Jak podróżować ze stylem?

Lifestyle, Moda / 

Jak Cię widzą…

Kiedyś każdy podróżujący zakładał swoje najlepsze  ubrania, aby przekazać innym informacje o swoim statusie społecznym. Jednak świat się zmienia i takie prawidłowości już nie obowiązują. Dzisiaj facet w przetartych trampkach może być właścicielem dobrze prosperującej firmy, a gość obrandowany logotypami sławnych projektantów może być studentem, który po prostu lubi buszować po Ebayu. Czy ma dla Ciebie znaczenie, co myślą inni? Oczywiście, możesz pięknie i poetycko powiedzieć „Absolutnie żadnego!”, ale wiedz, że będziesz wtedy w zdecydowanej mniejszości ludzi na tej planecie. To jak jest naprawdę.

Problem 1: Wygodne ciuchy podróżne

Z moich obserwacji wynika, że Polacy (a także inni mieszkańcy Europy wschodniej) bardzo głęboko wierzą w mit wygodnych ubrań podróżnych. Rzeczywistość pokazuje, że jedyne naprawdę wygodne ubranie to bawełniany dres. To zdanie wygląda kuriozalnie na blogu o elegancji, ale takie są fakty. Sportowe obuwie, sandały, naciągnięte skarpety z froty, spodnie „bojówki” o długości 3/4, koszulki moro bez rękawów i polary od wielu lat odznaczają mieszkańców Europy Wschodniej na wakacjach. Ubrany w ten sposób mówisz światu, że podróżujesz od dzwonu i nie masz swojego stylu.

Rozwiązanie: Przede wszystkim pamiętaj, że wszystkie ubrania należy wybierać tak, żeby czuć się swobodnie  zawsze – nie tylko w podróży. Jeśli będziesz tak robić, sięganie po jakiekolwiek ubrania podróżne straci sens. Ważne jest to, aby kupować rzeczy wyłącznie z naturalnych materiałów, które pozwalają ciału oddychać. Zapewniam, że nie tylko dresy robią z bawełny. I zapamiętaj raz na zawsze: żadnych sandałów! Masz kontrargument? Trudno.

Problem 2: Walizka z marketu

Kupiłeś walizkę na 4 kółkach o pojemności 50l za 99 złotych i wybierasz się właśnie na lotnisko? Przyjrzyj się jej dobrze, bo to pewnie jej ostatnia podróż. W podróży, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, jakość kosztuje. I nie chodzi tutaj o duże logo znanego producenta na walizce. Tanie walizki zalegające półki każdego marketu są wykonane z materiałów, które nie są w stanie stawić czoła traktowaniu obsługi lotniskowej, która przecież bez litości gra nimi w kręgle! Sam jako student podróżowałem raz z taką walizką. Odebrałem ją w całości, szkoda tylko, że urwano jej kółko i nie można było jej toczyć.

Rozwiązanie: Jakość walizek i toreb, z których korzystasz ma kluczowe znaczenie. Na miejscu nie będziesz mógł się cofnąć po inną walizkę. Mam też nadzieję, że nie wozisz śrubokrętu żeby ją naprawić… Wiem, że walizki potrafią być drogie, ale z mojego doświadczenia wynika, że to inwestycja warta swojej ceny – niektóre ze swoich walizek z powodzeniem i bez problemów intensywnie użytkuję już prawie 10 lat.

Jest jeszcze drugi, bardziej subtelny, wymiar toreb podróżnych i walizek. Na lotnisku i w pociągu, Twój bagaż podręczny (i nie tylko) bardzo dużo o Tobie mówi. Jeśli podróżujesz służbowo, zadbaj o to, aby mieć wysokiej jakości skórzaną aktówkę.

Problem 3: Wypchana po brzegi

Widziałeś kiedyś tylną (lub, o zgrozo, przednią!) kieszeń w spodniach, która za chwilę eksploduje od portfela? A może znasz widok wielkiej walizki, którą dopinała cała rodzina? A co powiecie na bagaż podręczny, który za chwilę rozerwie się od środka, bo laptop otoczony jest w nim kilogramem kanapek i litrową butelką coli, która i tak wpadnie do kosza przy przejściu do bramek na lotnisku? Przeładowanie bagażu to jeden z najczęściej widywanych „grzechów” przeciw podróżowaniu ze stylem, który dotyczy nie tylko podróży, ale także spotkań służbowych i damskich torebek!

Rozwiązanie: Zapewniam Cię, że pomysł przeniesienia kilku rzeczy z bagażu głównego do podręcznego tylko wydaje się błyskiem geniuszu. Tak naprawdę najprawdopodobniej potrzebujesz mniej rzeczy i powinieneś zastanowić się, jak lepiej się spakować. W podróży najwyższy status osiągają osoby, które mają przy sobie najmniej rzeczy. To wcale nie znaczy, że masz mieć przy sobie tylko kartę kredytową. Kluczowe jest dobranie rozmiaru torby podróżnej do zawartości. Mówiąc najprościej: jeśli Twoja torba wygląda na wypchaną po brzegi – przegrywasz. Jeśli wiesz, że zawsze musisz mieć ze sobą laptopa (ja też!), do tego nie chcesz żeby był najmniejszy na rynku, wolisz poczytać książkę zamiast słuchać audiobooka i przeważnie wieziesz ze sobą umowę w 10 kopiach i jeszcze 2 katalogi …. to warto pomyśleć czy nie lepiej sprawdzi się dla Ciebie większa aktówka (może nawet taka na kółkach!), ponieważ ta mała i smukła straciła urok w momencie kiedy nadano jej kształt nadmuchanego balona. Nie wierzysz mi? Rozejrzyj się na dowolnym lotnisku lub dworcu! Kto wygląda dobrze?

Problem 4: Mój bagaż się zgubi!

Masz krwistoczerwoną walizkę z połyskliwego tworzywa, która pasuje do Twojego własnego stylu? Nie mam nic przeciwko. Jeśli jednak kupiłeś ją tylko po to, aby się nie zgubiła, to osiągnąłeś więcej niż ten jeden cel. Zauważalność Twojej walizki, a co za tym idzie i Ciebie, wykroczy bardzo daleko poza taśmę z bagażami. Jednak to jeszcze nie wszystko – ponieważ chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie i postanowiłeś owinąć swoją walizkę kilometrem folii stretch i na sam koniec do rączki przypiąłeś nie tylko etykietkę z adresem, ale także wielką kokardę z tasiemki zdjętej ze świątecznego prezentu. Gotów do drogi?

Rozwiązanie: Po prostu dobrze zapamiętaj, jak wygląda Twoja walizka. Jeśli wybrałeś jakiś wyjątkowo powszechny model (choć to mało prawdopodobne) umieść gdzieś charakterystyczną, ale dyskretną naklejkę albo wymyśl coś innego – w końcu podróżujesz ze stylem! Jeśli nie lecisz z Ameryki Południowej do Europy i nie musisz obawiać się o kokainowy nadbagaż lub uszczuplenie zawartości walizki, daruj też sobie owijanie jej folią stretch.

Problem 5: Umrę z głodu!

Skoro cały dzień będziesz podróżować, to pewnie potrzebne Ci co najmniej 5-7 kanapek, no i koniecznie coś do picia. Włożysz to do bagażu podręcznego, a drugą część umieścisz w reklamówce i ukryjesz w bagażu głównym żeby wyciągnąć, kiedy będziesz już na miejscu. Jedzenie będzie trochę „zmęczone”, ale co tam, jesteś przecież gotowy na wszystko, a w dodatku oszczędny!

Rozwiązanie: Jedzenie to coś więcej niż zapełnianie żołądka. Warto pamiętać , że to także element kultury, dlatego nie oszczędzaj kilku euro na lunch. Podróżuj ze stylem, zamów dobre śniadanie, a potem wypij espresso i poczytaj gazetę! Natychmiast poczujesz, że przyjemność nie płynie wyłącznie z jedzenia i  że warto za nią płacić!

I jeszcze jedno! Zapamiętaj: reklamówka w podróży nadaje się wyłącznie do przeniesienia butelki whisky lub flakonu perfum tudzież pudełka cukierków dla żony ze sklepu bezcłowego do samolotu. Poza tym jednym zastosowaniem, reklamówka jest Ci rzeczą obcą i tak musi zostać.

Tylko tyle?

Jeśli zastosujesz się do tych kilku uwag zobaczysz, jak bardzo zmieni się jakość Twoich podróży! Przede wszystkim poczujesz, że niczym od nikogo nie odstajesz i dzięki temu zaczniesz wyglądać atrakcyjnie. Nie tylko w sensie damsko-męskim, ale w ogóle – atrakcyjnie jako człowiek. Obce stanie się także uczucie nudy! Sam zobaczysz, że natychmiast zaczniesz poznawać nowych ludzi, którzy często sami będą do Ciebie podchodzić! Sprawdź czy to działa!

O Gentleman’s Choice:

Jesteśmy bardzo młodym portalem, który publikuje treści o wysokiej wartości merytorycznej z wieloma autorskimi zdjęciami. Zależy nam na dalszym rozwoju i profesjonalizacji, które jednak zależą od liczby odbiorców, do której docieramy. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, daj nam lajka i/lub udostępnij go na FB lub w innych mediach społecznościowych! Nic nie tracisz, a nasza wiedza może przydać się komuś z Twoich znajomych! 

Zapisz

Komentarze

 1. Całkiem ignoranckie ujęcie tematu – jakby nie było innych sposobów na podróżowanie, niż opisany powyżej! Co z ludźmi, którzy preferują szykowny wygląd na codzień, jednak z rozmaitych powodów wybierają podróże choćby autostopem? Poza tym pomijając fakt, iż blog prezentuje sobą jakąś jakość i poziom; i ten artykuł, i cała reszta jest niestety mniej lub bardziej szowinistyczna oraz heteronormatywna („dzięki temu zaczniesz wyglądać atrakcyjnie. Nie tylko w sensie damsko-męskim, ale w ogóle- atrakcyjnie jako człowiek”), co – przynajmniej dla mnie – uprzykrza jego czytanie. Myślę, że warto się skupić nad unikaniem tego typu zwrotów, zwiększając tym samym wartość merytoryczną bloga i liczbę potencjalnych czytelników. Pozdrawiam, N.

  1. Obawiam się, że świat jest mniej lub bardziej heteronormatywny, skoro 98% populacji jest heteroseksualne. Nie mam też pojęcia, jak zaznaczenie, że atrakcyjność jako człowieka (nie jako mężczyzny czy kobiety) może być szowinistyczne, ale zauważam w tym ból dupy kogoś, kto próbuje w artykułach na najmniej polityczne tematy forsować swój niszowy światopogląd.

 2. Pingback: Pięć porad o tym jak podróżować ze stylem | milerszyje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Wszystko o noszeniu muszki

Moda, Najpopularniejsze / 

Muszka to niewiarygodny dodatek. Potrafi podkreślić i uwydatnić cechy przywódcze osób z silnym charakterem, a osoby bez niego wgniata w ziemię z olbrzymią siłą, dlatego lepiej się do niej nie zbliżać, jeśli czujesz, że nie jest to coś dla Ciebie. W świetle pierwszego zdania zabrzmi to nieskromnie, ale ja kocham muszki, noszę je niemal tak często jak krawaty i dzisiaj opowiem Wam, jak to się robi!

Kokardka pod szyją!

Naprawdę nie potrafię wytłumaczyć dlaczego muszka w swojej naturze jest tak inna niż krawat. Zobaczcie, co myśli na ten temat Warren St. John z The New York Times:

Muszka sugeruje intelektualizm, prawdziwy lub udawany, a czasem wskazuje też na umysł techniczny, może dlatego, że tak trudno ją zawiązać. Muszkę noszą magicy, lekarze, prawnicy i profesorowie, a także wszyscy ci, którzy chcieliby wyglądać jak oni. Jednak  najważniejszy jest fakt, że muszka jest bezpośrednim sposobem na przekazanie światu, że nie zważa się na opinie innych.

Jak ją wiązać?

Wiązanie i noszenie muszki, podobnie jak wiązanie i noszenie krawata, nie jest rzeczą prostą i wymaga zarówno wiedzy jak i doświadczenia. Jeśli nagle jak grom z jasnego nieba spadła na Ciebie konieczność noszenia muszki dzisiaj wieczorem, to masz przechlapane. Osobom doświadczonym wystarczy jeden rzut oka, żeby powiedzieć, kogo kocha muszka, a dla kogo jest ona karą i koniecznością. Tak samo jest z krawatem. Można by rzec: „Pokaż mi swój węzeł, a powiem ci kim jesteś”. Dlatego właśnie wiązanie muszki warto przećwiczyć bez przymusu, aby w dniu kiedy będzie ona konieczna, być przygotowanym i nosić ją z przyjemnością. Nie będę nawet rozpisywać się nad muszkami gotowymi (zawiązanymi na stałe). Noszenie ich to kompletna pomyłka. Cała magia kryje się właśnie w węźle. Wiązanie muszki przypomina wiązanie sznurowadeł i jego zasada jest raczej prosta.

Powyższy obrazek przedstawia sposób wiązania muszki, który wydaje się szalenie prosty. Diabeł jednak tkwi szczegółach – jakość węzła wyznacza to, jak ładną tworzy talię między dwiema połówkami muchy oraz jak są one uformowane. Nie bez przyczyny jedna z angielskich nazw muszki wiązanej to freestyle. Konieczne jest także odpowiednie dobranie rozmiaru muszki. Większość muszek umożliwia dostosowanie obwodu wokół szyi. Jeśli muszka będzie za krótka, to po prostu nie da się jej  zawiązać, jeśli jednak będzie zbyt długa skończymy z wielką kokardą pod szyją wyglądając jak clown, a nie jak elegancki facet. Dobrze dobrana i zawiązana muszka powinna zawierać się pomiędzy zewnętrznymi końcówkami oczu a konturem twarzy, oraz wewnątrz „ramy” kołnierzyka koszuli.

Czy są różne kroje?

Oczywiście, że tak! Muszki mają różną wysokość i różne zakończenia. Najpopularniejsza muszka na świecie ma rozmiar 2,5 cala (chodzi o wysokość „skrzydełka”). Taka jak ta, którą mam na zdjęciu w tym wpisie, albo taka jaką nosił Roger Moore grając Jamesa Bonda.

Są także większe 3 calówki, które polecam tylko naprawdę dużym osobom, lub tym którzy czują, że wielki motyl lecący pod ich szyją dobrze wyraża ich osobowość ;)

Sir Thomas Sean Connery czuł się najlepiej w muszce typu batwing, która po rozwiązaniu jest po prostu wąską tasiemką bez przewężenia i charakterystycznego kształtu muchy.

Bardzo popularną odmianą muszki jest także muszka z zakończeniem „diamond”, która nadaje tej ozdobie bardziej nieformalny charakter. Warto zwrócić uwagę, że zasada łączenia kratki z paskami została tutaj złamana. Jeśli kratki z paskami dobrze wyglądają, noszenie ich razem to żaden problem. Nosząc muchę i krawat ze swetrem, warto pamiętać, aby serek swetra był odpowiednio głęboki i dawał muszce przestrzeń (to samo dotyczy krawata). Zbyt małe serki „duszą” muchę i wyglądają nieatrakcyjnie.

Warto pamiętać, że oprócz muszek kolorowych, które, podobnie do krawatów, pozwalają na tworzenie nieskończenie wielu kombinacji, istnieją także muszki czarne i białe, w przypadku których należy poznać dwie bardzo proste, ale niezwykle ważne reguły:

 • do smokingu nosimy wyłącznie muszkę czarną
 • do fraka nosimy wyłącznie muszkę białą.

Jaka koszula?

W sytuacjach formalnych do muszki należy nosić koszulę z krytą plisą, czyli pasem materiału ukrywającym guziki. Zobaczcie, jak robi to Daniel Craig.
Znajdziecie wielu „komentatorów”, którzy przyczepią się do odkrytej plisy, kiedy nosicie swoje piękne kolorowe muszki w połączeniu z szalonymi kolorowymi koszulami. Pamiętajcie wtedy, że rację ma zawsze ten, kto świetnie czuje się w swoim ubraniu. Poza tym, kolorowe koszule ze wzorem wyglądałyby z plisą idiotycznie. Nie bójcie się także kołnierzyków typu button-down w nieformalnych stylizacjach. Pamiętajcie tylko, że casualowe zestawy wymagają casualowych muszek!

Ponadczasowa elegancja…
Warto wiedzieć jak rozpoznać dobry garnitur i jakich błędów nie popełniać kupując swój pierwszy egzemplarz. Nierzadko mogą to być bardzo kosztowne pomyłki, których stosunkowo łatwo można ominąć. Zapoznaj się z filmem video, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości klikając w baner poniżej.


Rozwiązana mucha

Zobaczycie ją w prawie każdym filmie z eleganckim samcem alfa ;) Pamiętajcie jednak, że tak nosi się muchę jedynie po imprezie… albo kiedy wypijesz już tyle, że muszka jest najmniejszym problemem ;)

Kiedy jaką?

Muszka i krawat to takie dodatki, których wydźwięk jest trudny do sklasyfikowania. W obu przypadkach najlepiej zmieniać ich charakter i postrzeganie przez innych za pomocą tkanin i wzorów. Muszka wełniana zawsze będzie mniej formalna niż jedwabna; podobnie muszka z wzorem zawsze będzie mniej formalna niż muszka gładka.

No i najważniejsze: muszka dobrze dobrana do reszty ubrań i dodatków, a także do kontrastu twarzy noszącego, staje się częścią składową, a nie przykuwającym uwagę elementem garderoby. Pamiętaj, aby muszka wyglądała na Tobie dobrze, ludzie muszą odbierać ją jako część Ciebie. Musisz być w niej pewny siebie i nie mieć wątpliwości, że chcesz ją nosić. Znając te proste zasady, można swobodnie podróżować po świecie muszek. Podejmiesz wyzwanie?

Tomasz_Miler

Tomasz Miler – twórca firmy MILER skupiającej takie marki jak: MILER MenswearManumi, MILER Spirits, a także blog TomaszMiler.com. Z wykształcenia biotechnolog i tłumacz konferencyjny. Mąż, pasjonat whisky, dobrego krawiectwa, komunikacji wizualnej i werbalnej oraz marketingu. Miłośnik książek, kina, podróży, cygar, motoryzacji i gotowania.

Zapisz

Inne wpisy z tej kategorii

portfel

Komentarze

 1. Czy ja wiem, czy kolorowe koszule z krytą plisą wyglądają idiotycznie?
  Sam mam 4 koszule w paski (niebieskie, różowe), z różnymi kołnierzami (wydłużony kent, kryty button down) z krytą plisą i nigdy wcześniej nie pomyślałem o nich w ten sposób.

 2. Muszka zawsze kojarzyła mi się z gentelmanem. Ponownie stała się modna. Wiele osób ma problem z jej zawiązaniem.

 3. Pingback: Casualowy zestaw z wełnianą muszką | milerszyje.pl

 4. Pingback: Jak nosić muszkę? - kilka praktycznych porad | milerszyje.pl

 5. A gdzie w PL można kupić sensowne muchy i ile powinny porządne egzemplarze kosztować? Na allegro bida (tylko zawiązane…)

  1. Gentleman's Choice

   Muchy wysokiej jakości kupić można w http://www.SklepMiler.pl. Muchy prezentowane na zdjęciach są zawiązane dla łądnego efektu, ale każda z nich jest wiązana.

 6. Witam, chciałem się dowiedzieć czy noszenie muszki do garnituru to grzech ? spotkałem się z taką opinią, a nigdzie nie mogę odszukać informacji na ten temat.

  1. Gentleman's Choice

   Absolutnie nie! Można nosić muszkę do garnituru!

 7. Hej,
  Żenie się (hura? ;)
  Wymyśliłem sobie czarny garnitur vistuli CHEYENNE + do tego czarna mucha i biała poszetka jako chyba w miarę bezpieczny zestaw
  Ewentualnie ten sam garnitur i jakaś odjechana muszka, pytanie jaka? czerwona :)

  Co o takich zestawach myślisz?

 8. Pingback: 10 koszul, które trzeba mieć – 5 i 6/10 – formalna i formalna z krytą plisą : Gentleman's Choice

 9. Kuba co chce założyć muszkę

  Witam,
  jaka muszkę założyć do czarnej koszuli i ciemnoszarych/popielatych spodni w stylu chinos? Sugerować się kolorem spodni? Czarną, biała, czy jakąs inna?

  1. Gentleman's Choice

   Czarna koszula ogólnie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeżeli już chce Pan dopasować do niej muchę, to najlepiej sugerować się kolorem lub fakturą spodni.

 10. Witam,
  planuję niebawem założyć czarną muchę do garnituru. Czy biała koszula z krytą plisą i czarnym paskiem wzdłuż niej nie będzie zbytnią ekstrawagancją?

  1. Gentleman's Choice

   Polecamy jednak założyć klasyczną białą koszulę. Najlepiej krytą plisą, chociaż ta z niekrytą też nie będzie błędem.

 11. Witam

  Wybieram się na bal sylwestrowy i mam pytanie czy nie będzie obciachem jak założę muchę do samych spodni ? jaką koszulę kupić z krytą plisą czy inną ?

  1. Gentleman's Choice

   Mucha do samych spodni nie jest najlepszym wyjściem. :P Lepiej gdyby miał Pan koszulę z krytą plisą, ale taka z widocznymi guzikami nie będzie błędem, proszę jednak pamiętać by była gładka, bez kontrastujących przeszyć.

 12. Witam!
  Chciałbym zapytać, czy mucha jest odpowiednia dla niskiego chłopaka (mój wzrost to 172 cm)? Za miesiąc mam studniówkę i mam dylemat pomiędzy krawatem a muchą (ta druga mi się bardziej podoba), ale obawiam się, czy nie zmniejsza ona optycznie sylwetki?
  Pozdrawiam,
  Sebastian

  1. Gentleman's Choice

   Muszka jeżeli będzie odpowiednio dobrana na pewno nie wpłynie negatywnie na postrzeganie Pana sylwetki. Proszę jedynie pamiętać, aby rozmiar był dobrze dopasowany, a muszka była własnoręcznie wiązana.

 13. Są jakieś ustępstwa, które pozwolą na założenie muchy do garnitury z koszulą, z plisą odkrytą ?

  1. Gentleman's Choice

   Jeżeli rezygnuje Pan z krytej plisy, to dobrze gdyby była ona w miarę możliwości gładka. Również guziki powinny być w kolorze koszuli. Jednak najważniejsze jest by kołnierzyk trzymał muszkę.

 14. Jaki kolor muchy pasuje do garnituru w kolorze jasnego granatu? Może być czarna ze względu na czarną kreację partnerki(o ile ma to znaczenie)? Koszula będzie biała.

 15. Witam, czy bordowa muszka i ciemny garnitur to dobre połączenie?

  1. Wlasnie mialem podobna zagwostke. Ale koniec koncow zdecydowalem sie na ciemnobordowa muche z lekkim gradientem, na pierwszy rzut oka nie zauwazalnym. Do tego biala koszula oraz czarny garnitur. Ten zestaw ubiore na studniowke. A niemalze na kazdym zdjeciu studniowkowym jakie widzialem, mucha (jezeli byla) miala kolor czarny. Czarne muchy z gory odrzucilem, tak samo jak odrzucam czarne krawaty. Mozliwe iz wlasnie dzieki tej musze bede choc troche wyroznial sie z tlumu, pozytywnie oczywiscie.
   Panie Tomku, poprawnie rozumuje? :)

   Pozdrawiam

   1. Gentleman's Choice

    Poprawnie Pan rozumuje. :)
    Pozdrawiam.

 16. Chciałbym zapytać, czy taka mucha jak w tym linku http://hisoutfit.com/muchy/440-mucha-wiazana-bornos.html jest dopuszczalna do założenia na studniówkę? Pytam bo bardzo podoba się koleżance, jednak nie chcę później źle wyglądać :). Inna (bezpieczniejsza) opcja to taka bordowa https://www.mustache.pl/on/akcesoria/muchy/mucha-wiazana-kopia-2015-06-30-08-05-11# jednak w mojej klasie jest bardzo dużo bordowych i czarnych much dlatego chciałbym uniknąć monotonności. Garnitur czarny, sukienka partnerki czerwona. Oczywiście biała koszula z krytą plisą, biała poszetka i jeszcze zastanawiam się nad czerwonym kwiatkiem do butonierki :P.
  Z poważaniem
  Kacper S.

  1. Gentleman's Choice

   Obie muszki są w porządku pod warunkiem, że ma Pan granatowy garnitur. Do czarnego zalecamy bordową muszką. Co do kwiatka w butonierce, to najlepiej włożyć tam po po prostu biały goździk, szczególnie do jeżeli ma Pan czarny garnitur.

 17. Witam,
  czy do ciemnego granatowego garnitury pasowałaby koszula koralowa oraz mucha biało czarna lub czarna?
  Jeżeli nie, to czy mógłby Pan/i pomóc mi dobrać?
  Pozdrawiam

  1. Gentleman's Choice

   Nie bardzo wiem co ma Pan na myśli mówiąc o koralowej koszuli. Polecam klasyczną biała koszulę do której bez trudu dopasuje Pan muszkę.

 18. Dress code: coctail. Impreza firmowa w bardzo eleganckim miejscu. Czy muszka do takiej sytuacji bedzie odpowiednia? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

  1. Gentleman's Choice

   Według klasycznych zasad męskiej elegancji muszka w takiej sytuacji jest jak najbardziej na miejscu. Jednak wiele zależy od zasad jakie panują w Pańskiej firmie. Jeden prawodawca może uznać muszkę za zbyt ekstrawagancką, a dla innego taki dodatek nie jest niczym niezwykłym.

 19. Mariusz Polakowski

  Organizujemy z narzeczoną nasze wesele i chcemy aby naszym kolorem był zielony/limonka/oliwka. Ten kolor będzie w wystroju sali itp. Zielone buty Pani Młodej a dla mnie zastanawiamy sie czy zielona muszka będzie pasować do granatowego/niebieskiego garnituru.
  Czy moge prosić o poradę?

  1. Gentleman's Choice

   Dobieranie dodatków pod kolor dekoracji, czy ubrań panny młodej nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej zadbać, by nasz stój był spójny i elegancki, niż na siłę dopasowywać się do partnerki. Jeżeli jednak koniecznie chce Pan założyć oliwkową muszkę, to proszę poszukać dosyć ciemnego odcienia tego koloru.

 20. Czy do garnituru i muszki można założyć na ślub koszulę z klasycznym niełamanym kołnierzykiem i guzikami jubilerskimi? Czy guziki jubilerskie to opcja tylko do smokingu? Pozdrawiam

  1. Gentleman's Choice

   Guziki jubilerskie powinny pojawić jedynie przy smokingu. Co do kołnierzyka, to dobrym wyjściem będzie Kent.

   1. Witam!
    Odnosząc się do postów moich przedmówców, chciałbym pociągnąć temat.
    Również szykuję się na ślub, zastanawiałem się między muchą a krawatem, wydaje mi się jednak, że klasyczna jedwabna mucha do garnituru nadaje całej kreacji bardziej elegancki styl.
    Pisze Pan, że do muchy dobrym wyjściem będzie kołnierz typu Kent, czy to znaczy że to jest jedyna właściwa opcja czy inne też wchodzą w grę? Jestem osobą raczej szczupłą (185 cm/79kg), więc garnitur będzie na pewno slim fit, w kolorze granatowym, biała koszula no i teraz pytanie jaka? Bo twarz mam również raczej szczupłą i pociągłą, a więc kołnierz powinien być chyba raczej szeroki, np. w stylu włoskim (tak mi się wydaje, ale jestem laikiem).
    Reasumując, co by mi Pan polecił, przy moich warunkach fizycznych, do granatowego slimowego garnituru – jaka koszula? jaka mucha?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

    1. Gentleman's Choice

     Najważniejsze w doborze kołnierzyka jest, to aby trzymał on w ryzach muchę. Najlepszym wyborem będzie Kent lub kołnierzyk łamany. Jeśli chodzi o muchę – bardzo dobrym rozwiązaniem będą muchy jedwabne lub z grenadyny w kolorze bordo, szary albo granat.

 21. Witam, wybieram się wkrótce na bal z okazji zakończenia studiów, i jedyne co wiem odnośnie mojego ubioru to to, że wystąpię w czarnym garniturze. Chciałbym ubrać białą koszulę i czarną? muszkę. Czy to dobre połączenie?
  Czy mógłbym prosić o poradę i ewentualną podpowiedź jaki kołnierz ma mieć koszula do muszki?
  Z góry dziękuję o pozdrawiam

  1. Gentleman's Choice

   Połączenie, które zamierza Pan wybrać jest w porządku pod warunkiem, że będzie po 18 (czarny garnitur wygląda najlepiej po zmroku). Mucha ważne, żeby korespondowała z szerokością twarzy (szeroka mniej więcej na rozstaw oczu). Jeśli chodzi o kołnierzyk najlepszym wyborem byłby łamany, ale to w przypadku smokingu. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie koszula z kryta plisa i kołnierzykiem typu kent. W przypadku muchy i krytej plisy jedyne słuszne rozwiązanie pasujące poziomem formalności do reszty stroju to mankiety na spinki.

 22. Witam serdecznie. Jakiego koloru muchę polecicie panowie do popielatego garnituru?

 23. Witam, zastanawiam się w jakim kolorze kupic muchę do granatowego garnituru. może być również granatowy?

  1. Gentleman's Choice

   Tak, granatowa mucha będzie jak najbardziej w porządku. Ewentualnie może Pan wybrać muszkę w kolorze bordowym.

 24. Witam, niedługo biorę ślub i mam pytanie odnośnie koszuli – czy do garnituru można założyć koszulę z łamanym kołnierzem i zakrytą plisą + muszka? Niestety jestem już po zakupie i wiele osób sugeruje, że łamany kołnierzyk i garnitur nie chodzą w parze. Pozdrawiam!

  1. Witam,
   Ponawiam pytanie, czy do granatowego garnituru z ostrymi klapami (zamkniętymi) i dwoma rozcienciami z tyłu mogę do muszki założyć białą koszulę z łamanym kołnieżykiem?

   1. Gentleman's Choice

    Tak może Pan założyć koszule z łamanym kołnierzykiem.

    1. Dziękuję za odpowiedz.

 25. Ślub- czy noszenie granatowej muchy do białej koszuli z odkrytą plisą, ale i kolorem guzików wtapiającymi się w kolor koszuli to błąd? Pozdrawiam

  1. Gentleman's Choice

   Takie połączenie nie jest błędem.

 26. Mam problem. Wybieram się na imprezę po jubileuszu szkoły(100 lat). Zakładam czarny garnitur i czarną muszkę,koszula biała z krytą plisą,mankiety,spinki. Chciałbym całość ożywić innym kolorem w kieszonce marynarki. Nie białym. Czy mogę to jakoś połączyć i rozweselić? Pięknie dziękuję.

  1. Gentleman's Choice

   Na tak ważną uroczystość powinien Pan jednak założyć białą poszetkę – odradzamy kolorystycznych eksperymentów na oficjalnych przyjęciach.

 27. Mam pytanie. Czy lepsza byłaby opcja dla mojego partnera siwej muszki do czarnego garnituru i koszuli Ivory czy bardziej błękitnej muszki, przy mojej spódnicy błękitnej i siwej górze?

  1. Gentleman's Choice

   Z Pani opisu wynika, że to połączenie nie należy do najlepszych. Koszula w takim kolorze nie najlepiej komponuje się z czarnym garniturem (proszę pamiętać, że garnitur w tym kolorze należy nosić jedynie po zmroku). Drugą sprawą jest, że nie powinno się komponować męskich dodatków z ubraniem partnerki, więc Pani kreacja raczej nie powinno być determinująca przy wybieraniu koloru muszki.

   Odpowiadając na Pani pytanie – nie jest to najlepsza stylizacja, ale jeżeli możemy coś doradzić, to proszę wybrać siwą muszkę.

 28. Witam, czy prawdą jest że czarną muchę należy nosić wyłącznie do smokingu?

 29. Witam,

  Mam pytanie czy granatowy garnitur z białą koszulą i białą muszką do ślubu to dobry wybór?

  1. Gentleman's Choice

   W tym wypadku dużo lepszym wyborem była by bordowa lub granatowa muszka.

 30. Witam,

  poszukuję inspiracji do stylizacji ślubnej. Ślub w plenerze (ogród) o 15:00 na początku wrześnie 2016. Czy czarny garnitur + mucha będzie błędem? Dodam, że jestem wysoki i szczupły :/
  Czy lepiej wybrać granatowy garnitur, bordowa mucha i brązowe buty?
  Będę wdzięczny za podpowiedź.

  1. Gentleman's Choice

   Dzień dobry,

   niestety żaden z zestawów nie jest najlepszy. Czarny garnitur o 15:00 będzie wyglądał źle, a założenie go o tej porze będzie dosyć dużym błędem. Również brązowe buty na tak formalnej uroczystości jak ślub też są złym pomysłem. Druga propozycja plus czarne buty będzie jak najbardziej w porządku, a jeżeli szuka Pan czegoś specjalnego i nie boi się wyróżnić w tłumie, to może Pan zainspirować się strojem Jamesa Bonda, który idealnie by pasował do uroczystości, w której będzie Pan uczestniczył.

   http://www.jbsuits.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/james-bond-spectre-white-dinner-suit.jpg

 31. Witam,
  Bardzo proszę o poradę. Mój narzeczony wybrał garnitur ślubny o dość jasnym odcieniu granatu.
  Bardzo chce założyć jedwabną muchę w kolorze ciemnoczerwonym. Do tego biała koszula i buty z zamkniętą przyszwą.
  Z racji, że raczej garnituru nowego już nie kupi to pojawia się pytanie czy taka mucha będzie odpowiednia? Czy w przypadku dość jasnego garnituru nie powinien wybrać bardziej stonowanej muchy?

  1. Gentleman's Choice

   Proszę się nie obawiać, czerwona mucha będzie pasowała do tego zestawu. Dużo szczęścia na nowej drodze życia!

 32. Mąż ma brazowy garnitur. Jaki kolor muchy będzie najbardziej pasowal

  1. Gentleman's Choice

   Ciemne odcienie bordo i granatu będą najlepsze.

 33. Witam!
  Proszę o poradę. Jaką założyć muszkę do takiej kombinacji: Czarne buty i spodnie, jasno beżowa marynarka i biała lub błękitna koszula?
  Z góry dziękuję za podpowiedź.

  1. Gentleman's Choice

   Raczej nie polecamy łączyć, czarnych spodni z beżową marynarką. Lepszym wariantem będą spodnie granatowe lub w kolorze marynarki. Beż stwarza wiele możliwości i właściwie niemal każdy kolor muszki będzie odpowiedni.

 34. Czarny garnitur, koszula biała z delikatnymi, malutkimi niebieskimi „kwadracikami” + mucha? Pasuje takie zestawienie ?

  1. Gentleman's Choice

   Proszę pamiętać, że czarny garnitur zarezerwowany jest wyłącznie na uroczystości, które odbywają się po zmroku. Co do pozostałych elementów stroju, to napisał Pan na tyle ogólnie, że nie bardzo możemy Panu pomóc w doborze dodatków. Proszę sprecyzować, jaką muchę Pan założy i jakie buty dopełnią zestaw.

   1. buty czarne, a jeśli chodzi o kolor muchy to nie wiem co może pasować. niebieska? może bordowa? delikatny różowa?

 35. Witam! Niedługo wybieram się na uroczystość ślubną, chce założyć muchę-zastanawiam się, czy np taka w kolorze bordowym będzie odpowiednia dla grafitowego garnituru ? (Buty- klasyczne czarne oksfordki) pozdrawiam serdecznie!

 36. Witam

  Za miesiąc mam swój ślub, kupiłem granatowy garnitur i jak się okazało już po fakcie bardzo elegancką nie tanią koszulę do muchy z łamanym kołnierzem, guzikami jubilerskimi i podwójnym mankietem która bardzo mi się podobała a sprzedający nie poinformował że nie nadaje się do garnituru. Nie mam pojęcia co teraz zrobić. Czy wystąpić w niej mimo wszystko i wszystkim w tej koszuli i garniturze czy szukać następnej innej mniej oficjalnej

  1. Gentleman's Choice

   Szanowny Panie,
   proponuję poszukać jednak innej koszuli. O ile podwójny mankiet i nawet guziki jubilerskie jeszcze (w ostateczności)można by zaakceptować, tak niestety kołnierz łamany jest kołnierzem bardzo oficjalnym i wymaga on ubrania bardziej formalnego od garnituru.

 37. Witam,
  mam problem. Mój narzeczony ma do ślubu garnitur Slim 182 cm/100 w klatce, kolor niebieski. Ale nie jasny ani nie granatowy , taki ciemniejszy niebieski. Buty klasyczne czarne oksfordki, koszula biała z kryta plisą, kołnierz klasyczny. Chcę żeby miał muchę. Nie lubię krzykliwych kolorów. Stawiamy na elegancję. Pytanie:
  1/ Do jakiego typu kołnierzyka mucha wygląda bardziej elegancko (do garnituru oczywiście)?
  2/ Jaki kolor muchy pasuje i czy mucha powinna być jaśniejsza, czy ciemniejsza od garnituru?
  3/ Czy poszetka tez powinna być, czy może być biała?
  Czekam z niecierpliwością na Państwa poradę.

  Pozdrawiam Agnieszka

  1. Gentleman's Choice

   Dzień dobry:
   1. najlepiej muszka będzie wyglądała z kołnierzykiem typu kent, który świetnie utrzyma ją na miejscu. Mówiąc o klasycznym kołnierzyku pewnie miała Pani na myśli właśnie ten typ. Jeżeli kołnierz jest nieco szerszy, to też nie będzie to duży problem.
   2. Najlepiej dobrać muszkę w następujących kolorach: bordowy, szary, granatowy.
   3. Poszetka jak najbardziej jest wskazana. Polecamy białą lnianą złożoną klasycznie.
   Wiele dobrego na nowej drodze życia!

 38. Dzień dobry,

  Zacząłem kompletowac mój ubiór na ślub (Pan Młody), a teraz powzialem wątpliwość czy to wszystko bedzie do siebie pasowało. Mam juz granatowy garnitur (raczej jaśniejszy), do tego biala koszula z plisa, brązowe buty i myslalem o różowej muszce. Zastanawiam sie czy w którymś momencie nie popelniam bledu? :)

 39. Chcę narzeczonemu kupić muchę. Garnitur granatowy i do tego brązowa mucha w leciutką krateczkę plus dodatki (pasek, buty) brązowe i koszula ecru? Ogólnie czy pasuje aby gość zakładał muchę czy lepiej wybrać krawat?

  1. Gentleman's Choice

   Szanowna Pani,
   mucha w takim zestawieniu jest stricte nieformalna, także nie powinno być problemu z założeniem jej jako gość. Należy tylko pamiętać, aby faktury ze sobą grały – jeżeli garnitur jest granatowy i wizytowy, to mucha powinna być wykonana z jedwabiu. Najlepiej by było, gdyby była możliwość jej samodzielnego zawiązania. W przypadku koszuli zawsze najlepszym wyborem będzie koszula biała, gdyż ecru jest zarezerwowane dla panów młodych, których narzeczone mają w tym kolorze ślubne suknie.

   Należy pamiętać, że koszula do muchy w formalnej stylizacji musi mieć krytą plisę – guziki nie mogą być widoczne.

 40. A ja mam pytanie takie. Jaki garnitur jest lepszy do muchy? Czy z klapami ostrymi czy otwartymi? Chodzi o garnitur ślubny lub do bardzo formalnych okzji. Są jakieś reguły? Wydaje się, że z otwartymi klapami mucha ładniej się prezentuje.

  1. Gentleman's Choice

   Marynarką z ostrymi klapami ma bardziej formalny wydźwięk i mucha, która często jest nieodłącznym elementem takich zestawów powinna wyglądać z nią nieco lepiej. Jednak są to dosyć nieznaczne różnice i detale, które nie mają większego znaczenia. Już ważniejszą kwestią jest dobranie klap do stopnia formalności niż do konkretnego dodatku, wszak nawet z natury elegancka mucha może być świetnym elementem casualowego zestawu.

 41. Łukasz Kalinowski

  Witam, jako pan młody planuję mieć granatowy garnitur i jasną muchę w kratkę biel/jasna zieleń/błękit. Czy to nie zbytnia ekstrawagancja? Koszula biała z półwłoskim lub włoskim kołnierzykiem, listwa odkryta, białe guziki i spinki do mankietów. Czy wszystko gra w takiej koszuli?

 42. Katarzyna Lewińska

  Dzienr dobry! Wkrótce nasz ślub i Narzeczony lubi raczej styl swobodny niż elegancki. Zakłada jednak garnitur szyty na miarę (wesoły, granatowy kolor) z czerwoną podszewką i czerwoną kamizelką, nawiązując w ten sposób do polskiego folkloru (jest muzykiem folkowym). Kupiliśmy białą muszkę i poszetę, żeby nie wprowadzać dodatkowego koloru. Czy to dobra decyzja? Może jednak lepsza inna muszka?

  1. Gentleman's Choice

   Biała mucha jest niestety złym wyborem – jest ona zarezerwowana tylko dla fraka. Biała mucha do innego stroju niż frak oznaczała kiedyś kelnera, także z pewnością nie jest to odpowiedni wybór dla pana młodego. Poszetka powinna zostać biała – proponowałbym wybrać muchę albo bordową, albo granatową.

 43. Witam,

  W jakim kolorze powinna być muszka do granatowego garnituru, isał Pan wcześniej o graficie bordo i granacie. Mierzyłem kilka granatowych muszek ale zawsze wydaje mi się iż cały wygląd jest zbyt niebieski i nie czuje się dobrze. Z racji ciemnej karnacji najlepiej pasuje mi czarna mucha. Czy można założyć do ciemno grantowego garnituru czarną muchę lub czarną w kolorowe kropki ?? Dodam iż jest to mój własny ślub :)

  1. Gentleman's Choice

   Czarna mucha do granatowego garnituru będzie ok, jeżeli zestaw jest formalny czyli mamy również czarne buty.

 44. Witam,
  Na mój ślub chciał bym założyć granatowy garnitur czarną muszkę i białą koszulę z łamanym kołnierzykiem.
  Czy założenie koszuli z łamanym kołnierzykiem do garnituru jest dopuszczalne?
  Nie chcę fraku a łamany kołnierzyk wygląda dużo bardziej elegancko

  1. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne – czarna mucha pasuje tylko do smokingu (przy fraku jest to akcesorium kelnera), a koszula z kołnierzem łamanym jest bardziej formalna, niż garnitur. Warto rozważyć smoking, jeżeli frak nie jest pożądanym przez Pana ubraniem.

 45. Dzień dobry,
  Czy mucha w kolorze fuksji do ciemno granatowego garnituru i białej koszuli jest akceptowalnym rozwiązaniem dla Pana Młodego? Pan Młody ma typ urody Włocha. Czy rzeczywiście trzeba się stricte trzymać koloru czarnego, granatowego lub innego ciemnego?
  Dziękuję za odpowiedź!

  1. Teoretycznie ma prawo bytu – najbardziej klasyczny będzie oczywiście granat, jednak jeżeli Pan Młody nie jest fanem klasycznej męskiej elegancji, to mucha w kolorze fuksji prawdopodobnie będzie wyglądać dobrze. Osobiście pozostałbym jednak przy granacie.

 46. Witam, zbliża się bardzo ważna dla mnie wieczorna uroczystość. Posiadam czarny garnitur, do tego czarne buty typu oksford, biała koszula oraz biała poszetka. Jedynym problemem jest dobór muszki. Myślałem nad czarną, najbardziej klasyczną mojej zdaniem, ale może jest opcja wyboru jakiejś innego koloru muszki, która nada oryginalności. Dziękuję za odpowiedź.

  1. Odradzam czarną muszkę, ponieważ jest to mucha typowo smokingowa. Proponuję za to muchę bordową, która również będzie elegancka i na pewno nada oryginalności, o której Pan wspomina.

 47. Dzień dobry,
  Czy do smokingu z kołnierzem szalowym, z połyskiem, należy dobrać muchę również z połyskiem, czy też dopuszczalna jest matowa?
  Dziękuję za pomoc.

  1. W najbardziej klasycznych zestawach mucha powinna być wykonana z tego samego jedwabiu, co klapy i pas smokingowy, dobranie muchy matowej jednak nie będzie dużym błędem.

 48. Niedługo sylwester, pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie ubranie muszki, jednak nie mam odpowiedniej marynarki – czy mogę założyć muszkę tylko do białej koszuli?

  1. Gentleman's Choice

   Nie musi Pan zakładać muszki do białej koszuli. Są muszki o różnym stopniu formalności i na pewno znajdzie Pan coś dla siebie.

 49. Studniówkowa mucha

  Witam,jaka mucha dobrze będzie współgrała z ciemnym granatowym garniturem?Wolałbym uniknąć czarnej. Jakiś sklep warty polecenia?

  1. Studniówkowa mucha

   +jaki kolor poszetki pasujacy do zestawu?

 50. Z całym szacunkiem, ale w białym garniturze wygląda się jak kelner. Bycie kelnerem na własnym weselu? Słabo :/

 51. Witam
  Szukam ubrania na własny ślub. Pani w markowym sklepie doradziła mi czarną muszkę ecru koszulę i w tej koszuli były jeszcze takie czarne eleganckie guziki. Powiedziała że do ciemnego bruneta który będzie miał jeszcze czarne buty i granatowy garnitur to wszystko pasuje. Co o tym sądzicie”?

 52. Witam :) czy noszenie muszki do klasycznego dwurzędowego garnituru w granatowym kolorze jest w dobrym tonie? :)

  1. Jak najbardziej tak :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Ikona elegancji: Fred Astaire

Ikony Stylu, Moda / 

Przez krytyków porównywany do rewolucyjnego Charliego Chaplina. Przez choreografów okrzyknięty geniuszem i królem sceny. Swoim tańcem potrafił oczarować i uwodzić publiczność. Był inspiracją dla Michaela Jacksona, jego twarz znalazła się na okładce płyty The Beatles. Fred Astaire, bo o nim właśnie mowa, to postać-legenda, ikona musicalu i ikona elegancji.

Odrobina historii

Fred Astaire urodził się jako Frederick Austerlitz Jr (jak wielu innych zmienił nazwisko na prostsze i dźwięczniejsze, ponieważ oryginalne było zbyt twarde i trudne do wymówienia) 10 maja 1899 roku w miejscowości Omaha w stanie Nebraska, w rodzinie austriackich emigrantów. Jego życie od najmłodszych lat przypominało typowy American dream. Na estradzie zadebiutował niezwykle wcześnie, już jako siedmioletni chłopiec, tańcząc rozmaite układy taneczne z siostrą Adele. Duet szybko osiągnął sukces na większą skalę, w 1917 rodzeństwo trafiło na Broadway. W latach 20. i 30. podbijał nie tylko amerykańskie, ale także londyńskie sceny.

Najlepszy aktor wśród tancerzy

Gdy siostra Freda porzuciła taniec ze względu na zamążpójście, ten zdecydował się na solowy udział w musicalu Wesoły rozwód, który poszerzył jego taneczne doświadczenie o film. Astaire, urzeczony wizją kariery w Hollywood, postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Oczywiście, taniec był jego największą pasją, zdecydował się więc na aktorstwo musicalowe, które było połączeniem tańca, gry aktorskiej i śpiewu. Za jego właściwy debiut filmowy uznaje się udział w filmie Wenus tańczy z 1933 roku, gdzie zagrał u boku takich gwiazd jak Clark Gable i Joan Crawford. W tym samym roku zagrał w musicalu Karioka, gdzie poznał swoją wieloletnią partnerkę taneczną Ginger Rogers. Wówczas kariera Astaire’a nabrała rozpędu. Ameryka oszalała na punkcie komedii muzycznych, w których aktor czuł się doskonale.

Filmy z jego udziałem spotykały się z ogromnym entuzjazmem, a Astaire wraz ze swoją partnerką Ginger Rogers stali się ulubioną parą Hollywood. Publiczność pokochała Astaire’a za jego wesołą osobowość i lekki niewymuszony styl tańca będący połączeniem stepu, tańca towarzyskiego i baletu. Pod koniec dekady popularność duetu Astaire-Rogers zaczęła drastycznie spadać, stąd taneczna para zdecydowała się na zawodowe rozstanie. Każde z nich poszło w swoją stronę.

Fred zaczął tworzyć musicale na własną rękę, próbował swoich sił w filmach dramatycznych, udowadniając tym samym, że nie jest tylko aktorem musicalowym czy komediowym. Zburzył panujące o nim przekonanie aktora jednego gatunku, pokazał, że nie musi śpiewać i tańczyć, by stworzyć przekonującą i prawdziwą postać. W 1950 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości, był laureatem Złotego Globu, nagrodzono go Grammy, kilkukrotnie otrzymał także nagrodę Emmy.

Astaire prywatnie

Fred Astaire, jak prawie każda hollywoodzka gwiazda, był bardzo kochliwy. Romansował z Ginger Rogers, a w kuluarach często plotkowano także o innych romansach z filmowymi partnerkami. Aktor był dwukrotnie żonaty; jego pierwszą żoną była Phyllis Livingston, drugą  Robyn  Smith. W wywiadach gwiazdor wydawał się osobą niezwykle przyjazną i obdarzoną bezbłędnym poczuciem humoru.

Król musicalu

Bez wątpienia uznać należy, że „konikiem” Astaire’a był musical. Mimo kilku potknięć, mimo kasowych porażek i kilku zwyczajnie nieudanych produkcji, na zawsze wpisał się w historię kina jako rewolucjonista komedii muzycznej. Współczesnych sobie zadziwiał i rozbawiał, dla kolejnych pokoleń był inspiracją i natchnieniem. Król sceny, do dziś niedościgniony wzór elegancji, lekkości i wdzięku. To właśnie on dla milionów ludzi na zawsze zostanie symbolem mistrza stepu, a jego nazwisko na zawsze będzie kojarzyło się z musicalem… ale czy tylko z tym?

Ikona elegancji

Fred Astaire – myśląc o nim, widzimy mężczyznę we fraku, z cylindrem na głowie i laską w dłoni. Włosy, zawsze  zaczesane do tyłu na brylantynę, sprawiały, że wyglądał szalenie elegancko i wytwornie. Jego scenicznym znakiem rozpoznawczym stał się doskonale skrojony frak, w którym wesoło i niezwykle lekko pląsał po scenie w rytm skocznej muzyki. Oglądając filmy z udziałem Astaire’a, nie sposób oderwać wzroku od jego perfekcyjnych tanecznych kroków i  frakowej marynarki z jaskółczym ogonem, która wiruje przy każdym ruchu.

Aktor nosił frak  z niespotykaną lekkością, naturalnością  i swobodą, w fenomenalny sposób dodając temu formalnemu strojowi odrobiny nonszalancji. Oczywiście, nie oznacza to, że ulubioną częścią garderoby Astaire’a był frak. Na scenie można było zobaczyć  go również w żakiecie (który można uznać za dzienny odpowiednik wieczorowego fraka). Niezależnie od okazji, Fred Astaire zawsze prezentował się elegancko i szykownie, miał wielką klasę i styl.

Oprócz ubrań formalnych aktor nie stronił także od garniturów i zestawów koordynowanych. Astaire powiedział kiedyś:

„Oczywiście w mojej branży trzeba dopasowywać strój do roli, ale w domu ubieram się dla siebie.” Podobnie jak Cary Grant, Fred Astaire uważał, że ubrania nie powinny za bardzo się wyróżniać w tłumie. Był zdecydowanym zwolennikiem przewagi dopasowania ubrań nad krzykliwością ich kolorów. Wybierał kolory stonowane i uniwersalne. Lubił szarości. Astaire chętnie nosił koszule button-down, a krawat nie był dla niego dodatkiem niezbędnym, choć miał ich w garderobie naprawdę dużo.

Astaire szył początkowo swoje garnitury w Londynie, ale później przerzucił się na usługi krawców amerykańskich. Zawsze podkreślał, że ważne dla niego jest dopasowanie i naprawdę nie lubi, kiedy jego ciało oplata więcej tkaniny niż trzeba.

Astaire wyznał kiedyś w wywiadzie z GQ, że nie licząc ubrań scenicznych, w których pracuje, jego garderoba składa się z dwóch garniturów wizytowych, kilku smokingów oraz dwudziestu innych garniturów, a oprócz tego ma około dwunastu marynarek do zestawów koordynowanych (również tweedowych) i mnóstwo flanelowych i bawełnianych spodni w różnych kolorach.  Ulubioną tkaniną Freda Astaire’a była wikunia.

Astaire był także miłośnikiem dwurzędowego smokingu (dowiedz się więcej o zasadach noszenia smokingu tutaj), który zwalniał go z obowiązku noszenia kamizelki i pozwalał uniknąć noszenia pasa smokingowego, który dzisiaj należy do klasyki, a kiedyś postrzegany był jako dodatek niepoważny.

W latach 50. największe triumfy święcił styl Ivy League (luźne marynarki z miękko wypełnionymi ramionami oraz wąskie spodnie), ale Astaire wypowiadał się o nim krytycznie twierdząc, że jego styl zakorzeniony jest w Wielkiej Brytanii i jest z natury konserwatywny. Zawsze darzył wielkim szacunkiem Brytyjczyków za ich kunszt w krawiectwie. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Astaire był także zdecydowanym zwolennikiem obuwia robionego na zamówienie, które wykonywano dla niego w Londynie. Miał około 20 par butów do chodzenia i 50 par do tańca. Uważał, że posiadanie wielu par na raz jest najrozsądniejszym rozwiązaniem ponieważ spowalnia ich zużywanie. Niektóre buty nosił kilkadziesiąt lat.

Aktor do dziś pozostaje nieśmiertelną ikoną stylu, niezmiennie kojarzy się z wytworną elegancją, która była niewymuszona i doskonale do niego pasowała. Fred Astaire talentem, osobowością i strojem zapisał się w pamięci rzeszy fanów, którzy ciągle wspominają jego lekki sceniczny krok, humor i doskonale skrojone ubrania.

Przeczytaj również o innych ikonach elegancji:

O Gentleman’s Choice:

Jesteśmy bardzo młodym portalem, który publikuje treści o wysokiej wartości merytorycznej z wieloma autorskimi zdjęciami. Zależy nam na dalszym rozwoju i profesjonalizacji, które jednak zależą od liczby odbiorców, do której docieramy. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, daj nam lajka i/lub udostępnij go na FB lub w innych mediach społecznościowych! Nic nie tracisz, a nasza wiedza może przydać się komuś z Twoich znajomych! 

Zapisz

Inne wpisy z tej kategorii

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top