10 najlepszych horrorów

Film, Kultura / 

Ciężko jednoznacznie określić, czym charakteryzuje się horror. Przede wszystkim powinien być straszny, ale jest to bardzo subiektywne odczucie, bo każdy z nas boi się czegoś innego. To, co jeden uzna za przerażające, u kogoś innego może wywołać tylko śmiech. Problemy ze sklasyfikowaniem filmów widać nawet na największych portalach kinowych, na których choćby Zmierzch znajdziemy właśnie w kategorii horror.

Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu, według nas najlepszych, horrorów. Jest ona oczywiście subiektywna, bo inaczej być nie mogło. Wiele pozycji siłą rzeczy się na niej nie pojawiło, dlatego zachęcamy do proponowania swoich ulubionych horrorów w komentarzach! Dzięki nim nasza lista stanie się kompletna i użyteczna dla osób, które chcą się bać.

Koszmar z ulicy Wiązów (1984)

Freddy Kruger jest postacią, którą matki straszą swoje niegrzeczne dzieci, i to właśnie on zaczyna pojawiać się w snach Nancy. Koszmary wydają się bardzo realne, a w każdym z nich Kruger próbuje ją zabić. Sprawa robi się poważna, gdy koleżanka bohaterki zostaje znaleziona martwa w łóżku, a na ciele widać ślady charakterystycznej rękawicy Freddy’ego.

 

 

Klasyka amerykańskiego horroru. Wymieniany jednym tchem obok Piątku 13 i Halloween. O sukcesie Koszmaru z ulicy Wiązów zadecydowała postać charyzmatycznego antagonisty – Freddy’ego Krugera. Freddy jest bezlitosnym i psychopatycznym mordercą, jednak jego „krwawe żarty” zjednały mu cała rzeszę fanów. Mimo że „Koszmar z ulicy Wiązów” doczekał się kolejnych siedmiu części i remake’u pierwszej, to jednak odsłona z 1984 roku jest bezapelacyjnie najlepsza.

Jeżeli lubisz czarny humor, to jest to film dla Ciebie.

Krąg (2002)

Wśród miejscowych dzieciaków krąży legenda o kasecie, po obejrzeniu której zostaje nam tylko siedem dni życia. Młoda reporterka sceptycznie podchodzi do tych pogłosek, aż do momentu, w którym w tajemniczych okolicznościach znika kilkoro dzieci. Postanawia sama obejrzeć film i…  otrzymuje telefon z informacją, że za tydzień umrze.

Mordercza kaseta wideo? Tak, dokładnie o tym jest ten film. Dzisiejsze dzieciaki często zastanawiają się, czym jest wideo, jednak ponad dekadę temu, kiedy odtwarzacze VHS były bardzo modne, film budził grozę. Krąg jest amerykańskim remakiem, bardzo popularnego japońskiego Ringu, który był najbardziej dochodowym horrorem w japońskiej kinematografii.

Jeżeli wiesz, czym jest kaseta wideo, to film na pewno Ci się spodoba.

Blair Witch Project (1999)

Grupa nastolatków chce zmierzyć się z miejscową legenda i wyrusza do pobliskiego lasu w poszukiwaniu wiedźmy z Blair. Cała wyprawa zostaje udokumentowana za pomocą amatorskiego sprzętu video. Zabawa szybko zmienia się w koszmar, gdy młodzi reporterzy, jeden po drugim, znikają w mrocznym lesie.

Film został zrobiony za śmieszne pieniądze i do tej pory młodym filmowcom podawany jest za przykład produkcji, która nawet z małym budżetem może osiągnąć sukces. Forma reportażu sprawia, że film nabiera autentyczności, a to buduje jego klimat. Ciągłe uciekanie, noc, las i kamera, która właściwie nic nie rejestruje, to niezbyt wyszukane triki filmowe, ale użyte w odpowiedni sposób stają się mocną stroną Blair Witch Project.

Jeżeli szybkie, gwałtowne ruchy kamery nie wywołują u Ciebie problemów gastrycznych, to musisz go obejrzeć.

Piła (2004)

Dwaj mężczyźni budzą się w obskurnej piwnicy, przykuci kajdankami do ściany. Między nimi leży martwy człowiek z pistoletem w ręce. Żeby przeżyć bohaterowie będą musieli wykonywać makabryczne zadania, które będą wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale i moralnym. Jednak czy całkowite posłuszeństwo szaleńcowi wystarczy, by ujść z tej gry z życiem?

 

Pierwsza część Piły była olbrzymim sukcesem, a cytat „zagrajmy w grę” na długo zdominował Internet. Dużo krwi, makabryczne tortury i całkowicie zaskakujące zakończenie to elementy, które zadecydowały o sukcesie filmu. Kolejne części również cieszyły się popularnością, ale żadna nie była aż tak dobra jak „jedynka”.

Jeżeli lubisz krwawe i makabryczne filmy, to Piła jest produkcją dla Ciebie.

Ptaki (1963)

Nadmorskie miasteczko nawiedzają agresywne ptaki. Początkowo atakują tylko inne zwierzęta, ale z czasem ich celem stają się również ludzie. Spanikowani mieszkańcy muszą połączyć siły i walczyć o życie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LrN_U830_Gc

 

Ptaki to mistrz Hitchcock w najlepszym wydaniu, bo tylko on z nawet najbardziej błahego tematu potrafi stworzyć przerażający film. Po seansie Ptaków już nigdy nie spojrzysz tak samo na lecącą po niebie gromadę kruków.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak kiedyś robiło się kino najwyższych lotów, to musisz obejrzeć Ptaki.

Rec (2007)

Podczas tworzenia reportażu z akcji strażackiej, młoda dziennikarka zostaje uwięziona w miejscu, w którym rozprzestrzenia się epidemia. Próby ratowania mieszkańców i walka o życie są na bieżąco nagrywane przez towarzyszącego jej kamerzystę. Choroba, na jaką zapadają ludzie, nie przypomina żadnej do tej pory znanej ludzkości – zarażeni wydają się pozbawionymi uczuć, agresywnymi zwierzętami.

 

 

Historia opowiedziana z perspektywy pierwszej osoby, zło czające się za każdym zakamarkiem i niepewność, czy można zaufać innym ludziom, to elementy układanki, które uczyniły z Reca hit.

Jeżeli podobało Ci się Blair Witch Project, to Rec też z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Krzyk (1996)

Okolice terroryzuję zamaskowany morderca, który przed zabójstwem dzwoni do swoich ofiar. Gdy uczennica miejscowego liceum, Sidney, zostaje sama w domu na weekend, zaczyna odbierać zagadkowe telefony. Czy morderstwa mają związek ze zbliżającą się rocznicą śmierci matki Sidney?

 

 

Morderca z Krzyku w charakterystycznym, czarnym stroju i masce, wszedł już na stałe do popkultury, a jego postać pojawiła się w wielu innych filmach. Sam obraz, z 1996 roku, to kawał dobrego kina – perfekcyjne mylenie tropów i zaskakujące zakończenie, to tylko kilka z wielu mocnych stron Krzyku.

Jeżeli nie oglądałeś, to musisz nadrobić zaległości. Warto.

Klątwa (2004)

Amerykańska studentka Karen przyjeżdża na wymianę do Tokio i podejmuje prace jako opiekunka w domu starszej kobiety. Szybko orientuje się, że dom, do którego trafiła nie jest zwyczajny – ciąży na nim klątwa, która zabija każdego kolejnego mieszkańca.

 

 

Klątwa to kolejny amerykański remake japońskiego hitu. Podobnie jak w przypadku Kręgu nie ustają spory, która wersja jest lepsza – oryginał czy jego amerykański odpowiednik. Najlepiej obejrzeć oba i samemu podjąć decyzję.

Jeżeli lubisz japońskie horrory, to Klątwa jest dla Ciebie.

Dziecko Rosemary (1968)

Rosemary i Guy to młode małżeństwo, które przeprowadza się do nowego mieszkania, a ich życiem zaczyna interesować się dwoje starszych sąsiadów. Gdy okazuje się, że Rosemary spodziewa się dziecka, sąsiedzi oferują swoją pomoc, ale przyszła matka ma coraz więcej wątpliwości co do intencji staruszków.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PewtQsgN5uo

 

Nie jest to typowy horror, ale Polański, w charakterystyczny dla siebie sposób, potrafi zbudować niepowtarzalny nastrój grozy. Muzyka w Dziecku Rosemary jest tak dobra, że można byłoby napisać o niej osobny artykuł. Film Polańskiego jest wart obejrzenia również ze względu na domniemany związek filmu z morderstwem, jakie wydarzyło się rok później w willi polskiego reżysera.

Jeżeli masz dziwnie zachowujących się sąsiadów, to lepiej nie oglądaj Dziecka Rosemary.

Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

Emily wyjeżdża z rodzinnego miasta, by kontynuować naukę w college’u. Z dala od domu dostaje dziwnych ataków, z którymi lekarze nie potrafią sobie poradzić. Gdy stan Emilly jest już naprawdę poważny, rodzice proszę o pomoc egzorcystę.

 

 

Historia Egzorcyzmów Emily Rose oparta jest na autentycznym procesie egzorcystów, który odbył się w latach 70. w Niemczech. Sceny wypędzania demonów z ciała dziewczyny robią wrażenie i mogą stać się przyczyna wielu nieprzespanych nocy.

Jeżeli lubisz horrory o tematyce religijnej, to ten na pewno Ci się spodoba.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

10 koszul, które trzeba mieć – 3/10 – kratka Vichy

Moda / 

Kratka Vichy zalicza się do najmniej skomplikowanych kratek. Składa się ona z przecinających się pasów koloru i bieli, które tworzą równomiernie rozmieszczone kwadraty o różnym natężeniu koloru i bieli. Kratka vichy jest bardzo uniwersalna, ponieważ z łatwością miesza się z innymi wzorami takimi jak paisley oraz groszki lub innymi kratami o większym raporcie. Dzisiaj w cyklu „10 koszul” prezentujemy koszulę w kratkę vichy z kołnierzykiem typu button-down.

lookbook8

Rzadziej używaną nazwą kratki vichy jest „gingham”. Słowo to pochodzi od malajskiego genggang, co oznacza „prążkowany”. Choć to zaskakujące, pierwsze tkaniny tego typu były w prążki, a nie kratkę, która pojawiła się dopiero w XVIII wieku w Manchesterze.

To nie jedyna koszula, która powinna znaleźć się w Twojej szafie. Przeczytaj o innych modelach z naszego cyklu:

Kto ją nosił? 

Sean Connery słynął z zamiłowania do koszul w kratkę vichy, które nosił np. w filmie „From Russia With Love”.

Jednak kratka vichy nie jest jedynie domeną mężczyzn, w roku 1959, kiedy Brigitte Bardot wychodziła za Jacques Charriera, miała na sobie sukienkę ślubną w różową kratkę vichy. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych było to niezwykle kontrowersyjne. Oczywiście efekt uboczny był taki jak w przypadku wszystkiego innego co zakładała na siebie Bardotka. Kratka vichy stała się popularna na całym świecie.

Kiedy nosić vichy?

Koszula w kratkę vichy to koszula casualowa. Nadaje się doskonale na okazje nieformalne np. w trakcie weekendu lub wieczorne wyjście do pubu ze znajomymi.

lookbook23
Nieformalność koszuli vichy oczywiście przekłada się na jej krój. Ma ona mankiety na guziki, odszytą plisę i bardzo często także kołnierzyk BD (ang. button down), co skłania do noszenia jej także bez krawata czy muszki.

lookbook9

Noszenie koszuli vichy świadczy o swobodzie w dobieraniu ubioru. Elegancja polega na noszeniu odpowiednich ubrań przy odpowiednich okazjach, co zapewnia niewymuszony wygląd. Koszula vichy doskonale się do tego nadaje.

O marce MILER

Miler Luxury Shirts, to w całości polska marka koszul, która nie mydli oczu swoim odbiorcom. Widzieliście już na zdjęciach jak wspaniale wyglądają koszule MLS. Zobaczcie teraz na video jak powstają, aby przekonać się do nich w 100% i sprawić sobie pierwszą koszulę półformalną.

Inne wpisy z tej kategorii

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Nowości ze świata Bonda

Film, Kultura / 

Coraz mniej czasu zostało do polskiej premiery najnowszego filmu opowiadającego o przygodach Jamesa Bonda. Spectre wejdzie do kin już 6 listopada, nieco wcześniej, bo 25 października, obraz będą mogli zobaczyć fani Agenta 007 w USA i Wielkiej Brytanii. Ze względu na pozostały do premiery czas, w mediach pojawia się coraz więcej nowinek dotyczących samego filmu, jak i kolejnych, jeszcze nienakręconych części.

Najnowsze wieści dotyczą między innymi ubrań Jamesa Bonda. Wiadomo już, że tak jak w przypadku dwóch poprzednich filmów, tak i w Spectre za garderobę będzie odpowiadał Tom Ford. Projektant swój dom mody otworzył w 2005 roku, wcześniej z wieloma sukcesami tworzył dla tak znanych marek jak Gucci oraz Yves Saint Laurent. Ford tworzy dla mężczyzn, ale i kobiet, a jego projekty podbiły serca milionów ludzi i gwiazd lubiących klasyczną elegancję. Co ciekawe, projektant ma na swoim koncie również debiut filmowy. Obraz Samotny mężczyzna miał swoją premierę w 2010 roku i został dobrze przyjęty przez krytyków.

James Bond ma słabość do drogich, szybkich i bardzo gustownych samochodów. Jednym z  jego ulubionych pojazdów są auta produkowane przez markę Aston Martin. Już wiadomo, że firma wprowadzi na rynek limitowaną serię – 007 Bond Edition, która liczyć będzie 150 samochodów Aston Martin DB9.

Na co zwrócić uwagę kupując koszulę?

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o koszulach Miler Luxury Shirts, który powstał z wykorzystaniem najnowszych technologi pozwalających na rejestrowanie 500 klatek na sekundę. Film został nakręcony przez operatora jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce, a głos podłożył jeden z najlepszych polskich lektorów. Zamiast pustych słów ukazaliśmy proces produkcji naszych koszul od kuchni. Każdy może teraz zajrzeć do profesjonalnej szwalni i zobaczyć jak powstają najwyższej klasy koszule

Ich właściciele będą mogli poczuć się jak postać grana przez Daniela Craiga, przynajmniej odrobinę, ponieważ samochód pozbawiony będzie tak charakterystycznych dla Bonda gadżetów (wyrzutnia rakiet, fotel z katapultą, itd.). Wrażenie posiadania bondowskiego auta z pewnością spotęgują jego osiągi. Rozpędza się do 100 km/h w ciągu 4,5 sekundy, do tego silnik V12, 547 KM i 620 Nm i maksymalna szybkość 295 km/h sprawią, że poczujesz się jak Agent 007.

Już kilka miesięcy temu media sugerowały, że najnowszym telefonem Bonda, który moglibyśmy zobaczyć w Spectre będzie Xperia, jednak szybko okazało się, że jest to plotka, i że twórcy filmu odrzucili propozycję Sony, wynoszącą 5 milionów dolarów. Ostatnio jednak do sieci wyciekło zdjęcie, które najprawdopodobniej jest materiałem promocyjnym, najnowszej Xperii Z5, która ma być zaprezentowana w tym miesiącu. Na zdjęciu umieszczono napis Xperia 5 i Made for Bond, co wskazuje na prawdziwość wcześniejszych przecieków. Telefon ma mieć między innymi rozdzielczość QHD, procesor Qualcomm Snapdragon 820 i aparat fotograficzny Sony Exmor RS IMX230, mający 21 Mpix.

Wiele emocji wywołał także nowy plakat do nadchodzącego filmu, który niedawno pojawił się w sieci. Znajduje się na nim James Bond, grany przez Daniela Craiga i Madeleine Swann, grana przez Leę Sydoux. Nowa dziewczyna Agenta 007 jest piękną i inteligentną lekarką.

Ostatnio dość często mówi się także o kolejnej zmianie aktora grającego Jamesa Bonda. Zamiast Daniela Craiga mielibyśmy zobaczyć np. Toma Hardyego lub Idrisa Elbę, którego wybór wydaje się dość kontrowersyjny. Ostatnio jednak dość często mówi się o Hugh Jackmanie, który sam przyznaje, że jeśli dostanie taką propozycję, to z pewnością bardzo poważnie ją przemyśli. Już wcześniej, gdy obsadzono w tej roli Craiga, Jackman prowadził rozmowy dotyczące swojego udziału w filmie, jednak ze względu na wcześniejsze zobowiązania (rola Wolverina w X-Men 2) nie był nią specjalnie zainteresowany. A Wy jakiego aktora widzielibyście w roli Jamesa Bonda?

portfel

Komentarze

  1. Interesuje mnie koszula, która nosi D. Craig na zdjęciu, które Panstwo zamieścili. Chodzi zapewne o te http://www.tomford.com/slim-fit-pointed-collar-with-metal-bar-french-cuff-shirt/94S4JA-4FT000.html?dwvar_94S4JA-4FT000_color=WHT#start=1

    Niestety na chwile obecna cena tej koszuli bez promocji jest dla mnie powiedzmy nie do końca satysfakcjonujaca ( :D ). Pytanie, czy można znaleźć koszule w niższej cenie? Ewentualnie jak szukac w polskich sklepach – bo niestety „metalowy pret”, jakbym przetlumaczyl nazwe, nie pozwala na znalezienie wielu wynikow.
    Z gory dziekuje za odpowiedz.

    1. Najlepszym rozwiązaniem było by uszycie koszuli na miarę, nie dość, że uszyje Pan dokładnie taką jak chce, to będzie ona idealnie dopasowana do Pana sylwetki. Możemy polecić pracownie MBT w Poznaniu.
      http://pracowniamiler.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top