Oscary – 9 wielkich przegranych

Film, Kultura / 

Oscary rozdane. DiCaprio otrzymał w końcu upragnioną statuetkę i tym samym zakończył klątwę ciążącą na nim od wielu lat. Jednak żal do Akademii Filmowej za ich decyzje może mieć jeszcze wielu… Zobaczcie filmy, aktorów i reżyserów, którzy nie dostali Oscara, a zdecydowanie powinni!

Film

Chłopcy z ferajny

Rok: 1990.
Reżyser: Martin Scorsese.
Przegrał z: Tańczący z wilkami.

Obok Ojca Chrzestnego (pierwsza i druga część nagrodzona Oscarem) najlepszy film o mafii w dziejach kinematografii. Świetnie zagrane role, ciekawa fabuła i popis reżyserski Scorsese na najwyższym poziomie. Widzowie i krytycy byli zachwyceni, jednak Akademia Filmowa uznała, że najlepszym filmem w 1990 roku jest Tańczący z Wilkami….

Uważacie, że to śmieszne?

https://www.youtube.com/watch?v=E84VqqCPI7w

Przynajmniej Joe Pesci został doceniony i otrzymał Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

Tutaj możecie przeczytać naszą recenzje Chłopców z ferajny.

Lśnienie

Rok: 1980.
Reżyser: Stanley Kubrick.
Przegrał z: Zwyczajni ludzie.

Dzisiaj Lśnienie uznawane jest  za absolutne arcydzieło, jednak gdy pojawiło się na ekranach kin nie cieszyło się wielką popularnością. Doszło nawet do tego, że Kubrick i Shelley Duvall wcielająca się w role Wendy zostali nominowani do Złotych Malin – antynagród dla najgorszych filmów, reżyserów i aktorów. Wydaje nam się, że już za tę scenę Oscar się należy!

Zresztą Lśnienie przegrało ze „Zwyczajnymi Ludźmi”. Czy ktoś dzisiaj pamięta ten film?

Czas apokalipsy

Rok: 1979.
Reżyser: Francisco Ford Copola.
Przegrał z: Sprawa Kramerów.

Filmów o konflikcie w Wietnamie powstało wiele, ale Czas Apokalipsy, to wyjątkowa produkcja. Copola postanowił opowiedzieć o wojnie, a zarazem wejść w głąb ludzkiej psychiki i dotrzeć do jej najmroczniejszych zakamarków. Czas Apokalipsy zachwyca wizualnie i długo nie daję o sobie zapomnieć. Oscar dla Sprawy Kramerów, to chyba jedna z największych pomyłek Akademii Filmowej.

Jakoś trudno nam się zgodzić z werdyktem Akademii Filmowej ?

Inne dzieła, które nie otrzymały statuetki za najlepszy film: Obywatel KaneTaksówkarz.

Aktor

Edward Norton

Nominowany: 3 razy

Na ekranie po raz pierwszy pojawił się w filmie Lęk pierwotny i od razu został nominowany do Oscara jako aktor drugoplanowy. Kolejna statuetka mogła być jego za rolę w Więźniu nienawiści, ale i tym razem zabrakło szczęścia. Mimo wszystko od tego momentu było wiadomo, że Norton ma talent, a kariera stoi przed nim otworem. Aktor szczególnie znany z filmów: Więzień nienawiściPodziemny krąg czy 25. godzina. Nominowano go trzy razy, ale na statuetkę ciągle czeka.

Johnny Depp

Nominowany: 3 razy

Ostatnimi czasy Depp ma nieco gorszy czas w swojej karierze i jego role nie zdobywają takiego uznania jak choćby dekadę temu. Jednak postacie jakie wykreował podczas swojej kariery niejednokrotnie powinny zostać nagrodzone, wystarczy wspomnieć takie produkcje jak: Edward Nożycoręki, Wrogowie Publiczni, Marzyciel, Blow czy chociażby Piraci z Karaibów. Lista wybitnych filmów w jego portfolio jest na prawdę długa (zagrał w ponad 60 filmach!), co nie zmienia faktu, że Depp został nominowany zaledwie trzy raz i oczywiście nagrody nie otrzymał!

Gary Oldman

Nominowany: 1 raz

Oldman to wszechstronny aktor, który potrafi zagrać niemal każdą rolę. Jest w stanie wcielić się w zupełnie różne postacie i ciągle być przekonywującym. Jako przykład można wspomnieć chociażby role Syriusza Blacka w Harrym Pottterze i porucznika Gordona w Batmanie. Bez problemu zagrał punkowego muzyka Sida Viciusa, jak i Beethovena, a także pisarza i agenta MI6. Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: Szpieg, trylogia Batman, Drakula czy Leon Zawodowiec. Tak zróżnicowany repertuar ról nie zrobił na Akadami Filmowej żadnego wrażenia, a jedyna rola jaką docenili nominacją to ta w Szpiegu.

Inne artyści, którzy nie otrzymali statuetki dla najlepszego aktora: Glenn Close (sześć nominacji!), Robert Redford.

Reżyser

Stanley Kubrick

Nominowany: 4 razy

Twórca takich dzieł jak Mechaniczna Pomarańcza, Full Metal Jacket, 2001: Odyseja Kosmiczna czy wcześniej wspomniane Lśnienie. Uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów, a jego dzieła stawiane jako przykład młodym filmowcom. Z szesnastu produkcji tylko cztery dostały nominację, ale za żadną z nich nie otrzymał statuetki  za reżyserię. Nawet Mechaniczna pomarańcza nie zasłużyła na Oscara!

Alfred Hitchcock

Nominowany: 5 razy

Czy tutaj trzeba coś pisać? Niekwestionowany król filmów grozy nie zapracował na uwagę kapituły oscarowej. Nakręcił niemal 70 filmów, ale jego pracę jako reżysera doceniono nominacją jedynie w 5 przypadkach. Osoba Hitchcocka pokazuje, że Oscary nie mają wiele wspólnego z nagradzaniem naprawdę wartościowych twórców.

David Fincher

Nominowany: 2 razy

David Fincher w swoim dorobku ma co prawda tylko 12 filmów, ale wśród nich znajdują się prawdziwe perełki. Uznane już za kultowe Siedem czy Podziemny Krąg, to najbardziej znane produkcje tego reżysera, ale warto też zwrócić uwagę na np. Grę czy The Social Network. Wydaje Wam się, że Fincher nie do końca zasłużył na Oscara? Statuetkę za reżyserię otrzymał m.in. Kevin Costner za… Tańczącego z Wilkami. :)

Inne twórcy, którzy nie otrzymali statuetki dla najlepszego reżysera: Brian De Palma, Tim Burton.

Jak myślicie, Leonardo DiCaprio dostanie w tym roku Oscara? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Gadżety gentlemana na luty

Hobby, Technologia / 

Zimowa aura nie dopisuje. Co zrobić gdy brakuje śniegu, a długie „zimowe” wieczory są za ciepłe na grzańca przy kominku? Warto zainteresować się nowinkami ze świata techniki. Branża technologiczna, jak żadna inna, dba byśmy nudy nie zaznali nigdy. Zatem nowy miesiąc – nowe gadżety.

SAMSUNG Galaxy S7

Podczas trwających właśnie targów Mobile World Congress w Barcelonie Samsung zaprezentował dwa nowe smartfony. Przedstawione modele to Samsung S7 i jego większy brat S7 Edge. Oba modele mają pojawić się w sklepach 11 marca, ale już teraz można kupić je w przedsprzedaży. Każdy, kto zdecyduje się przedpremierowo wydać 3199zł(S7) lub 3599zł(S7 Edge), otrzyma gogle Gear VR w prezencie. Model S7 dysponuje 5.1 calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Ulepszony względem poprzednika został także aparat – do dyspozycji mamy 12 Mpx z tyłu i 5 Mpx z przodu. Oba modele Galaxy są wodoszczelne i odporne na kurz. Samsung kładzie duży nacisk na rozwój wirtualnej rozrywki, więc w najnowszych Galaxy gracze będą mogli cieszyć się nowym interfejsem graficznym Vulkan.

HUBLOT MP-05 LAFERRARI SAPPHIRE

Jeśli coś miałoby podkreślać związek kierowcy ze sportowym samochodem, to tylko zegarek. Hublot wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom tworząc alter ego La Ferrari. MP-05 LAFERRARI to nie tylko propozycja dla właścicieli tego wyjątkowego samochodu, ale również podkreślenie współpracy między dwoma firmami. Najnowsza wersja MP-05 wyposażona jest w kopertę wykonaną z szafiru – obróbka ręczna kruszcu zajęła 600 godzin. Zegarek składa się z 637 komponentów, a mechanizm posiada 50 dniową rezerwę energii. Całość inspirowana jest „mechanicznym sercem” Ferrari, a efekt wizualny jest po prostu piorunujący.

Dysk 5D

Znikające dane z nośników niedługo zostaną tylko nieprzyjemnym wspomnieniem. Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton udoskonalili dysk optyczny. Niepozorny, okrągły kawałek szkła może przechowywać nawet 360 terabajtów danych! Wszystko dzięki wykorzystaniu nanostrukturalnego szkła. Zapisu danych dokonuje się za pomocą ultrakrótkiego lasera. Żywotność takich danych w warunkach pokojowych sięga… 14 miliardów lat. Informacje zapisywane są punktowo w trzech warstwach co 5 mm. Informacje z dysku można odczytać dzięki mikroskopowi optycznemu i polaryzatorowi. Naukowcy szukają sponsorów dla komercyjnego użytku dysków 5D. Do tej pory uczeni trwale nagrali między innymi Biblię Króla Jakuba czy Deklarację Praw Człowieka.

ARMIN STROM COGNAC WATCH

Polski akcent w premierach technicznych lutego zawdzięczamy firmie Wealth Solution. Dzięki kooperacji ze Szwajcarskim producentem zegarków Armin Strom, powstał jedyny na świecie zegarek z kroplą koniaku w środku mechanizmu. Kropla ta pochodzi z najstarszego sprzedanego na aukcji publicznej trunku – koniaku Gautier z 1762 roku. Manufaktura Armin Gautier stworzyła szafirową kapsułę widoczną na cyferblacie, w której eksponowana będzie kropla drogocennego trunku. Kapsuła jest absolutnie szczelna i nie zagraża to w żadnym stopniu funkcjonowaniu mechanizmu. Tylną część koperty zdobi grawerunek przedstawiającym kiść winogron. Ze względu na wyjątkowość zegarka wyprodukowanych zostanie zaledwie 40 sztuk.

Volvo V90

Volvo V90 to najnowsze kombi z sztandarowej linii szwedzkiej marki. Mimo, że długo wyczekiwane targi w Genewie odbędą się dopiero w przyszłym miesiącu, to Volvo V90 zaprezentowane zostało już teraz w Szwecji. Oszczędna sylwetka, solidne wykonanie i niepowtarzalny charakter są w wypadku Volvo niezmienne od lat – tak jest i tym razem, szkielet samochodu wykonany jest z bardzo odpornej stali. Poza standardowymi technologiami zwiększającymi bezpieczeństwo pasażerów, szwedzka marka wprowadza innowacyjny system foteli absorbujących energię. W razie wypadku zmniejszają one obciążenie kręgosłupów pasażerów. V90 bazuje na platformie podłogowej SPA, a charakteru sylwetce dodają światła w kształcie „młotów Thora”. Moc gwarantują dwulitrowe, czterocylindrowe silniki typu Drive-E. Już teraz widać, że Volvo jak i konkurencja, targów w Genewie na pewno nie prześpi…

SONY HUIS

Przy coraz większej popularności smartdomów Sony zdecydowało się ułatwić życie ich użytkownikom. Huis to pierwszy pilot wykorzystujący technologię e-ink do sterowania wszystkimi urządzeniami zespolonymi w ramach smartdomu. Dotykowy ekran, w który wyposażony jest pilot wykonany został z tzw. elektronicznego papieru. Jest przez to energooszczędny, a zastąpienie prawdziwych klawiszy wyświetlanymi pozwala na wybranie interesującego nas zestawu przycisków, czy nawet skonfigurowanie własnych. Pierwszy „e-book” do sterowania domowymi multimediami kosztuje 250 dolarów.

PENTAX K-1

K-1 to pierwszy cyfrowy aparat pełnoklatkowy od tej japońskiej marki. Dysponuje matrycą CMOS o rozdzielczości 36,2 MP. Wyposażony jest także w wyróżniający go system redukcji drgań umieszczony w korpusie aparatu. Mechaniczna stabilizacja sensora w pięciu osiach pozwala na stabilność przy użyciu każdego rodzaju obiektywu. Dodatkowo technologia Pixel Shift Resolution pozwala dostarczyć każdemu pikselowi pełnej informacji RGB, dzięki czemu nasze fotografie będą jeszcze lepiej oddawały rzeczywiste kolory. Do zapisu zdjęć wykorzystywane są dwie karty SD. Oczywiście, aparat wyposażony jest w odbiornik GPS i łączność WIFI. Model K-1 do sprzedaży wprowadzony zostanie na przełomie kwietnia i maja. Cena to 1999 dolarów.

Autor: Franciszek Świtała

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Szkocka czy irlandzka? Spór o whisky!

Alkohol, Dla Ciała / 

Whisky nierozłącznie kojarzy nam się ze Szkocją, wszystko wskazuje jednak na to, że pionierami w jej produkcji byli Irlandczycy. A dokładnie zamieszkujący tamtejsze opactwa mnisi, którzy produkowali whisky głównie w celach leczniczych. Pierwsza oficjalna wzmianka o aqua vitae, czyli wodzie życia, znajduje się w irlandzkiej Kronice Clonmacnoise i pochodzi z 1405 roku. Z kolei pierwszą informację o whisky szkockiej odnotowano dopiero 90 lat później, bo w 1494 roku. Była to wzmianka o oficjalnym zamówieniu króla Jakuba IV na słód jęczmienny dla pewnego zakonnika, który zajmował się produkcją uisge beatha (z gaelickiego: uisge beatha – woda życia)

Przez długie lata trunek z Zielonej Wyspy był najbardziej znaną whiskey na świecie, który w XIX wieku konkurował tylko z koniakami. Na rynku dostępnych było kilkaset gatunków irlandzkiej whisky, a za jej wielbicieli uchodzili m.in. królowa Anglii Elżbieta I oraz car Rosji Piotr I. Dlaczego zatem w obecnych czasach scotch whisky jest bardziej popularna od tej irlandzkiej? Co spowodowało, że na Zielonej Wyspie znajduje się tylko 12 destylarni, a w Szkocji ponad 100? Przyczyn było kilka, ale początek upadku przemysłu gorzelniczego miał miejsce na początku XX wieku. Pierwszym ciosem dla sprzedaży whisky było wprowadzenie prohibicji w Stanach Zjednoczonych, które były potężnym rynkiem zbytu dla wody ognistej. O ile zakaz ten miał wpływ na cały przemysł alkoholowy, tak wybuch wojny domowej w 1916 roku, która doprowadziła do podzielenia kraju na Irlandię Północną i Południową, dotknął lokalnego rynku. Podobnie miała się sprawa z wojną handlowa z Wielką Brytanią, która do tego stopnia utrudniała życie Irlandzkim gorzelnikom, że ci zmuszeni byli zmniejszać produkcję i ostatecznie zamykać swoje destylarnie.

whisky Bushmills

Podobieństwa i różnice między whisky a whiskey

Utarło się stwierdzenie, że jedną z głównych różnic między Szkocją a Irlandią jest ilość przeprowadzanych destylacji alkoholu. Według obiegowej opinii ci pierwsi destylują whisky dwa razy, a drudzy trzy. Odwieczna rywalizacja między tymi krajami spowodowała nawet uszczypliwe uwagi mówiące, że Szkoci oszczędzają nawet na destylacji, a z kolei Irlandczycy nie potrafią stworzyć dobrej whisky, robiąc to dwukrotnie. Niestety już od dłuższego czasu ta popularna opinia nie powinna być traktowana jako wyróżnik. Przykładem są największe w Irlandii, sprzedające rocznie ok. 25 mln butelek trunku, destylarnie Cooley i Kilbeggan, które na przekór obiegowej opinii stosują… podwójną destylację.

Kolejne popularne stwierdzenie mówi, że Irlandia produkuje whiskey bez użycia torfu, co sprawia, że aromat i smak jest delikatniejszy i pozbawiony dymnych niuansów. Niestety ten pogląd także jest daleki od prawdy, a doskonałym przykładem jest irlandzka destylarnia Connemmara. Trunek tam powstający określany jest mianem peated single malt, co oznacza, że powstaje ze słodu suszonego torfowym dymem, a nie, jak to na ogół w Irlandii bywa, gorącym powietrzem. Zdecydowana większość produkowanej w Irlandii whiskey to trunki typu blended, będące wynikiem mieszania spirytusów zbożowych. Rzadziej produkuje się whiskey single malt, które produkowane są w 100% ze słodu jęczmiennego.

butelka szkockiej whisky

Kolejną różnicą jest sposób pisowni obu trunków. W Szkocji na etykietach butelek znajdziemy napis whisky, a w Irlandii i USA whiskey. Termin whiskey został wymyślony przez Irlandzkich gorzelników, aby odróżnić swoje towary od trunków ze Szkocji, które to ich zdaniem były niższej jakości. Należy jednak pamiętać, że wymowa słowa whisky/whiskey jest zawsze taka sama.

W Irlandii, ze względu na stosunkowo niewielką ilość gorzelni, nie istnieje tak jak w Szkocji podział na regiony produkcyjne. Jeszcze do niedawna  Zielona Wyspa mogła pochwalić się jedynie trzema działającymi destylarniami: Bushmills, Midleton oraz Cooley. Przez ostatnie lata zwiększający się popyt na whisky spowodował, że otwierają się kolejne gorzelnie i jest ich w tym momencie aż 12. Tylko w ostatnich 10 latach otwarto sześć nowych destylarni (Alltech, Dingle, Echlinville, Tullamore D.E.W., West Cork Distillery oraz Teeling w Dublinie) i jedną reaktywowano (Kilbeggan zamknięta w 1957 i otwarta ponownie w 2010 r.).

Od czego zacząć?

butelki whisky

Irlandzka whiskey wydaje się być świetną propozycją, aby rozpocząć przygodę z tego typu alkoholem. Zazwyczaj trunki z Zielonej Wyspy są bardzo aromatyczne i łatwe w piciu. Te poddane potrójnej destylacji mają zazwyczaj delikatniejszą alkoholowość oraz bardziej krągły smak niż ich szkockie odpowiedniki. Dla osób początkujących świetną propozycją będzie Tyrconnel Single Malt. Dla osób bardziej zaawansowanych, szukających irlandzkiej whiskey najwyższej jakości, rzeczą godną polecenia jest Yellow Spot 12 yo. 

Zatem Sláinte (na zdrowie)!

MaurycyMichalak

Maurycy Michalak – pasjonat win i mocnych alkoholi. Wieloletnie doświadczenie w branży alkoholowej zdobywał w całej Europie. Posiada trzeci poziom certyfikatu WSET (Wine & Spirit Education Trust). Na co dzień odpowiedzialny jest za dobór portfolio win w sklepie Miler Spirits & Style.

Prezentowane w artykule wina oraz inne alkohole mogą Państwo nabyć w sklepie stacjonarnym Miler Spirits & Style w Poznaniu na ul. Podgórnej 4 (10:00-19:00 pon-pt, 11:00-16:00 sobota) lub wysyłkowo pod numerem telefonu 61 22 66 323. 

Zapisz

Zapisz

portfel

Komentarze

  1. „Pasjonat win i mocnych alkoholi”. Czyli po naszemu alkoholik. Zgadza sie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top