Jan Kiepura to jeden z najsłynniejszych aktorów i śpiewaków operowych, występował na największych scenach świata: miedzy innymi nowojorskiej Metropolitan Opera, Operze Lwowskiej czy mediolańskiej La Scali.
Młodość
Urodził się w 1902 roku, w Sosnowcu, jako syn piekarza i uzdolnionej muzycznie Żydówki. Jako nastolatek brał udział w I Powstaniu Śląskim. W roku 1921 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w tym samym czasie, w tajemnicy przed rodzicami, pobierał nauki śpiewu u Wacława Brzezińskiego, a po lekcjach, między zajęciami śpiewał gdzie tylko mógł, by zbudować swoją renomę. Jego pierwszym angażem były występy wraz z chórem w Warszawskiej Operze. Kiepura nie umiał i nie chciał śpiewać w grupie, dlatego po kilku tygodniach wyrzucono go za zbyt duże popisywanie się głosem.
Kariera operowa
Dzięki wyjątkowej muzykalności, nieprzeciętnemu głosowi, a także uporowi i urokliwemu obejściu, kariera Kiepury bardzo szybko nabrała tempa. Jego pierwszy występ miał miejsce w 1923 roku, w rodzinnym Sosnowcu, w miejscowym kinie Sfinks. Rok później, dzięki Emilowi Młynarskiemu, Kiepura zaczął występować na deskach Opery Warszawskiej, początkowo śpiewał tylko małe, epizodyczne partie np. w Halce Stanisława Moniuszki. Dopiero w roku 1925 miał okazję wykazać się, wystąpił na scenie wcielając się w tytułową rolę w Fauście Charlesa Gounoda. Rok później, w 1925, w Wiedniu, młodego Kiepurę zauważył Franz Schalk, który pomógł mu w zdobyciu roli w Tosce Giacomo Pucciniego. Po tym przedstawieniu zaczyna się podróż Kiepury po świecie, występuje w Berlinie, Brnie, Pradze, Budapeszcie, Paryżu, Buenos Aires, a także w Royal Albert Hall i Covent Garden w Londynie. W 1938 roku Kiepura debiutuje w nowojorskim Metropolitan Opera House, kreacją Rudolfa w Cyganerii Giacomo Puccinniego, w kolejnych latach gra w tym miejscu jeszcze wiele innych ról, między innymi Georgesa Bizeta i Księcia Mantui w Rigoletcie Giuseppe Verdiego.
Kariera filmowa
Swoją karierę filmową Kiepura rozpoczął w 1930 roku, w filmie Neapol miasto śpiewu. Jego kreacja sprawiła, że stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny, już nie tylko przez fanów sceny operowej, ale także wielbicieli kina i telewizji. Kolejne produkcje z jego udziałem to między innymi: Pieśń nocy (1932), Zdobyć Cię muszę (1933), Kocham wszystkie kobiety (1935) oraz Valse brilante (1948) i Kraina uśmiechu (1952) . Dużym powodzeniem cieszyła się jego rola w Wesołej wdówce Ferenca Lehara, przedstawienie wystawiono w różnych wersjach językowych, w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, a także w Anglii, Francji, Niemczech i Włoszech. Polskę, po wojnie, Kiepura odwiedził tylko dwa razy, w roku 1958 i 59, dając występy w Warszawie i Krakowie. Ostatni, publiczny występ Kiepury, odbył się w 1966 roku. Koncert został zorganizowany dla amerykańskiej Polonii, odbył się w Portchester.
Piosenki, które wykonywał Kiepura, są do dzisiaj znane i śpiewane, do najbardziej rozpoznawalnych należą: Aria Rudolfa z I aktu „Cyganeria”, Aria Don Josego z II aktu opery „Carmen”, Aria Radamesa z I aktu opery „Aida”,” Signorina”, „O Marie, o Marie”, „O sole mio”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Brunetki, blondynki”.
Bożyszcze kobiet
Koncerty Kiepury, niezależnie od kraju w jakim się odbywały, cieszyły się ogromną popularnością, szczególnie wśród kobiet. Zdarzało się, dość często, że fanki śpiewaka mdlały podczas jego koncertów, a po występach tłumnie otaczały garderobę Kiepury, próbując zdobyć autograf idola i zainteresować go swoimi wdziękami. Mógł przebierać w kobietach i często z tego korzystał. Sytuacja zmieniła się podczas występów śpiewaka w Nowym Jorku. Grał u boku Marty Eggerth, z którą podczas scen miłosnych musiał się całować, zazwyczaj po tego typu czynności, dbając o swoje gardło, dokładnie płukał je wodą, w tym jednak przypadku, mimo wcześniejszej obojętności na wdzięki węgierskiej aktorki, zrezygnował z tego zwyczaju. Para pobrała się, a po kilku latach na świat przyszli ich synowie, Marian i Jan.
Na co zwrócić uwagę kupując koszulę?
Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o koszulach Miler Luxury Shirts, który powstał z wykorzystaniem najnowszych technologi pozwalających na rejestrowanie 500 klatek na sekundę. Film został nakręcony przez operatora jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce, a głos podłożył jeden z najlepszych polskich lektorów. Zamiast pustych słów ukazaliśmy proces produkcji naszych koszul od kuchni. Każdy może teraz zajrzeć do profesjonalnej szwalni i zobaczyć jak powstają najwyższej klasy koszule.
Niezwykłe występy
Kiepura znany był ze swoich niezwykłych koncertów, które dawał w nietypowych miejscach pod wpływem chwili. Gdy w 1958 roku, po ponad 20 letniej nieobecności wrócił do Polski, jeszcze na lotnisku, przywitał go tłum krzyczących i wiwatujących fanów. Nieco zaskoczony Kiepura, stanął i zaczął śpiewać fragment arii. Tłum oczarowany jego śpiewem umilkł. Gdy Kiepura skończył, fani wzięli go na ręce i odstawili dopiero w budynku recepcji. Innym razem, pod hotelem czekały na niego tłumy, więc śpiewak wyszedł na balkon i po raz kolejny, dał darmowy koncert. Spontaniczne występy dawał również na samochodach i schodach, wszędzie tam, gdzie chciano go słuchać, jak sam kiedyś powiedział: „(…) mój głos nie jest już moją własnością, lecz należy do nich.”.
Śmierć
Śpiewak zmarł w roku 1966, 15 sierpnia, po ataku serca. Przyczyną śmierci był telefon, który Kiepura otrzymał chwile przed atakiem. Dzwonił do niego jego doradca finansowy, przekazał śpiewakowi złe wiadomości, które spowodowały wstrząs i zawał. Pochowano go zgodnie z jego wolą, w Warszawie, na cmentarzu Powązkowskim. W pogrzebie wzięły udział tłumy, szacuję się, że żałobników było ponad sto tysięcy. Żona śpiewaka, Martha Eggerth, cieszyła się długim życiem, odeszła w wieku 101 lat, w 2013 roku, w Nowym Jorku.
Ikona stylu
Jan Kiepura znany był ze swojego stylu i poczucia elegancji. Zawsze ubrany był w dobrze skrojony garnitur i białą koszulę, lubił ekstrawaganckie krawaty w dość nietypowe wzory, a na głowie niemal zawsze nosił kapelusz, dlatego plotkowano, że chciał zakryć nim powiększającą się z wiekiem łysinę. Każdy, młody i nieco starszy, chciał naśladować Kiepurę, międzynarodową gwiazdę, bogatego i przystojnego amanta. Mimo kilkudziesięciu lat, które minęły od tragicznej śmierci śpiewaka, do dzisiaj ma on wielu fanów, nie tylko tych ze starszego pokolenia, pamiętającego jego występy, ale także ludzi młodych, którzy dzięki wielu imprezom – festiwalom i koncertom ku jego pamięci (m. in. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury) zafascynowani są talentem i dorobkiem artystycznym śpiewaka, który dzisiaj śmiało możemy nazwać ponadczasowym.
Inne wpisy z tej kategorii
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Ziemowit Luj
Bardzo dobry artykuł lecz z przykrością musze stwierdzić, że coraz cześciej wkradają się Panu drobne błędy :( Brakuje mi w tym poście jeszcze jakiejkolwiek wzmianki odnośnie kasyna w Hotelu Bellagio