Nie tylko GROM, czyli jednostki specjalne w polskiej armii.

Hobby, Militaria / 

Polskie siły specjalne należą do jednych z najlepszych na świecie. Przeciętny człowiek słyszał zapewne o GROM-ie, ale nasza armia ma w swoich szeregach jeszcze inne równie dobrze wyszkolone jednostki. Zobaczcie, kto tworzy elitę Wojska Polskiego.

Jak GROM z jasnego nieba

Jednostka Wojskowa 2305 powstała w 1990 roku. Narodziny GROM-u były odpowiedzią na zapotrzebowanie w Polsce na elitarny oddział komandosów, mogący prowadzić działania anty i kontr terrorystyczne. Jednym z najsilniejszych bodźców do powołania tego typu grupy, była realna groźba zamachów terrorystycznych, która pojawiła się na przełomie lat 80. i 90. Wtedy to arabskie organizacje terrorystyczne dokonały zamachu na polskiego attache handlowego i zapowiedziały dalsze ataki. Te zdarzenia skłoniły odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zagranicznych placówek płk. Petelickiego do wyjścia z inicjatywą stworzenia oddziału komandosów, wzorowanego na jednostkach brytyjskich, amerykańskich i izraelskich. Zgromadził on wokół siebie grupę doświadczonych oficerów, którzy mieli tworzyć kadrę i rozpoczął rekrutację. Pierwszy nabór nie przypominał dzisiejszych ostrych selekcji, trudnych egzaminów i testów sprawnościowych, które eliminują większość kandydatów chcących dostać się w szeregi GROM-u.

Żeby utworzyć pierwszy oddział, Petelicki odwiedzał elitarne formacje Wojska Polskiego i rekrutował najlepszych spośród komandosów, a także żołnierzy oddziałów desantowych, płetwonurków marynarki oraz snajperów. Ogromną rolę przy tworzeniu jednostki odegrali Amerykanie, którzy w zamian za przeprowadzenie przez polski wywiad niezwykle trudnej operacji ewakuowania z Iraku agentów CIA, zgodzili się pomóc w organizacji jednostki i szkoleniu żołnierzy. Jako ciekawostkę można dodać, że dzięki tej brawurowej akcji USA umorzyło część długu zaciągniętego przez Polskę jeszcze w czasach PRL.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji GROM-u było aresztowanie serbskiego zbrodniarza wojennego, Slavka Dokmanovicia, w 1997 roku we wschodniej Sławonii (dzisiejsza Chorwacja). Operacja nosiła kryptonim Little Flower i do dzisiaj służy jako przykład doskonale przeprowadzonej akcji. Przez kilka tygodni służby wywiadowcze dezinformowały Dokmanovicia i przekonały go, że władze UNTAES nie podejrzewają go o udział w masowych mordach. W pewnym momencie sam Serb zaczął nalegać na spotkanie – chciał potwierdzić swoją niewinność. Wywiad zorganizował spotkanie-zasadzkę, które miało zakończyć się aresztowaniem Dokamanovicia. By nie wzbudzać podejrzeń, komandosi zablokowali drogę prowadzącą do “celu”, by kierowca (operator Gromu) musiał zmienić trasę, tak by przebiegała obok miejsca, w którym miało nastąpić aresztowanie. Błyskawiczna akcja GROM-owców odniosła sukces i zbrodniarz wojenny został przekazany władzom UNTAES.

O służbę w GROM-ie mogą ubiegać się tylko i wyłącznie żołnierze. Jednostka nie rekrutuje cywilów. Kandydat musi złożyć podanie i wypełnić formularz rekrutacyjny, a także przedłożyć wymagane dokumenty opisujące przebieg służby, stan zdrowia i predyspozycje do pracy w jednostkach specjalnych. Osoby, które przejdą rekrutację zostają poddane składającej się z trzech etapów selekcji. Pierwszy z nich jest sprawdzianem fizycznym obejmującym m.in. walkę wręcz, skoki do wody, pływanie, a także sprawdziany wysokościowe. Następne kandydaci zostają skierowani na badania psychologiczne i rozmowy kwalifikacyjne. Zwieńczeniem rekrutacji jest test psychofizyczny, w trakcie którego rekruci pozbawiani snu i pożywienia muszą odbyć wyczerpujący, kilkudniowy sprawdzian terenowy.

JWK – Cisi i skuteczni

JW 4101 Jednostka Wojskowa Komandosów powstała w 1961 roku, ale przez 55 lat jej istnienia kilkukrotnie zmieniała się jej nazwa i miejsce stacjonowania. Aktualnie znajduje się ona w składzie Wojsk Specjalnych i stacjonuje w Lublińcu. Komandosi z JWK brali udział w wielu misjach na całym świecie, zyskując szacunek innych tego typu jednostek.

„Specjalsi” z Lublińca brali udział m.in w niwelowaniu skutków trzęsienia ziemi w Pakistanie czy w działaniach bojowych w Iraku i Afganistanie. Do ich zadań należało: przechwytywanie transportów broni i ładunków wybuchowych, odbijanie zakładników, uczestniczyli także w zatrzymaniach niebezpiecznych terrorystów.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych misji, w której brali udział komandosi JWK była operacja Sledgehammer. W 2012 roku talibowie planowali opanować siedzibę gubernatora, wziąć ważnych oficjeli jako zakładników i wysadzić się w powietrze. Zostali jednak zaskoczeni na jednej z kontroli drogowych i po wymianie ognia opanowali budynek urzędu i wzięli zakładników. Siły Afgańskie kilkukrotnie szturmowały posterunek, ale ich działania zakończyły się niepowodzeniem. Do akcji wkroczyli komandosi z Lublińca. Polacy przystąpili do szturmu budynku i unieszkodliwili wszystkich obwieszonych ładunkami wybuchowymi terrorystów i uwolnili zakładników.

Rekrutacja i szkolenie przebiega podobnie, jak w najlepszych jednostkach tego typu na świecie. Przyszli komandosi przechodzą długie i wyczerpujące treningi – są uczeni nurkowania, skoków spadochronowych a także wspinaczki. Selekcja to równie długa i bolesna droga. Każdy z kandydatów poddawany jest szeregowi testów psychologicznych i sprawnościowych na torach przeszkód oraz w wodzie i na wysokości.


Ponadczasowa elegancja…
Warto wiedzieć jak rozpoznać dobry garnitur i jakich błędów nie popełniać kupując swój pierwszy egzemplarz. Nierzadko mogą to być bardzo kosztowne pomyłki, których stosunkowo łatwo można ominąć. Zapoznaj się z artykułem, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości klikając w baner poniżej.


FORMOZA – to nie jest piękna wyspa

JW 4026 Formoza to morska jednostka do zadań specjalnych. Powstała w 1975 roku, a od 2011 roku Formoza została oficjalną nazwą jednostki (wcześniej była jedynie przydomkiem). Jest najmniej liczną grupą w wojskach specjalnych.

Od 1994 roku komandosi z Gdyni utrzymują kontakty i współpracują z morskimi jednostkami specjalnymi wielu krajów członkowskich NATO – Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Komandosi służyli w składzie PKW w Zatoce Perskiej w 2000 roku. Polacy działali tam w ramach sił mających kontrolować, czy na wodach zatoki nie jest łamane embargo nałożone na Irak po inwazji na Kuwejt w 1990 roku.

Formoza prowadziła tam działania abordażowe, wchodząc na podejrzane statki. Była to pierwsza zagraniczna misja jednostki.

Drugą zagraniczną misją bojowych płetwonurków był udział w II wojnie w Zatoce Perskiej. Komandosi operowali z pokładu ORP “Kontradmirał Xavery Czarnecki” – uczestniczyli w patrolach i działaniach ratowniczych. Aktualnie płetwonurkowie cały czas biorą udział w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych w akwenie morza bałtyckiego.

Testy sprawnościowe decydujące o przyjęciu kandydata do Formozy opierają się w dużej mierze na pływaniu i tradycyjnych testach kondycyjno-wytrzymałościowych. Każdy żołnierz starający się o przyjęcie do jednostki, musi przejść dodatkowo szereg ćwiczeń wykonywanych w wodzie i pod wodą. Jako, że Formoza działa nie tylko w środowisku morskim, jej żołnierze szkolą się również w walkach miejskich, odbijaniu zakładników, szturmowaniu budynków czy ochronie VIP-ów. Ćwiczenia obejmują również prowadzenie rajdów w otwartym terenie, organizowanie zasadzek, czy prowadzenie akcji bezpośrednich. Kandydaci muszą przejść trwający kilka dni sprawdzian wytrzymałości fizycznej i psychicznej w trudnym terenie.

AGAT – dla silnych i odważnych

JW 3940 Agat to najmłodsza jednostka w polskich siłach specjalnych. Została powołana w 2011 roku i powstała w miejsce Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Żołnierze Agat-u ćwiczą w różnych warunkach klimatycznych, przechodzą szkolenia spadochronowe i wspinaczkowe. Jednostka ta, w przeciwieństwie do starszych, bardziej doświadczonych i “ostrzelanych” formacji, nie specjalizuje się w cichych akcjach wykonywanych z chirurgiczna precyzją.

Żołnierze JW 3940 szkoleni są głównie w zadaniach lekkiej piechoty, co nie znaczy, że ich ćwiczenia są takie jak w zwykłych jednostkach wojskowych. Komandosi z Gliwic mają przeprowadzać akcje bezpośrednie, jak zasadzki czy rajdy. Do ich zadań zależy też kierowanie ogniem artylerii i lotnictwa, a także zapewnienie wsparcia innym jednostkom. Żołnierze JW 394 nieustannie szkolą się również w szturmach na budynki, ochronie VIP-ów czy obiektów o szczególnym znaczeniu.

Agat choć powstał na bazie OSŻW i większość żołnierzy z żandarmerii przeszła do nowej jednostki, prowadzi rekrutację. Kandydaci poddawani są szeregowi testów w tym językowych i tradycyjnemu dla wojsk specjalnych psychotestowi w górach. Jednostka nie brała jeszcze udziału w działaniach bojowych.

NIL – wiemy o tobie wszystko

JW 4724 NIL powstała w 2008 roku i jest „oczami i uszami” polskich wojsk specjalnych. Jej podstawowymi zadaniami jest: wsparcie informacyjne, zabezpieczenie logistyczne i wsparcie dowodzenia. Ponadto NIL organizuje i realizuje zakupy na potrzeby wojsk specjalnych.

Formacja odbywała misję bojową w ramach PKW Afganistan, gdzie wspomagała Jednostkę Wojskową Komandosów, Formozę i GROM. Pododdziały NIL-a prowadziły rozpoznanie osobowe polegające na zdobywaniu informacji od osób fizycznych: żołnierzy, mieszkańców czy uchodźców. Operatorzy działający w ten sposób muszą być szczególnie odporni na stres i posiadać umiejętność wpływania i zdobywania informacji od np. nieprzychylnie nastawionych mieszkańców.

Drugim rodzajem rozpoznania, jakim zajmuje się NIL jest tzw. IMINT czyli rozpoznanie obrazowe gdzie informacje pozyskuje się z kamer samolotów bezzałogowych. Obserwacje przeprowadza się za pomocą przyrządów optycznych umożliwiających podgląd nawet w nocy. Żołnierze JW 4742 dostarczają dane o aktualnej pozycji operatorów, osób poszukiwanych i przeciwników. Wspierają dowodzenie poszczególnymi grupami, a nawet żołnierzami.

Choć zadania jednostki odbiegają znacząco od tych stawianych przed zespołami bojowymi, to jej żołnierze przechodzą podobne postępowanie kwalifikacyjne, a także testy sprawnościowe, do których zalicza się również pływanie. Chcący dostać się do tej jednostki poddawani są weryfikacji, w trakcie której sprawdza się zachowanie kandydata w trudnych warunkach, ograniczając sen. Przy maksymalnym zmęczeniu rekruci rozwiązywali testy psychologiczne i na spostrzegawczość. Poza wysoką sprawnością fizyczną, od przyszłych żołnierzy oczekuje się wiedzy i umiejętności technicznych i analitycznych.

Jaką jednostkę specjalną uważacie za najlepszą na świecie?

Autor: Maciej Drewniak

Od dzieciństwa związany z Częstochową. Opuścił ją tylko na czas studiów w Jeleniej Górze i Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania historyk. Jego pasją jest II Wojna Światowa i góry, o obu potrafi opowiadać godzinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Premiery kinowe w lutym

Film, Kultura / 

Spotlight

Premiera: 5 lutego 2016
Gatunek: Thriller
Długość: 2 godz. 08 min
Reżyser: Tom McCarthy
spotlight

W 2002 roku w Bostonie wybuchł skandal. Lokalna gazeta opublikowała wyniki śledztwa w sprawie aktów pedofili w archidiecezji Massachusetts. Początkowo dziennikarze podejrzewali pięciu księży, jednak prawda okazała się dużo gorsza. Nie dość, że liczba pedofilii znacznie się zwiększyła, to jeszcze okazało się, że zwierzchnicy duchownych o wszystkim wiedzieli, ale z obawy przed skandalem tuszowali sprawę przez wiele lat. Artykuł wywołał jedną z największych afer dotyczących kościoła w USA.

Spotlight opowiada o przebiegu śledztwa jakie przeprowadzili dziennikarze Boston Globe. Trudny temat, niechętni do zeznań świadkowie i prawda, która zaskakuje samych dziennikarzy. Ten film nie należy do przyjemnych, jest to raczej kino zaangażowane, które porusza problemy społeczne.

Deadpool

Premiera: 12 lutego 2016
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Długość: 1 godz. 47 min
Reżyser: Tim Miller
deadpool

Były komandos poddaje się nielegalnemu eksperymentowi, w wyniku którego zdobywa umiejętność samoleczenia. Jednak zmiany zachodzą również w psychice i kontrole nad jego czynami przejmuje jego aspołeczne alter ego. Bohater przyjmuje pseudonim Deadpoll i postanawia odszukać człowieka, który doprowadził jego życie do ruiny.

Macie dosyć grzecznych superbohaterów, których jedynym sensem życia wydaje się ratowanie świata? Powstał film specjalnie dla Was! Dużo czarnego humoru i charyzmatyczny, nieprzystosowany społecznie bohater. Dodatkowo masa efektów specjalnych i szalonej akcji.

Ave, Cezar!

Premiera: 19 lutego 2016
Gatunek: Dramat, Komedia
Długość: 1 godz. 40 min
Reżyser: Joel Coen, Ethan Coenave-cezar

Lata 50. XX wieku, USA. Złota era Hollywood. Jedno ze studiów filmowych zaczyna prace nad wielkim projektem – filmem „Ave, Cesar”. W produkcje zainwestowano ogromne pieniądze, zatrudniono setki specjalistów i co najważniejsze największe gwiazdy filmowe. Jednak po rozpoczęciu prac nad filmem zostaje porwany odtwórca głównej roli – Eddie Manix. Porywacza żądają okupu, a prasa zaczyna szukać sensacji.

Hollywood w krzywym zwierciadle. Bracia Cohen pokazują mechanizmy jakie rządzą fabryką snów, ujawniają też jej ciemne strony. Komedia i kryminał w jednym, okraszone gwiazdorską obsadą. No i Cohen’owie za kamerą. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Na granicy

Premiera: 5 lutego 2016
Gatunek: Thriller
Długość: 1 godz. 38 min
Reżyser: Wojciech Kasperski
na-granicy

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ojca, który wraz z dwójką synów wyrusza w Bieszczady. Mężczyzna chce od nowa poukładać swoje relacje z chłopcami, jednak rodzinną wyprawę zakłóca pewien nieznajomy. Głowa rodziny postanawia sprawdzić skąd wziął się mężczyzna i wyrusza do pobliskiej bazy. Chłopcy zostają sami z intruzem wśród odludnych gór.

Kilka lat temu polska kinetografia była wyłącznie obiektem żartów i kpin. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna – rodzime produkcje zdobywają uznanie i nagrody na największych światowych festiwalach. Czy Na granicy ma szansę na podobny sukces? Patrząc na obsadę nie ma wątpliwości – Chyra, Grabowski i Dorociński to świetni aktorzy. Jak polski thirlier będzie prezentował się w kinach? To się okaże.

Pokój

Premiera: 26 lutego 2016
Gatunek: Dramat
Długość: 1 godz. 58 min
Reżyser: Lenny Abrahamson

pokoj

Pięcioletni Jack od urodzenia żyje w izolacji. Jego jedynym światem jest niewielki pokój i kochająca matka. Chłopiec nawet nie zdaje sobie sprawy, że na zewnątrz toczy się prawdziwe życie, a on sam jest uwięziony przez człowieka, który każe się nazywać Dużym Nickiem. Matka Jack postanawia uciec i dać mu wolność.

Przejmująca historia, o tym jak wielkim wyzwaniem jest macierzyństwo. Film zwraca też uwagę na detale, które dla wielu nas spowszedniały na tyle, że już ich nie zauważamy. Świat oczami kilkuletniego chłopca, który widzi go pierwszy raz to fascynujące i ciekawe miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=mQpnyb3k3Eg

 

Lobster

Premiera: 26 lutego 2016
Gatunek: Thriller, Sci-Fi
Długość: 1 godz. 58 min
Reżyser: Giorgos Lanthimos

lobster

Niedaleka przyszłość. Wszyscy obywatele mają obowiązek życia w parach. Gdy związek dobiegnie końca, samotni ludzie kierowani są do specjalnego hotelu, który ma im pomóc w znalezieniu kolejnej miłości. Jeżeli nie zronią tego w przeciągu 45 dni, zostaną zmienieni w zwierzę.

Fabuła brzmi dosyć oryginalnie, jednak zamiarem reżysera jest dyskusja z przekonaniem o tym, że związek jest niezbędny w życiu każdego człowieka. Komediowa forma ukrywa gorzkie przesłanie, ale seans z pewnością nie pozostawi Was obojętnymi. Na ekranie zobaczymy m.in. : Colina Farrella, Rachel Weisz, Johna C. Reilly, Lée Seydoux.

NAPISZ W KOMENTARZU, KTÓRY FILM W TYM MIESIĄCU WYDAJE CI SIĘ NAJCIEKAWSZY I POMÓŻ NAM WYBRAĆ NAJLEPSZĄ PREMIERĘ LUTEGO.

Autor: Mateusz Stachura

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Ile na liczniku? 400!

Hobby, Motoryzacja / 

Męska część naszych czytelników na pewno pamięta, jak klasyfikowała auta w dzieciństwie. Najlepszym samochodem był ten, który szczycił się największą wartością na prędkościomierzu. Potem każdy z nas dorósł, zdobył prawo jazdy i już wiedział, że to nie tak działa – ostatnia liczba na cyferblacie licznika kilometrów najczęściej ma niewiele wspólnego z faktyczną prędkością maksymalną auta.

Dzisiaj jest inaczej, żyjemy w cyfrowym świecie i coraz więcej aut, zamiast liczników ze wskazówką, posiada ekrany wyświetlające cyfrowe liczniki lub nawet same liczbowe wartości, bez wizualizacji cyferblatu. Zaglądanie przez boczną szybę nie przyniesie, więc już takich efektów jak kiedyś. Technologia poszła do przodu, ale nie tylko w kwestiach wizualnych, również mechanika aut jest inna i co chwilę ustanawia kolejne rekordy. Obecnie granica szybkości wynosi 440 km/h, jednak już za chwilę i ona zostanie pokonana, bowiem nowy model Bugatti ma osiągać imponujące 460 km/h. Fantazja każdego motomaniaka od razu podsuwa pytanie – „kiedy pęknie 500?”.

Wróćmy jednak do rzeczywistości i sprawdźmy, które auto jest obecnie najszybszym, poruszającym się po drogach publicznych pojazdem. Warto jednak mieć na względzie, że nie wszystkie wyniki zostały oficjalnie potwierdzone. Dodatkowo wiele z osiągnięć nie zostało uwzględnionych w Księdze Rekordów Guinneesa, np. ze względu na zbyt małą liczbę wyprodukowanych samochodów (wymagane jest by powstało przynajmniej 30 sztuk danego modelu). Są jednak dwie cechy, które łączą wszystkie przedstawione tutaj automobile – są one dopuszczone do ruchu oraz przekraczają granicę 400 km/h. Zacznijmy od „najwolniejszych” przedstawicieli naszego rankingu:

5. 9ff GT9

9ff to „trochę” inne Porsche. Konstrukcyjnie i mechaniczne bazuje na modelu 911. Jednak niemiecki tuner rozwiercił klasyczną jednostkę typu bokser, i z pojemności 3,6 powiększył ją do 4,2 litra. Wszystkie wewnętrzne i pracujące części silnika wymieniono na odpowiedniki wykonane z tytanu, wykorzystano również wydajniejsze turbosprężarki i układ paliwowy. Dzięki odpowiedniemu wystrojeniu auto osiąga aż 1400 KMwg danych producenta pozwala to rozpędzić się do 437 km/h. Jednak najwyższą zmierzoną prędkością 9ff jest „jedynie” 409 km/h – stąd ostatnie miejsce w naszym rankingu.

4. SSC Tuatara

Pierwszy ale niejedyny Amerykanin w naszym zestawieniu. Oczywiście, jak na auto z USA przystało, pod pokrywą silnika znajdziemy silnik V8, dodatkowo wspomagany przez turbosprężarki. Te rozwiązanie legitymuje się mocą 1350 KM, dzięki którym można tym supersamochodem pędzić aż 430 km/h. Jako ciekawostkę warto dodać, że po przeprogramowaniu sterownika silnika i usunięciu ograniczeń redukujących emisję spalin, auto dysponuję aż 1700 KM! Wg producenta w takiej konfiguracji, samochód jest w stanie rozpędzić się do 444 km/h, jednak nigdy nie potwierdzono tego wyniku.

3. Bugatti Veyron SuperSport

Zapewne wiele z Was zastanawia się, czemu auto, które wg Księgi Rekordów Guinnessa uznawane jest za najszybsze na świecie zajmuje dopiero trzecie miejsce. Veyron, bowiem jest najszybszym autem świata, gdy bierzemy pod uwagę tylko auta wyprodukowane w ilości większej niż 30 sztuk. Oznacza to również, że przed nami jeszcze dwa auta, które są szybsze od oficjalnego „króla prędkości”.

Bugatti maksymalnie rozpędza się do 431 km/h, dzięki bardziej rozbudowanej niż w przypadku „zwykłej” wersji aerodynamice i podniesionej o 200 KM (do 1200 KM) mocy silnika. Niestety, auto wyjeżdżając z salonu posiada fabryczny ogranicznik prędkości do 415 km/h. Spokojnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, to ograniczenie można zdjąć, chociaż nie jest to do końca legalny zabieg. :)

Nowego Veyrona niestety nie zakupimy już w salonie, pozostaje nam jedynie rynek wtórny, bowiem produkcja tego super samochodu została zakończona w zeszłym roku. Jednak nie ma co liczyć na to, że używane Bugatti będzie tańsze niż nowe. Tego typu auta nie tanieją – to cena za możliwość bycia najszybszym uczestnikiem ruchu na autostradzie. Na pewno nie będą to źle wydane pieniądze.

2. Hennessey Venom GT

Venom GT to odwieczny konkurent Veyrona w wyścigu o miano najszybszego samochodu. Venom wygrał, lecz tylko nieoficjalnie. Hennessey odbył, bowiem tylko jeden przejazd testowy, podczas którego osiągnął 435 km/h! Do oficjalnego uznania rekordu Guinnessa potrzebne są dwa przejazdy odcinka testowego, w obu kierunkach, z których wyciągana jest średnia.

Czemu więc Amerykanie nie wykonali drugiej próby? Test odbywał się na pasie startowym wahadłowców NASA i agencja kosmiczna udostępniła go tylko na czas, który pozwalał na odbycie jednego przejazdu. Nawet gdyby dokonano dwóch prób, Venom nie byłby oficjalnym rekordzistą – zaplanowano produkcję jedynie 29 sztuk auta, a jak wcześniej wspominałem, aby auto zostało uznane za seryjne musi powstać więcej niż 30 egzemplarzy.

Do napędu GT wykorzystano dość znany amerykański silnik o oznaczeniu LSX. Amerykanie dodatkowo wyposażyli go w szereg modyfikacji oraz dwie turbosprężarki, dzięki czemu uzyskali ponad 1200 KM.

Jeśli ktoś ma wrażenie, że już gdzieś widział bardzo podobne auto, to ma stu procentową rację. Venom to nic innego jak bardzo mocno przebudowany Lotus Exide.

1. Koenigsegg One:1

Kto by się spodziewał, że najszybsze auto na świecie, stworzy kraj, w którym ograniczenia prędkości są tak skrupulatnie przestrzegane przez społeczeństwo. Mowa oczywiście o Szwecji, bowiem tam powstała i mieści się marka Koenigsegg. Model One:1, jak podaje producent, po przeprowadzeniu własnych testów, rozpędził się do uwaga… 440 km/h!

Szwedzi jak i sama marka Koenigsegg słynie z perfekcji. Auto posiada 1360 KM i waży dokładnie 1360 kg, dzięki temu może pochwalić się stosunkiem mocy do masy równym 1. Megasamochód naszpikowano technologią z najwyższej półki, bowiem jako jedyny w tym zestawieniu posiada np. felgi wykonane nie ze stopów metali, lecz z carbonu.

Warto nadmienić, że jeśli komuś bardzo się spieszy, to One 400 km/h osiąga już po 20 sekundach. To zasługa m.in. dopracowanej, prawie do perfekcji, aerodynamiki i napędowi.

^BBC59F460C4B39973C1214093741EE89EB7C1FCA02C9AC2004^pimgpsh_fullsize_distr

Dotarliśmy do końca rankingu, szybsze „seryjne” auta obecnie nie są produkowane (jeśli o jakimś wiecie, dajcie znać w komentarzach). Nasuwa się jednak pytanie gdzie jest granica? Bugatti już zapowiada ponad 460 km/h, Szwedzi z Koenigsegg i Amerykanie z Hennessey na pewno nie zostawią tego wyzwania bez odpowiedzi. Pozostaje nam tylko czekać, aż „pęknie” 500 km/h. Wtedy będziemy mogli sobie śmiało zadać pytanie czy to jeszcze auta, czy może już jest im bliżej do odrzutowców.

Autor: Adrian Walkiewicz

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top