Ikona elegancji Steve McQueen

Ikony Stylu, Moda / 

Steve McQueen to amerykański aktor lat 60, znany ze swojego wyjątkowego talentu i niezwykłego podejścia do życia. Zawsze dobrze ubrany, przez fanów nazywany The King of Cool, stał się jedną z największych ikon kina.

Aktor swoje dzieciństwo spędził w Beech Grove, w stanie Indiana w USA, gdzie w 1930 roku przyszedł na świat. Wkrótce potem, ojciec aktora, który był zawodowym kaskaderem, opuścił rodzinę. Matka Steve’a była uzależniona od alkoholu i nie radziła sobie z wychowywaniem dziecka, dlatego oddała je pod opiekę dalszej rodzinie. McQueen zamieszkał na dużym ranczu swojego wujka. To własnie on wychowywał go, aż do momentu, gdy w wieku 12 lat, z powrotem wrócił do matki i zamieszkał wraz z nią i ojczymem w Los Angeles. Swojego wujka traktował jak ojca, dlatego bardzo przeżył przeprowadzkę i rozstanie z nim, dodatkowo nie dogadywał się z ojczymem, który go bił. W wieku 14 lat, buntując się, przyłączył się do gangu ulicznego, zajmującego się drobnymi kradzieżami. Gdy nieco podrósł, poszedł do wojska, gdzie spędził kilka kolejnych lat. Po powrocie do domu zaczął studiować aktorstwo w renomowanej szkole Actors’ Studio Lee Strasberga.

Film, który musisz obejrzeć!

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o koszulach Miler Luxury Shirts, który powstał z wykorzystaniem najnowszych technologi pozwalających na rejestrowanie 500 klatek na sekundę. Film został nakręcony przez operatora jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce, a głos podłożył jeden z najlepszych polskich lektorów. Zamiast pustych słów ukazaliśmy proces produkcji naszych koszul od kuchni. Każdy może teraz zajrzeć do profesjonalnej szwalni i zobaczyć jak powstają najwyższej klasy koszule

McQueen zadebiutował na Broadwayu w 1955 w A Hatful of Rain, jego kreacja została doceniona, a aktor zaczął zdobywać pierwsze filmowe angaże. Jego kinowy debiut miał miejsce w 1956 roku, w  filmie Roberta Wise’a o tematyce sportowej Między linami ringu. W przeciągu całej swojej kariery zagrał w prawie 40 filmach, był nominowany do Oscara i cztery razy nominowany do Złotych Globów. Szczyt jego kariery przypadał na lata 60 i 70, kiedy był jednym z najbardziej rozchwytywanych i najlepiej opłacanych aktorów wszech czasów.

Powszechnie znana była miłość McQueena do szybkich pojazdów. Był kaskaderem, kierowcą rajdowym, a podczas studiów brał udział w wielu wyścigach motocyklowych. Jego największa pasją były samochody, posiadał m. in. Ferrari 250 Lusso Berlinetta, Jaguara D-Type XKSS, Porsche 356. Pasjonował się także samolotami, posiadał licencję i swoją własną maszynę, interesowały go także motocykle off-roadowe, to własnie na nich brał udział w wyścigach Baja 1000 oraz Mint 400. Warto dodać, że McQueen był również projektantem foteli samochodowych.

Film Le Mans z 1971 roku okazał się wielkim sukcesem, był również jednym z najważniejszych obrazów w karierze McQueena, dlatego wszytko co odegrało jakąkolwiek rolę w filmie, było rozchwytywane i sprzedawane na aukcjach za setki tysięcy dolarów. Tak samo stało się z kombinezonem, który miał na sobie aktor, podczas kręcenia obrazu. Początkowo kombinezon trafił w ręce 12 latka, który wygrał go w konkursie zorganizowanym przez gazetę The Observer. Przez wiele lat Morry Barmaka – kolekcjoner -starał się zdobyć ów kombinezon, chcąc by wypromował on jego galerię z pamiątkami związanymi ze sportem motorowym. Gdy mu się udało, próbował sprzedać strój, jednak wielu kolekcjonerów gadżetów sportowych mu odmówiło. Ostatecznie kombinezon sprzedał za 155 tysięcy złotych, co wydawała mu się ogromną okazją. Kilka tygodni później strój wystawiono na aukcji z przedmiotami związanymi z kinem, a nie sportem, na której kombinezon sprzedany został za 800 tys. dolarów. O ile McQueen nie okazał się aż tak znany w świecie sportu, o tyle w świecie kina był ikoną, której popularność nawet po śmierci nie malała.

McQueen był trzykrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Neile Adam nie było udane i po kilku latach rozpadło się. Ze związku z Adams, McQueen miał dwójkę dzieci, syna Chada i córkę Terry. Kilka lat później Steve poznał Ali MacGraw, z którą również postanowił wziąć ślub, jednak i ten związek nie okazał się szczęśliwy. Dopiero ostatnie małżeństwo z modelką Barbarą Minty, okazało się udane. McQueen wypatrzył jej zdjęcia w magazynie i postanowił zaprosić ją na spotkanie pod pretekstem omówienia udziału Minty w jednym z jego filmów. Jak wspomina sama Barbara, podczas ich pierwszego spotkania praktycznie w ogóle się nie odzywała, a on mówił niemalże cały czas, dosłownie o wszystkim. Od razu jednak wiedziała, że kiedyś za niego wyjdzie za mąż. Para bardzo szybko zamieszkała razem. Ślub odbył się już pod koniec życia McQueena, Barbara była przy nim i wspierało go do samego końca.

McQueen przez ponad 30 lat palił papierosy, dlatego gdy w 1979 roku w płucach aktora wykryto nowotwór, wydawało się, że jest to wina wypalanego przez Steve w dużych ilościach tytoniu. Jednak podczas dalszych badań, okazało się, że nowotwór wywołał azbest, obecny w kombinezonach kierowców rajdowych (miał przeciwdziałać ewentualnemu zapaleniu się stroju podczas wypadku). Diagnoza lekarzy była jednoznaczna, choroba była nieuleczalna, dlatego aktor próbował różnych metod alternatywnych, które najprawdopodobniej jeszcze bardziej wycieńczyły, już i tak osłabionego mężczyznę. Steve McQueen zmarł 7 listopada 1980 roku w wieku 50 lat, na zawał serca, którego doznał po operacji, podczas której lekarze usunęli przerzuty raka.

Steve McQueen był nie tylko utalentowanym aktorem, pilotem, kierowcą rajdowym, czy wyścigowym, był także ikoną stylu i mody przełomu lat 60 i 70. Ze zwierzeń ostatniej żony aktora, Barbary, dowiadujemy się między innymi, że w swojej garderobie posiadał głównie ubrania z filmów, w których grał. Gdy kończyły się zdjęcia, McQueen brał stroje stroje ze sobą i wracał z nimi do domu. Jeśli koniecznie musiał kupić coś nowego, kupował w supermarkecie. W domu ubierał się swobodnie, nosił dżinsy, flanelowe koszule w kratę, trapery i bejsbolówkę. Podczas bardziej oficjalnych wyjść ubierał się bardziej elegancko, w trzyczęściowy garnitur, do którego zakładał zegarek kieszonkowy i przeciwsłoneczne okulary Persol. Ikoną okazała się także motocyklowa kurtka Barbour, którą nosił nie tylko w filmach, ale także w prawdziwym życiu. Wszytko co na siebie założył stawało się modne i szybko znikało ze sklepów, np. golf, który dzięki jego kreacji w Bullitt, ponownie powrócił do łask. Jego styl można opisać w kilku słowach: klasyczna i ponadczasowa elegancja.

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

10 koszul, które trzeba mieć – 5 i 6/10 – formalna i formalna z krytą plisą

Moda / 

Koszula formalna to jedna z najczęściej widywanych koszul noszonych z garniturem przez co bez wątpienia należy do niezbędnika koszul każdego mężczyzny. Trzeba jednak pamiętać, aby nosić ją wyłącznie wtedy kiedy jest to stosowne oraz w zgodzie z fundamentalnymi zasadami stylu opisanymi w poniższym artykule.

Co wyróżnia koszulę formalną?

1

Koszula formalna ma kilka wyróżników, z których najważniejszy jest kolor biały. Służy on ukazaniu czystości i świeżości noszonej koszuli ponieważ najlepiej widać na nim brud i zużycie . Koszula formalna powinna być uszyta z wysokiej jakości bawełny o ciasnym splocie (np. twill). Pozostałe wyróżniki koszuli formalnej to:

 • sztywny kołnierz
 • gładka plisa w koszuli do krawata (widać guziki)
 • kryta plisa w koszuli do muszki (nie widać guzików)
 • podwójny mankiet na spinki

2

Dla kontrastu wymieńmy też elementy, które nie powinny znaleźć się w koszulach formalnych:

 • kołnierzyk BD (ang. button down)
 • mankiety na guziki
 • kieszeń piersiowa
 • plisa odszyta (z dodatkowym przeszyciem jak w koszuli OCBD)

Mankiety i spinki

Koszula formalna zawsze ma mankiety na spinki. Warto pamiętać, że rękaw marynarki powinien być na tyle szeroki, aby swobodnie obejmować mankiet nie gniotąc go. Trzeba także zadbać o to, aby w sytuacjach formalnych nosić zegarek z cienką kopertą, która łatwo wsuwa się pod mankiet.

To nie jedyne koszule, która powinny znaleźć się w Twojej szafie. Przeczytaj o innych modelach z naszego cyklu:

Stylowe niebezpieczeństwo nr 1 – zegarek

Nawet bardzo drogi i szykowny zegarek z grubą kopertą noszony do mankietu francuskiego (na spinki) jest oznaką braku stylu i elementarnej wiedzy o elegancji. Jego grubość zatrzyma rękaw koszuli w środku rękawa marynarki i sprawi, że noszący będzie wyglądać jak w koszuli z krótkim rękawem. Trzeba dodać, że koszula z krótkim rękawem noszona z krawatem jest jednym z największych stylowych faux pas porównywalnych z noszeniem razem skarpet i sandałów.

3

Stylowe niebezpieczeństwo nr 2 – spinki

Wielu mężczyzn ceni sobie spinki ponieważ są formą urozmaicenia. Ze spinkami wiąże się jednak pewna reguła. Otóż spinki nosi się wyłącznie wtedy kiedy pod szyją znajduje się krawat lub muszka. Odpięty kołnierz koszuli ukazujący gołą szyję to nic złego, ale jest oznaką elegancji nieformalnej. Spinki z kolei to biżuteria będąca symbolem elegancji formalnej. Oznacza to, że te dwie wartości nie mogą iść w parze. Mężczyzna ze spinkami w mankietach i rozpiętym kołnierzem z gołą szyją emanuje całkowitym brakiem zrozumienia zasad noszenia stroju formalnego. Niestety to dość częsty widok. Drugim niebezpieczeństwem są spinki zbyt wylewne lub zbyt duże. Tym dodatkiem powinien rządzić umiar. Do stroju formalnego najlepiej pasują spinki z masy perłowej, onyksu, srebra lub złota. Przykładową selekcję wyszukanych spinek do mankietów można obejrzeć tutaj.

6

Kryta plisa

5

Jedyne guziki jakie świat powinien oglądać w strojach formalnych to guziki jubilerskie stosowane w koszulach z kołnierzem na stójkę. Koszulę taką można jednak założyć wyłącznie do fraka i smokingu. We wszystkich innych typach koszul formalnych noszonych z garniturami guziki są zasłonięte. Gwarantuje to krawat lub kryta plisa w wypadku koszuli na muszkę. Kryta plisa to dodatkowy pas tkaniny naszyty na guziki w taki sposób, aby pozostawały one niewidoczne. Oczywiście w koszulach z krytą plisą stosuje się cienkie guziki, które nie odznaczają się na koszuli.

Stylowe niebezpieczeństwo nr 3 – muszka

Jednym z najgorzej wyglądających błędów ubraniowych, który niestety jest bardo powszechny, jest noszenie muszki, która jest zawiązana na stałe (ang. pretied). Muszka taka odbiera noszącemu możliwość wyrażenia siebie za pomocą indywidualnego węzła i nie różni się niczym od kokardki wpiętej we włosy małej dziewczynki. Gotowych muszek nie należy nosić. Prawdziwy mężczyzna musi być gotów zadać sobie trud poznania tajników wiązania muchy. Zainteresowanych tematem odsyłamy do naszego obszernego artykułu o noszeniu muszki, który można przeczytać tutaj. Z kolei ciekawe przykłady stylowych muszek dla gentlemanów obejrzeć można tutaj.

4

Powyższe informacje z pewnością przydadzą się wszystkim panom, którzy chcą dobrze wyglądać podczas okazji formalnych. A ponieważ na GentlemansChoice.pl lubimy łączyć teorię z praktyką chcielibyśmy umożliwić naszym czytelnikom wejście w posiadanie wysokiej klasy koszuli formalnej w niezwykle atrakcyjnej cenie. Więcej informacji na ten temat poniżej.

O marce MILER

Miler Luxury Shirts, to w całości polska marka koszul, która nie mydli oczu swoim odbiorcom. Widzieliście już na zdjęciach jak wspaniale wyglądają koszule MLS. Zobaczcie teraz na video jak powstają, aby przekonać się do nich w 100% i sprawić sobie pierwszą koszulę Winchester.

Inne wpisy z tej kategorii

portfel

Komentarze

 1. zegarek na prawej ręce?

  1. Szanowny panie, zasada jest bardzo prosta. W zależności z której ręki korzysta pan częściej, na tej ręce noszony być NIE powinien. Może to zostać odebrane za oznakę zbytniego przechwalania się.

 2. Witam,

  Jakiś czas temu nasunął mi się temat, na który nie znalazłem informacji na stronach polsko- ani anglojęzycznych. Czy noszenie koszuli z krytą plisą i krawata stanowi faux pas?

  Pozdrawiam.

  1. Nie, noszenie krawata i koszuli krytej plisą nie jest błędem.

   1. Bardzo dziękuję za informację! :)

 3. „Jednym z najgorzej wyglądających błędów ubraniowych, który niestety jest bardo powszechny, jest noszenie muszki, która jest zawiązana na stałe (ang. pretied).”

  W podanym linku jednak widzę tylko takie…

  1. To polecam nauczyć sie czytać, względnie nauczyć się angielskiego, bo w linku są tylko i wyłącznie muszki wiązane (self-tie).

   1. Muszki, które znajdują się w linku faktycznie są zawiązane, ale jedynie z tego powodu by lepiej się prezentowały. Każdą z tych muszek może Pan rozwiązać i używać w taki sposób jaki nakazuje dobry zwyczaj.

 4. ekspedientka w sklepie powiedziała ze jako gosc na weselu mogę do białej koszuli z odkrytymi guzikami założyć muszkę jako mniej formalny strój czy jest to teraz dopuszczalne czy jednak obowiązują sztywne reguły elegancji

  1. Do muszki koszula z krytą plisą wygląda dużo lepiej, ale zwykła koszula nie będzie błędem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Aktualności kulturalne

Kultura / 

Październik to definitywny koniec wakacji. Dla tych, którzy nie lubią się nudzić po pracy, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych (naszym zdaniem) wydarzeń kulturalnych.

Warszawskie Targi Sztuki

Gdzie: Zamek Królewski w Warszawie
Kiedy: 9-11 października
Za ile: 10zł za jeden dzień

W dniach 9-11 października w Arkadach Kubickiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się 13 edycja Warszawskich Targów Sztuki. Podczas trwania targów będziemy mieli okazję zobaczyć blisko 1000 dzieł sztuki wystawianych przez ponad 50 wyselekcjonowanych galerii oraz antykwariatów. To jedyna polska impreza, na której można obejrzeć dzieła zarówno klasyków współczesności – takich jak Nowosielski, Opałka, Tarasin, jak i młodszych pokoleniowo twórców, już odnoszących sukcesy. Warszawskie Targi oprócz promowania sztuki mają także ogromną wartość edukacyjną – pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej, przygotowała warsztaty dla dzieci i młodzieży, dla osób dorosłych zorganizowano wiele wykładów m.in na temat fotografii kolekcjonerskiej, czy inwestowania w dzieła sztuki. Targi uświetni wystawa prac Rosława Szaybo, wybitnego polskiego grafika.

Unsound Festival

Gdzie: Kraków
Kiedy: 11-18 października
Za ile: od 20 zł za wydarzenie; karnety wyprzedane

W dniach 11- 18 października w Krakowie, odbędzie się Unsound Festival, najbardziej tajemniczy festiwal w naszym kraju, który swoją markę zbudował na ambitnej muzyce elektronicznej i nietuzinkowym line-upie. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Surprise”, główną niespodzianką będą wykonawcy, którzy pojawią się na festiwalowych scenach – organizatorzy ujawnili tylko część nazwisk. Część koncertów odbędzie się w nietypowych miejscach np. w Kopalni soli w Wieliczce, przedwojennym drewnianym magazynie czy w dawnej restauracji WARS-u na starym Dworcu Głównym. Mimo, że tak naprawdę nie do końca wiadomo, kto będzie występował na scenie, to karnety zostały  już wyprzedane. Na szczęście na kilka wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

Wystawa Let’s dance

Gdzie: Stary Browar w Poznaniu
Kiedy: do 18 października
Za ile: wejście bezpłatne

Do 18 października w galerii Art Stations w poznańskim Starym Browarze zobaczyć możemy wystawę Let’s dance. Analizuje ona skutki demokratyzacji sztuki tańca, poprzez zestawienie ze sobą prac wybitnych artystów audiowizualnych, fragmentów najważniejszych spektakli tanecznych, teledysków, oraz amatorskich filmów odnalezionych w internecie. Specjalnie przygotowane instalacje uświadamiają widzom, że także ich zwykły, codzienny ruch zasługuje na miano tańca.

Diana Krall

Gdzie: Torwar w Warszawie
Kiedy: 20 paźzdiernika
Za ile: bilety od 199 zł

20 października w Warszawie, na Torwarze, wystąpi pięciokrotna laureatka Grammy, Diana Krall. Ta kanadyjska artystka, uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych  piosenkarek we współczesnym świecie muzycznym.  Na swoim koncie ma kilkanaście płyt, w ciągu ostatnich 30 lat sprzedała więcej krążków, niż jakakolwiek inna jazzowa artystka. Diana zagra w Polsce w ramach promocji swojej najnowszej płyty „Wallflower”. Bilet na koncert  to wydatek od 199 do 900 złotych.

Simply red

Gdzie: Torwar w Warszawie
Kiedy: 24 października
Za ile: bilety od 150 zł

W 2010 roku koncertem w londyńskim O2 Arena, Simply red oficjalnie zakończyło swoją 25 letnią karierę, w czasie której zdobyło sławę na całym świecie, a ich płyty sprzedały się w ponad 60 milionach egzemplarzy. Po 5 latach przerwy mamy okazję znowu zobaczyć ich na żywo, swoją rocznicę postanowili uczcić brytyjsko – europejską trasą koncertową.

Marianne Faithfull

Gdzie: Gdańsk; Chorzów
Kiedy: 25 października i 27 października
Za ile: bilety od 90 zł

Brytyjska wokalistka, Marainne Faithfull w ramach jubileuszowej trasy „50 Years Anniversary World Tour”, promującej jej najnowszy album „Give My Love to London”, dwukrotnie wystąpi w Polsce.  25 października będzie można usłyszeć ją w gdańskim klubie Stary Maneż, dzień później w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Marianne Faithfull jest nie tylko wokalistką o niepowtarzalnym głosie, który pokochały miliony na całym świecie, ale również niezwykłą osobowością.

Wyjątkowe koszule na wyjątkową okazję!

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o koszulach Miler Luxury Shirts, który powstał z wykorzystaniem najnowszych technologi pozwalających na rejestrowanie 500 klatek na sekundę. Film został nakręcony przez operatora jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce, a głos podłożył jeden z najlepszych polskich lektorów. Zamiast pustych słów ukazaliśmy proces produkcji naszych koszul od kuchni. Każdy może teraz zajrzeć do profesjonalnej szwalni i zobaczyć jak powstają najwyższej klasy koszule

Deep Purple

Gdzie: Atlas Arena w Łodzi
Kiedy: 25 pażdziernika
Za ile: bilety od 160 zł

Legenda rocka, Deep Purple, po raz kolejny wystąpi w Polsce. Tym razem można ich będzie usłyszeć 25 października w łódzkiej Atlas Arenie. Ta brytyjska grupa rockowa uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii muzyki. Zespół istnieje od prawie 50 lat, a na swoim koncie ma ponad 100 milionów sprzedanych płyt.

Międzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE / Duety

Gdzie: Wozownia w Toruniu
Kiedy: do 31.10.2015
Za ile: bilet 5 zł; wtorek i niedziela bezpłatnie

Do końca października w toruńskiej galerii sztuki Wozownia trwają Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kolor w Grafice zatytułowane „Duety”. Międzynarodowe Triennale Grafiki od wielu lat prezentują wiodące tendencje w projektowaniu graficznym i grafice warsztatowej. Tegoroczna edycja różni się nieco od poprzednich – dotychczas artyści zapraszani byli osobiście. W tym roku każdy z zaproszonych grafików, został proszony o wskazanie artysty młodego pokolenia, z którym zaprezentuje wybrane przez siebie prace.

Autor: Patrycja Kasterska

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top