Kawiarka – klasyka w dobrej formie

Dla Ciała, Kawa / 

Prawdopodobnie nie ma bardziej ikonicznego urządzenia do przygotowywania kawy niż kawiarka. Metalowy imbryczek stawiany na kuchence potrafi odwdzięczyć się pyszną, intensywną kawą, w sam raz na poranną rozgrzewkę. Aby przygotowany napój był idealny, wystarczy wziąć pod uwagę kilka, prostych wskazówek.

Włoska historia – współczesny smak

kawiarka-06m

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Kawiarka, zwana też mokką albo kafetierą, to włoski wynalazek z lat 30. XX wieku. Zaprojektowana dla Antonio Bialettiego szybko zdobyła uznanie i popularność w wielu domach. Prosta konstrukcja parząca esencjonalną kawę porównywalną do espresso to niewątpliwy atut tego urządzenia. Włochom zawdzięczamy wiele, jeśli chodzi o kawę. Co prawda współcześnie odchodzi się od wyznaczników kawowych forsowanych przez Włoski Instytut Espresso (INEI – Istituto Nazionale Espresso Italiano) zarówno tych dotyczących zasad parzenia, jak i sposobu wypalania kawy, jednak kawiarka i ekspres ciśnieniowy nadal są doskonałymi sprzętami w drodze do dobrej kawy.

Jaka kawiarka

Nim przejdziemy do samego procesu parzenia kawy, trzeba dokonać wyboru samej kawiarki. Na rynku dostępne są dziesiątki typów, modeli i firm produkujących te urządzenia. Kwoty zaczynają się od dwudziestu – trzydziestu złotych aż po okolice dwustu. Czy są między nimi różnice? Owszem i to znaczące. Zdecydowanie odradzam oszczędzanie. Myślenie typu: ta tańsza na pewno jest taka sama jak droższa, różnią się tylko metką jest błędne. Niestety, w przypadku tego sprzętu cena w większości przypadków przekłada się na jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Gorąco zachęcam do wydania większej kwoty na markową i sprawdzoną kawiarkę. Przykładem może być tu Bialetti, GAT czy Top Moka. Ich ceny zaczynają się od 70 – 80 złotych, w zależności od rozmiaru i modelu. Biorąc pod uwagę żywotność liczoną w latach, nie są to wygórowane kwoty, w których zamian wiele zyskamy. Po pierwsze, aluminium lub stal, z której się je wykonuje, jest wysokiej jakości i bezpieczna dla zdrowia. Najtańsze kawiarki są wykonane z metalu dużo niższego sortu, w którym nie wiadomo, jakie domieszki mogą się znajdować, a to może powodować zanieczyszczenie smaku kawy metaliczną nutą. Drugą kwestią są uszczelki. W tanich kawiarkach najczęściej używa się takich, które szybko parcieją, a ich gumowy zapach skutecznie dominuje nad aromatem kawy. Wcześniej wspomniałem także o bezpieczeństwie. Zła jakość metalu to nie tylko kwestia dotycząca zdrowia. Nie można zapomnieć także o niewielkim elemencie w dolnej części kawiarki – zaworze bezpieczeństwa. Ten niewielki cypelek powinien zadziałać w przypadku, gdyby ciśnienie podczas parzenia w dolnej komorze byłoby zbyt wysokie. Może to być spowodowane na przykład zbyt dużą mocą palnika przy zbyt drobno zmielonej kawie. Intensywnie gotująca się woda, produkująca duże ilości pary, nie może przedostać się przez sitko i kawę. W tym momencie zawór powinien automatycznie otworzyć się i wypuścić nadmiar pary. Kilkukrotnie słyszałem historię wśród znajomych, którzy kupili tanie kawiarki, o tym, że te nagle z hukiem eksplodowały. Na szczęście jedyne koszty, jakie ponieśli, to cena farby potrzebnej do odmalowania kuchni. Gorzej byłoby, gdyby akurat ktoś pochylał się nad urządzeniem.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Kolejnym etapem doboru kawiarki jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Na rynku znajdują się modele zarówno na kilkadziesiąt mililitrów kawy jak i na kilkaset. Najczęściej podaje się pojemność wyrażoną w filiżankach (ang. cups), które według nomenklatury mają objętość około 50ml. Wydawać by się mogło, że najlepiej wybrać dużą, bo w razie potrzeby możemy nią obsłużyć większą ilość osób. Niestety, z kawiarką sprawa jest o tyle skomplikowana, że aby móc przeprowadzić poprawną ekstrakcję, trzeba użyć nominalnej ilości kawy oraz wody. Czyli zawsze przygotowuje się taką ilość, na jaką dana kawiarka została stworzona. Niektóre firmy proponują specjalne reduktory, które zmniejszają o połowę te wartości. Można wziąć to pod uwagę. Proszę jednak pamiętać, że kawa z kawiarki jest dość mocnym, skondensowanym naparem i osobiście najmocniej czuję to kofeinowe kopnięcie właśnie przy tej metodzie parzenia. Nawet stosując czyste arabiki, które nie mają w sobie zbyt dużo kofeiny. Dlatego nie polecam rzucać się na pełny, kilkuset mililitrowy kubek takiej kawy.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Na koniec pozostaje kwestia rodzaju używanej kuchenki. Jeśli w Waszej kuchni używacie indukcji, koniecznie trzeba sprawdzić, czy upatrzony przez Was model będzie współpracował z tym typem palnika. No i oczywiście kształt oraz kolor – tu naprawdę jest w czym wybierać.

Przygotowanie

Jak wspomniałem, konstrukcja kawiarki jest banalnie prosta – dolną część wypełniamy wodą, na to nakładamy sitko, do którego wsypujemy kawę, a na górę przykręcamy sam imbryczek, w którym znajdzie się gotowa kawa. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Pierwszym błędem, jaki ludzie popełniają przy obsłudze kawiarki, jest wypełnianie jej zimną wodą i prawie po same brzegi. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy do zbiornika wleje się już gorącą wodę. Skróci to czas parzenia, przez co zminimalizuje ryzyko wprowadzenia do smaku kawy zbyt dużej dozy goryczy. Natomiast ilość wody zawsze powinna być poniżej zaworu bezpieczeństwa. W dobrych kawiarkach jest wyraźnie zaznaczona linia, do której powinna sięgać woda.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Kawę, jak przy każdej metodzie parzenia, należy zmielić tuż przed użyciem, w dobrym młynku żarnowym, ręcznym lub elektrycznym. Dla kawiarki najlepszym ustawieniem będzie dość drobny przemiał, ale nie może być to pył, który zatka nam sitko. Drobny piasek będzie tu dobrym punktem odniesienia. Zmieloną kawę wsypujemy do sitka i wyrównujemy ręką, żeby poziom kawy był równy rantowi. Nie ubijamy kawy! Wystarczy ją tylko równomierne rozłożyć w sitku i zadbać, by brzegi sitka oraz kawiarki były czyste, bez drobinek.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Ten sposób parzenia ma wiele wspólnego z espresso, ze względu na objętość i intensywność naparu. Stąd też dobrze sprawdzi się kawa dedykowana właśnie pod espresso, czyli nieco ciemniejsze palenie, ale mogą to być także mieszanki. Oczywiście świeże i z dobrych palarni, wcale nie włoskich. Polecam także eksperymenty z jaśniej wypalanymi ziarnami jednorodnymi, dedykowanymi do metod alternatywnych. Czyli w profilu smakowym będą one zdecydowanie bardziej rześkie, słodkie, owocowe i subtelniejsze. W połączeniu z kawiarką mogą to być naprawdę zaskakujące efekty!

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Woda jest, kawa jest, teraz nie pozostaje nic innego, jak dobrze zakręcić górną część i postawić całość na palniku. Polecam ustawić jak najmniejszą moc i zostawić otwartą pokrywkę, by móc kontrolować proces parzenia. Używając gorącej wody, skracamy czas, w jakim musimy pilnować kawiarki. Pierwsze strumienie kawy powinny się pojawić już po kilku minutach. Należy obserwować to, co się dzieje wewnątrz kawiarki. Kawa powinna zacząć wypływać powolnym, gęstym strumieniem po ściankach wewnętrznego słupka i swobodnie po nim spływać na dno. Absolutnie nie może być to fontanna tryskająca wewnątrz imbryka. Oznacza to, że albo moc palnika była zbyt duża, albo kawa została zmielona zbyt grubo. W zależności od wielkości kawiarki, napełnienie jej kawą trwa w okolicach minuty – dwóch. Natomiast nigdy nie czekamy, aż skończy się woda w kawiarce. Parzenie należy przerwać wcześniej. Jak tylko do naszych uszu dojdzie charakterystyczne bulgotanie, to znak, że czym prędzej kawiarkę trzeba ściągnąć z kuchenki i albo wsadzamy jej dolną część pod bieżącą, zimną wodę, aby przerwać parzenie, albo od razu nalewamy kawę do przygotowanych filiżanek. Dlaczego jest to tak ważne? Chodzi o to, by do gotowej kawy nie dostała się ta z końcowej fazy parzenia, która nada kawie przepalony, gorzki smak. Tego należy unikać, bo nie jest to prawidłowa cecha dobrze zaparzonej kawy.

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Teraz wystarczy wyciągnąć świeżą gazetę, ciepłe pieczywo i wystawić twarz do włoskiego słońca, nawet w środku polskiej jesieni.

Smacznego!

Autor: Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog.

popularcoffee-logo-png

Rocznik ’89. Z wykształcenia dziennikarz i operator. Z zawodu operator i fotograf. Z zamiłowania wszystko naraz, do tego oblane skrupulatnie kawą. Tą dobrą i tą jeszcze lepszą. Bloger. Fan mediów tradycyjnych i nowych, a także gadżetów i nowinek technologicznych. Niepoprawny liberalny konserwatysta i konserwatywny liberał. I najlepiej, gdy to wszystko można wykorzystać do działania, do życia i cieszenia się nim.

Komentarze

 1. A dlaczego nie można ubić kawy tamperem w sitku?

  1. Ubicie kawy w sitku może spowodować to (zwłaszcza przy zbyt drobno zmielonej kawie), że woda nie będzie mogła przejść przez kawę. W połączeniu z wysokim ciśnieniem, które jest generowane przez parę, może dojść do uszkodzenia kawiarki. Albo zadziała zawór bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, efekt będzie jeden – brak przygotowanej kawy ;)

 2. dwie rzeczy, które robiłam źle: wlewałam zimną wodę do zbiorniczka z – jak się okazuje błędnym – przekonaniem, że właśnie im bardziej zimna tym lepsza. druga: poważnie zdejmujemy z gazu kawiarkę w chwilę po usłyszeniu bulgotania? być może to kolejna rzecz, którą robię źle, gdyż ja po usłyszeniu bulgotania czekam jeszcze kilka chwil. i z reguły z taką metodą się spotykałam, czy to na blogach czy w reklamówkach tego właśnie sprzętu. rozwiej raz jeszcze moje wątpliwości ;-)

  ps. z wpisu na wpis jest tutaj coraz ciekawiej. oznacza to po prostu bardzo dobry dobór autorów!

  1. Cieszę się, że mogłem jakoś pomóc.

   Tak, to „bulgotanie” oznacza, że kawa „ma już dość”. Kiedy kończy się parzenie w kawiarce, wypływa piana i słychać wspomniane bulgotanie. Ta część kawy jest już mocno gorzka, niedobra w smaku. Ponadto dłuższe trzymanie tej kawy na gazie powoduje jej „przypalenie”, co też owocuje wprowadzeniem do smaku tychże nut, zupełnie zbędnych w dobrej kawie :)

 3. smak kawy z kawiarki jest dla mnie o niebo lepsza od jej smaku z ekspresów za 200-300 zł, dlatego radzę zamiast takiego ekspresu kupić kawiarkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Jak wybrać wino na prezent?

Alkohol, Dla Ciała / 

Święta za pasem, a czas na przedświąteczne zakupy kurczy się nieubłaganie. Co mamy zrobić, jeżeli w kwestii win jesteśmy zupełnymi laikami, a wśród naszych bliskich znajdują się miłośnicy tego trunku? Czym się kierować przy zakupie wina, aby zachwycić zarówno koneserów jaki i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nektarem Bachusa? Nie sposób stać się ekspertem z dnia na dzień, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

AOC, DOC, DOCG?

wino4_11.12

Upraszczając, większość win dzieli się na trzy kategorie: stołowe, regionalne i posiadające apelację. Kupując wino na prezent, raczej należałoby unikać win stołowych. Są to trunki mało prestiżowe, a kupno ich przypomina zakup kota w worku – nie możemy być pewni co do ich jakości. Jednymi z bardziej cenionych win są te, która posiadają apelację. Apelacja to ściśle określony rejon produkcji wina, w którym obowiązują rygorystyczne ustalone zasady uprawy winorośli. W przypadku takich trunków znamy miejsce pochodzenia wina i mamy pewność, że przy jego produkcji przestrzegano zasad produkcji. Przykładem apelacji jest gmina Pauillac we Francji, w której produkowane są czerwone wytrawne wina, głównie ze szczepu Cabernet Sauvignon i Merlot. Zbiór winogron zawsze odbywa się ręcznie, a sam trunek musi obligatoryjnie leżakować w dębowej beczce. Jak rozpoznać, czy wino posiada apelację? To proste — po etykiecie. Na butelkach z francuskim trunkiem znajdziemy AOC – Appelacion d’Origine Controlée, na hiszpańskich DOC – Dominación de Origen Controlada, natomiast najwyżwszy wyróżnik win włoskich to DOCG -Denominazione di Origine Controlada e Garantita. Inne znane apelacje to: Saint-Emilion, Chianti, Chablis,Châteauneuf-du-Pape,Brunello di montalcino, Priorat, Margaux, Sauterns, Rioja, Douro

Koszt: Wyżej wspomniane wina możemy dostać w całkiem przystępnych cenach. Już 40 – 50 zł wystarczy, aby móc cieszyć się trunkiem.

Szampan…

Na temat szampana powstało wiele powiedzeń. I nic dziwnego. Szampan jest ikoną w świecie alkoholi tak jak Marliyn Monroe w świecie kina czy Elvis Presley w świecie muzyki. Madame de Pompadour zwykła mawiać, że „Szampan jest jedynym winem, po wypiciu którego kobieta pozostaje piękną”. Jeżeli wierzyć słowom słynnej organizatorki balów, na francuskim dworze królewskim, trunek ten jest nie tylko prezentem dla kobiety, ale i dla jej męża ;) Trzeba jednak pamiętać, że „nie wszystko złoto, co się świeci”. Nie każde wino “z bąbelkami” jest szampanem. Wprost przeciwnie – większość z nich nim nie jest. Należy jednak pamiętać, że prawdziwy szampan jest produkowany tylko i wyłącznie na terenie Szampanii we Francji.

wino2_11.12

Koszt: Prawdziwego szampana niestety nie kupimy tanio. Za przyzwoity produkt przyjdzie nam zapłacić minimum 100 zł. Na cenę wpływa prestiż trunku, a także pracochłonny i kosztowny  proces produkcji.

Wina – legendy

2

Na rynku istnieje niewielka ilość legendarnych win, które zawsze będą nadawały się na prezent. Nawet jeżeli nie trafimy w gust obdarowanego, to każdy szanujący się miłośnik wina, prędzej czy później powinien postawić sobie za punkt honoru spróbowanie jak największej ilości trunków z listy legendarnych win.

wino1_11.12

Do włoskich legend bez wątpienia należy Amarone z regionu Valpolicella, którego nazwa  zastrzeżona jest dla win produkowanych z podsuszanych winogron, spełniających szereg innych norm jakościowych. Jest to potężne wino o złożonym aromacie i potencjale do długoletniego dojrzewania.

Barolo –  jedno z najsłynniejszych i najbardziej cenionych włoskich win, produkowane w regionie Piemont. To długowieczne wino nadaje się do konsumpcji po ok. 10 latach od winobrania i bez wątpienia zachwyci każdego wielbiciela win.

Tokaj Aszú słowo Aszú oznacza “suszony” i jest określeniem dla słodkich węgierskich win. Białe Tokaje zawdzięczają swoją słodycz winogronom, które dotknięte są szlachetną pleśnią, odpowiedzialną za ubytek wody. Kupując wina typu Tokaj warto zwrócić uwagę na ilość puttonów, które znajdziemy na etykiecie (maksymalnie może ich być 6). Puttony to nic innego jak wiadra z esencją z podsuszonych winogron, które dodaje się do beczki z winem. Im jest ich więcej, tym trunek jest bardziej ekstraktywny i bogaty w smaki.  

wino3_11.12

^BBC59F460C4B39973C1214093741EE89EB7C1FCA02C9AC2004^pimgpsh_fullsize_distr

Wina Gran Cru – sformułowanie Grand Cru oznacza najznakomitsze parcele francuskie, których, gleba i odpowiednie sadzonki sprzyjają tworzeniu Wielkich Win. Pojęcie zostało stworzone we Francji w 1855 r. i początkowo objęło 85 win z regionu Bordeaux. Dziś nazwę Grand Cru mogą nosić wina z Bordeaux, Burgundii i Alzacji. Jest to najwyższy poziom klasyfikacji.

Koszt: najtańsze z legendarnych win możemy zakupić od około 150 zł, a najdroższe mogą stanowić równowartość nowego samochodu.

wino5_11.12

Wybór wina na prezent nie należy do najprostszych zadań. Starożytni Rzymianie mawiali, że szczepów winorośli jest tyle, ile gwiazd na niebie. Podobnie sprawa ma się dzisiaj z ilością etykiet – nie sposób je zliczyć. Jeżeli ciągle nie czujemy się pewnie na “winnym gruncie” zawsze można poprosić o radę doradcy w specjalistycznym sklepie z winami – z pewnością okażą się pomocni.

O autorze:

^2B9DFD79EB8228F0032289032F950AD90A6479BBE5EEDE4B3B^pimgpsh_fullsize_distr

Anita Więckowiak – Pasjonatka wina i whisky. Pierwsze kroki stawiała pracując w muzeum wina w Bordeaux, gdzie prowadząc liczne degustacje, zbudowała silne fundamenty w tej tematyce. Jedna z członkiń zespołu Miler Spirits & Style.

portfel

Komentarze

 1. ja bardzo lubię dawać wino w prezencie i uważam że odpowiednio dobrane jest uniwersalnym i eleganckim prezentem, na przepisnaszycie teraz czytałam bardzo fajny poradnik o tym jak zrobić kubraczek na wino i sprawa jest zupełnie nieskomplikowana więc wydaje mi się, że to miły sposób na spersonalizowanie prezentu i pokazanie obdarowywanej osobie, że faktycznie nam na niej zależy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

25 prezentów, które zachwycą rodziców lub teściów

Lifestyle / 

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej pojawia się problem – co kupić na prezent najbliższym? Zresztą nie tylko grudzień jest kłopotliwy pod tym względem, przecież mamy jeszcze rocznice, dzień kobiet, mężczyzn, dzień dziecka… I wiele innych świąt, a poza tym urodziny i imieniny. Jeśli potraficie dobrze zarządzać swoim czasem, to z pewnością ten kłopot Was ominie, ale dla tych, którzy nie mają pomysłu, przygotowaliśmy aż 25 uniwersalnych propozycji prezentów dla rodziców i teściów.

Poniżej przedstawiamy listę, którą pogrupowaliśmy według kategorii cenowych. Chcemy udowodnić, że bez względu na budżet można zrobić świetne prezenty, które zachwycą nawet najbardziej wymagających.

BUDŻET: do 100 zł

 • Fotoksiążka

Świetny prezent i to nie tylko na święta! Fotografie ze ślubu, pamiątkowe zdjęcia z podróży czy nawet najważniejsze chwile z życia zatrzymane w kilkudziesięciu kadrach. To o czym będzie opowiadała fotoksiążka zależy wyłącznie od Ciebie. Dodatkowo na kartach księgi możesz umieścić różnego rodzaju cytaty, obrazki i ramki. To prezent, który sprawi wiele radości w długie zimowe wieczory. 

 • Personalizowany notatnik

Dzisiaj, mimo że żyjemy w erze smartfonów, iPadów i laptopów, wielu ludzi nadal lubi robić notatki odręcznie. Jeśli Twoi najbliżsi również należą do tego grona, to możesz sprezentować im notatnik z wytłoczonym imieniem. Taki prezent z pewnością będzie służył nie tylko do codziennych notatek, ale sam w sobie będzie inspirował do kreatywnego pisania.

 • Czekolada

czekolada w prezencie

Słodki podarunek to znakomity prezent dla każdego! Niemal wszyscy lubią czekoladę, ale ta ze sklepowych półek nie jest najwyższej jakości. Na prezent warto wybrać coś, co będzie nie tylko smaczne, ale też eleganckie. Takie są czekolady Original Beans. Do jej produkcji używane są najrzadziej spotykane ziarna kakaowca, dzięki którym każda kostka ma długi finisz, w którym wyczuwalne są nuty czarnej herbaty z miodem, tytoniu i dębiny. Ponadto marka aktywnie angażuje się w ochronę lasów deszczowych oraz wspiera rolników pochodzących z regionów, w których rosną kakaowce. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że na każdej tabliczce znajduje się specjalny numer, po którym możemy wyśledzić drzewo, z którego ziaren zrobiona jest czekolada.

Czekoladę Originals Beans znajdziesz tutaj.

 • Szkatułka na biżuterię

Każda mama ma mnóstwo korali, bransoletek, wisiorków i kolczyków, ale nie każda ma gdzie je bezpiecznie przechować. Dlatego bardzo dobrym prezentem jest szkatułka na biżuterię. Nie dość, że wszystkie ozdoby znajdą się w jednym miejscu, to jeszcze będą w ładnym pudełku, które sprawi, że drobne łańcuszki nie splączą się, a kolczyki będą zawsze w parze.

 • Zwiedzanie palarni kawy z degustacją dla dwojga

Jeżeli Twoi rodzice są miłośnikami kawy, którzy zaczynają każdy poranek od filiżanki od tego aromatycznego napoju, to na pewno ucieszy ich voucher na zwiedzanie palarni kawy wraz z degustacją. Dzięki temu poznają tajemnice kawowego świata, jego aromatów i smaków, a kupowanie ziaren stanie się prawdziwą przyjemnością. 

BUDŻET: do 300 zł

 • Grawerowana karafka

Doskonały prezent dla koneserów trunków. Karafka wykonana z wysokiej jakości ręcznie formowanego szkła będzie ozdobą każdego barku. Możemy wybrać prostą i elegancką karafkę, która będzie pasowała do większości wnętrz lub postawić na zdobienia i okucia. Dodatkową opcją jest grawer na szkle, który sprawi, że karafka będzie w pełni spersonalizowana.

 • Skórzany portfel

skorzany-portfel-manumi-dla-gentlemans-choice

Zestaw stylowych akcesoriów, które powinien mieć każdy mężczyzna. Portfel, bilonówka, key jacket i wizytownik, każda z tych części wykonana jest z najwyższej jakości skóry, z dbałością o detale. Dodatkowo na każdym z elementów można umieścić własny monogram, a także wybrać kolor przeszycia. Niezbędnik dopasowany w każdym calu!

Skórzany portfel kupisz tutaj.

 • Elektryczna Golarka

Każdy mężczyzna musi się golić, wiec elektroniczna maszynka to dobry pomysł na prezent dla taty czy teścia. Gustowny i funkcjonalny, zdecydowanie skraca czas golenia. Dodatkowo zamontowany w niej trymer pozwala na regulowanie i pielęgnacje zarostu.

 • Naszyjnik

Biżuteria zawsze jest dobrym prezentem dla każdej kobiety, niezależnie od wieku. Delikatne łańcuszki, wyraziste korale i błyszczące kolie będą pięknym dodatkiem, nie tylko od święta!

 • Bilet na wydarzenie kulturalne dla dwojga

Wyjście do teatru lub opery jest zawsze miłym odpoczynkiem od codziennych obowiązków. Bilety na nie na pewno ucieszą rodziców lub teściów, którzy lubią tę formę spędzania wolnego czasu, ale sami rzadko sprawiają sobie taką przyjemność. Jeśli wiecie, że wasi bliscy nie przepadają za teatrem lub operą możecie wybrać w szerokiej gamie koncertów lub występów kabaretowych.

BUDŻET: do 500 zł

 • Krawat

krawaty w prezencie
Krawat to nieodłączny atrybut każdego eleganckiego mężczyzny. Jest to też świetny pomysł na prezent dla ojca bądź teścia, bo krawatów nie można mieć za dużo. Kupując taki podarunek warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany (przede wszystkim unikajmy tych poliestrowych) oraz wzory (najbardziej klasyczne to prążki i kropki). Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie, jakie krawaty znajdują się już w szafie obdarowywanej osoby i kupienie czegoś niepowtarzalnego.

Najlepsze krawaty znajdziesz tutaj.

 • Dekoracje en vouge

Niebanalny wystrój domu wiele świadczy o gospodarzu. Jeśli masz do czynienia z miłośnikiem sztuki nowoczesnej, to oryginalne dekoracje będą świetnym pomysłem na prezent. Eleganckie rzeźby mogą być funkcjonalnymi wieszakami, wazonami, ale nic nie stoi na przeszkodzie wyboru akcesoriów, które niekoniecznie są praktyczne, za to zachwycają swoim wyglądem.

 • Wino

wino na prezent

Wino idealnie nadaje się zarówno do obiadu, jak i na weekendowe spotkanie ze znajomymi. Eleganckie, pełne aromatów, a zarazem lekkie i nadające się do codziennego spożycia – takie właśnie jest wino, które świetnie sprawdzi się jako prezent!

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów o winie.

 • Pięknie wydane książki

Dla miłośników książek jest to prezent idealny. Wystarczy jedynie dowiedzieć się, jaki gatunek literacki lubią nasi bliscy i zacząć poszukiwania. Kolekcjonerskie wydania spodobają się nie tylko zapalonym bibliofilom, ale też wszystkim, którzy chcą nieco urozmaicić swoją biblioteczkę. Istnieje też możliwość, że osoba, której chcemy podarować pięknie wydaną książkę zbiera różne wydania tej samej książki np. „Małego Księcia”. Poświęcenie czasu na znalezienie egzemplarza, którego brakuje w kolekcji, z pewnością sprawi wiele radości –  nam jako dającym prezent i osobie, która go otrzyma.

 • Zestaw do pielęgnacji

Rodzicom zdarza się narzekać na zdrowie. Wiek, stres i zmęczenie to czynniki, które negatywnie wpływają na samopoczucie. O zdrowie można zadbać nie nadużywając leków, wystarczy odpowiednie naświetlanie. Lampy wykonane z soli są naturalnymi jonizatorami powietrza, dlatego poleca się je osobom z chorobami układu oddechowego, alergiami czy reumatyzmem. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Kolejną lampą, która poprawi zdrowie rodziców, to ta na podczerwień. Rozgrzeje obolałe mięśnie, pomoże przy katarze lub chorobach zatok.

BUDŻET: DO 1000 ZŁ

 • Whisky 

whisky w prezencie

Alkohol zawsze wydaje się świetnym pomysłem na prezent, ale co zrobić, gdy osoba, którą chcemy obdarować, jest smakoszem? Najlepiej ukradkiem przejrzeć barek i udać się do specjalistycznego sklepu, w którym uzyskamy profesjonalną pomoc. Nasza propozycja? GlenDronach 22 yo, a dla entuzjastów whisky torfowej Octmore 06.1.

 • Przelot nad Tatrami

Romantyzm między chmurami? To da się zrobić! Pozwól swoim rodzicom na odkrycie malowniczych terenów Tatr i Zakopanego w czasie niezwykłego lotu widokowego.

 •  Ekspres do kawy

Rodzice najczęściej piją kawę rozpuszczalną albo używają kapsułek? Ekspres do kawy pozwoli im odkryć bogactwo smaku, jakie może kryć się w małej filiżance. Na rynku dostępne są modele z wbudowanym młynkiem do ziaren, wyświetlaczem, który ułatwia wybranie odpowiedniego programu czy systemami odkamieniającymi. Może design nie jest najważniejszą kwestią, ale urządzenie powinno pasować do kuchni rodziców.

 • Skrzynia z narzędziami

Każdy majsterkowicz będzie zachwycony! Jednak najpierw zwróć uwagę, jakie prace Twój tata najczęściej wykonuje w domu – nie ma sensu kupować zestawu do naprawy roweru osobie, która zwykle zajmuje się stolarstwem. Sprawdź też, co już znajduje się w garażu i najlepiej dokup brakujące elementy.

 • Dodatek od topowego projektanta

Kobiety uwielbiają eleganckie dodatki do ubrań. Szal, torebka czy kapelusz od znanych projektantów to akcent, który potrafi być clue całej stylizacji. Najlepsze materiały i staranne wykonanie sprawią, że będą one służyć przez wiele lat.

BUDŻET: BEZ OGRANICZEŃ!

 • Weekend w SPA dla dwojga

Zapewni Twoim rodzicom trzy dni zasłużonego relaksu i odpoczynku. Dzięki niemu odpoczną od codziennego zgiełku i nawału pracy, nabiorą siły i energii oraz będą mogli spędzić trochę czasu razem. W ofercie SPA mają do wyboru szeroką gamę odprężających zabiegów i masaży. 

 • Elegancki smartphone

Kiedyś telefon miał dzwonić, wysyłać SMS-y i wytrzymywać bez ładowania jak najdłużej. Dzisiaj jest zupełnie inaczej: setki aplikacji, funkcji i duży ekran stanowią o atrakcyjności aparatu. Dla każdego, kto kocha błyskotki oprócz funkcjonalności smartphona ważny będzie jego wygląd – kryształki Swarovskiego albo złota obudowa? To już nie telefon, a biżuteria!

 • Zestaw srebrnych sztućców lub porcelany

Elegancki serwis obiadowy, filiżanki i talerzyki do kawy lub herbaty w pięknie zdobionym tradycyjnym wzornictwie, zestaw sztućców w estetycznym opakowaniu, a może komplet ze szkła? Produkty do kuchni i na stół to uniwersalny, sprawdzony pomysł na prezent dla bliskiej osoby, który nie tylko pełni funkcję użytkową, ale i zdobniczą. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia i rodzinne spotkania przy stole to doskonała okazja do uzupełnienia domowej zastawy.

 • Kolacja w modnej restauracji

Dobra, ekskluzywna i modna restauracja to miejsce, którego nie odwiedza się na co dzień. Zaproszenie teściów na taką kolację to świetny pomysł na prezent, dzięki któremu zacieśnicie więzi, zjecie pyszne potrawy i spędzicie miły, wyjątkowy wieczór w rodzinnym gronie.

 • Tygodniowy pobyt w narciarskim kurorcie

Podaruj najbliższym tygodniowy wyjazd w piękne Alpy! Zrelaksują się podczas zjeżdżania z kilkukilometrowych tras o różnorodnym stopniu trudności. Nie potrafią jeździć na nartach? Nigdy nie jest za późno, aby się nauczyć. Profesjonalni instruktorzy zaopiekują się nimi i pokażą jak czerpać radość z tego zimowego sportu.

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top