na chwile obecna cena tej koszuli bez promocji jest dla mnie powiedzmy nie do końca satysfakcjonujaca ( :D ). Pytanie, czy można znaleźć koszule w niższej cenie? Ewentualnie jak szukac w polskich sklepach – bo niestety „metalowy pret”, jakbym przetlumaczyl nazwe, nie pozwala na znalezienie wielu wynikow.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Gentleman's Choice
Najlepszym rozwiązaniem było by uszycie koszuli na miarę, nie dość, że uszyje Pan dokładnie taką jak chce, to będzie ona idealnie dopasowana do Pana sylwetki. Możemy polecić pracownie MBT w Poznaniu.
http://pracowniamiler.pl