Najstarsze, najpiękniejsze i najciekawsze. Tak w trzech słowach można opisać biblioteki, które poniżej prezentujemy. Każda z czytelni jest wyjątkowa pod względem miejsca, architektury i zbiorów, które posiada. Jednak to nie jedyne elementy, wyróżniające je od pozostałych. Więcej informacji o tym jak różne może być zastosowanie bibliotek znajdziecie poniżej.
Biblioteka Watykańska
Rok powstania: 1448
Miejsce: Watykan
Należy do najstarszych i najbardziej znanych bibliotek na świecie. Dzisiaj znajduje się w niej 75 tys. manuskryptów i ponad 1,1 mln drukowanych książek w tym 8500 inkunabułów (pierwsze druki i pierwociny technik graficznych) oraz kilkaset najstarszych woluminów udostępnianych w Internecie. Na jej czele stoi Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.
„Długi pokój” czyli Trinity College Library
Rok powstania: 1592
Miejsce: Dublin, Irlandia
Biblioteka Trinity College nazywana na całym świecie „długim pokojem” ma w swoich zbiorach miliony książek, wśród których znajduje się wiele unikatowych egzemplarzy takich jak „Księga z Kells” czy odręcznie napisany egzemplarz Ewangelii. Historia tej czytelni sięga aż do 1592 roku, to wtedy powstała uczelnia, w budynku której mieści się biblioteka.
Real Gabinete Português de Leitura
Rok powstania: 1837
Miejsce: Rio de Janeiro, Brazylia
Znajdująca się w sercu Rio de Janeiro Królewska Portugalska Czytelnia powstała w latach 80. XIX wieku. Z zewnątrz budynek nie jest szczególnie okazały, ale wnętrze zachwyca przepięknym stylem neomanuelińskim. W zabytkowym gmachu kręcone były sceny do filmów i oper mydlanych takich jak Kuzyn Basilio czy Winnicjusz.
Biblioteka Uniwersytetu w Coimbrze
Nakrycie głowy na wiele okazji, idealne na zwiedzanie
Kaszkiet świetnie łączy się zarówno z dżinsami jak i garniturem dzięki czemu można nosić go praktycznie wszędzie! Detronizuje kompromitujące połączenie wełnianej czapki i garnituru oraz świetnie zastępuje kapelusz, który dzisiaj nie każdy chce nosić. Kaszkiety, które dla Was przygotowało Miler Spirits&Style, są całkowicie wyjątkowe i jesteśmy przekonani, że szybko stracicie dla nich głowę. Ale najpierw warto się dowiedzieć o co tu w ogóle chodzi – klik
Rok powstania: 1782
Miejsce: Coimbra, Portugalia
Biblioteka Joanina zawdzięcza swoją nazwę fundatorowi królowi Janowi V Wielkodusznemu. Wnętrze budynku, jak przystało na styl barokowy, urządzone jest z wielkim przepychem. W środku znajdują się trzy wielkie sale w różnych kolorach. Ich ściany od góry do dołu zabudowane są drewnianymi pozłacanymi regałami, które są zapełnione książkami. Na suficie widnieją iluzjonistyczne obrazy i złote stiuki, za którymi zamieszkali strażnicy ksiąg czyli…nietoperze. Dzięki nim zachowało się wiele starych ksiąg i mebli, ponieważ te nocne ssaki odżywiają się insektami, które zniszczyłyby książki.
Biblioteka Escorialu
Rok powstania: 1584
Miejsce: Madryt, Hiszpania
Wybudowany w stylu późnego renesansu kompleks pałacowo-klasztorno-biblioteczny stanął w XVI wieku u podnóża gór Sierra de Guadarrama w Hiszpanii. W Bibliotece Escorialu znajduje się wiele bezcennych rękopisów. Nie brakuje tutaj również dzieł malarskich, takich artystów jak Tycjan, Tintoretto, El Greco czy Velázquez. Gmach został wybudowany przez Filipa II Habsburga.
Benedyktyńska biblioteka w Admont
Rok założenia: 1776
Miejsce: Admont, Austria
Początki tej biblioteki sięgają aż 1074 roku. Wtedy to powstał klasztor benedyktynów i od tego czasu zbierano w nim i konserwowano książki. Aktualny księgozbiór to 200 tys. tomów w tym 530 inkunabułów i ponad 1400 rękopisów (najstarsze pochodzą z VIII wieku). Wnętrze urządzone w późnobarokowym stylu zdobią freski, kolumny, a także drewniane figury.
Biblioteka opactwa św. Galla
Rok powstania: 612
Miejsce: St. Gallen, Szwajcaria
Najstarsza szwajcarska biblioteka, założona przez św. Otmara w 612 roku, mieści się w St. Gallen. W swoich zbiorach ma tysiące rękopisów, inkunabułów i starodruków. Tutaj również znajduje się manuskrypt Pieśni o Nibelungach (średniowieczny germański epos). Cały księgozbiór jest dostępny dla czytelników, ale z książek sprzed 1900 roku można korzystać tylko w specjalnej czytelni. Budynek utrzymany od 1983 roku w stylu rokoko, razem z opactwem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.
Biblioteka George’a Peabodiego
Film, który musisz obejrzeć!
Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o koszulach Miler Luxury Shirts, który powstał z wykorzystaniem najnowszych technologi pozwalających na rejestrowanie 500 klatek na sekundę. Film został nakręcony przez operatora jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce, a głos podłożył jeden z najlepszych polskich lektorów. Zamiast pustych słów ukazaliśmy proces produkcji naszych koszul od kuchni. Każdy może teraz zajrzeć do profesjonalnej szwalni i zobaczyć jak powstają najwyższej klasy koszule.
Rok powstania: 1878
Miejsce: Baltimore, USA
Biblioteka George’a Peabodiego w Baltimore, choć należy do Uniwersytetu Hopkinsa, to jej szklany sufit i kremowo-złote barwy sprawiły, że w głównej sali organizowane są… wesela oraz przyjęcia. Budynek powstał pod koniec XIX w. a jego sześć kondygnacji zdobią ażurowe balustrady i dekoracje pokryte złotymi płatkami. Czytelnia mieści w swoich zbiorach ponad 300 tys. ksiąg.
Autor: Agata Szymczak
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.