Dzisiaj najbardziej śmiałe kreacje gwiazd nie budzą już oburzenia, ale co najwyżej lekkie zainteresowanie. Nie zawsze tak było. Zobacz pięć przykładów ubrań, które łamały konwenanse i szokowały świat.
Aresztowane za strój kąpielowy
W 1922 roku w Chicago, policja aresztuje dwie kobiety za ich „wulgarny” strój. Dla współczesnego plażowicza ma on krój konserwatywny, jednak młode kobiety zostały aresztowane za złamanie zakazu o noszeniu „skąpych strojów kąpielowych” w miejscu publicznym. W latach 20. XX wieku, prawo amerykańskie było w tym zakresie bardzo surowe i wymagało, aby kobiety zakładały jednoczęściowy zakrywający uda kostium oraz pończochy. Nic więc dziwnego, że „nowoczesny strój” na powyższym zdjęciu wprawił ówczesnych plażowiczów w oburzenie.
Marlene Dietrich
Kiedy w 1932 roku odbyła się premiera filmu Pod znakiem krzyża, Marlene Dietrich pojawiła się na uroczystości w kreacji, która zaszokowała wszystkich. Aktorka ubrana była w… męski smoking. Wywołało to głęboki szok we wszystkich obecnych, ponieważ spodnie nie były wówczas używane przez kobiety. Następnego dnia każda gazeta w Ameryce opublikowała zdjęcie Marlene w spodniach, które szybko obiegło świat. Widząc reakcję na jej strój, aktorka miała powiedzieć: Co za zamieszanie o nic. Okazało się bowiem, że nosiła ona spodnie od lat, ale nie była w nich fotografowana aż do tej pamiętnej nocy, która rozpoczęła nową erę w modzie dla kobiet. Oferty sklepów poszerzyły się o szeroki wybór różnych rodzajów spodni w każdym rozmiarze, a reklamy rozsławiały nowy „męski styl Marlene”. Mimo że aktorka nie była pierwszą kobietą na świecie, która założyła spodnie – dzięki swojej kreacji, Marlene została uznana za pionierkę wśród kobiet wybierających wygodę spodni ponad spódnice.
Marilyn Monroe
Sześćdziesiąt lat temu w 1954 roku, w Nowym Jorku na rogu Lexington Ave i ulicy 52. kręcono słynną scenę do „Słomianego Wdowca”, gdzie jedną z głównych ról odgrywała Marilyn Monroe. W środku nocy aktorka wielokrotnie stawała na kratce metra i walczyła z podmuchem wydostającego się z niej powietrza, poprzez przytrzymywanie zwiewnej, białej sukienki, którą wciąż podwiewało. Wszystko to działo się ku uciesze tysięcy zebranych na miejscu fanów, obserwujących grającą gwiazdę. Hałas, harmider i zamieszanie wywołane obecnością tłumów zmusiły ekipę filmową do powtórzenia tej sceny aż 14 razy i została ona później uznana za jedną z najsłynniejszych w całej historii kina.
Sophia Loren i Jayne Mansfield
W 1957 roku zorganizowano przyjęcie powitalne dla Sophii Loren w Hollywood, gdzie miała ona być gwiazdą wieczoru. Cała uwaga mediów została jej jednak odebrana przez Jayne Mansfield, która pojawiła się nagle na wydarzeniu w białej, obcisłej sukience z wyjątkowo głębokim dekoltem. Fotoreporterom udało się uchwycić moment, kiedy Loren rzuca ukradkowe spojrzenie pełne dezaprobaty na Mansfield, siedzącą przy stole. Początkowo włoska gwiazda nie komentowała wydarzenia z pamiętnej imprezy. Jednak po latach, Sophia uchyliła rąbka tajemnicy o tym, co działo się wówczas w jej głowie:
Paramount zorganizowało dla mnie przyjęcie. Byli tam wszyscy ludzie kina, było niesamowicie. I nagle pojawia się Jayne Mansfield – ostatni gość. Wtedy zrobiło się niezwykle… Podeszła prosto do mojego stolika. Wiedziała, że wszyscy ją obserwowali. Usiadła. I ona była ledwo… Słuchaj, spójrz na zdjęcie. Gdzie jest mój wzrok? Wlepiam oczy w jej biust, ponieważ obawiam się, że zaraz wypłynie prosto na mój talerz. Na mojej twarzy widać strach.
Loren przyznała też, że za każdym razem, kiedy później tamtego wieczoru spędzała czas z Mansfield, jej myśli były podobne, a to jedno zdjęcie doskonale to uwieczniło.
Ursula Andress
W jednym z kultowych filmów z Jamesem Bondem – Doktorze No. z 1962 roku, słynnej kochance agenta 007 udaje się usunąć w cień głównego bohatera. Wszyscy zapominają o Bondzie w momencie, kiedy Ursula wyłania się z morza ubrana w najseksowniejsze bikini lat 60. – strój nieznany jeszcze w tamtych czasach. Scena ta jest uznana za jedną z najbardziej legendarnych wśród całej serii filmów z Jamesem Bondem i została powtórzona z Halle Berry w produkcji Śmierć nadejdzie jutro.
A Wy znacie współczesne przykłady łamania konwenansów w ubiorze, które mogłyby trafić na naszą listę?
Inne wpisy z tej kategorii
Komentarze
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
KJ
„Kiedy w 1932 roku odbyła się premiera filmu „Pod znakiem krzyża”, Marlene Dietrich pojawiła się na uroczystości w kreacji, która zaszokowała wszystkich. Aktorka ubrana była w… męski smoking. wywołało to głęboki szok we wszystkich obecnych, ponieważ spodnie nie były wówczas w użyciu.”
Jestem niemal pewien, że jednak spodnie były już wtedy w użyciu ;)
Marek
Faceci w leginsach…