Pitti Uomo – najważniejsze targi mody męskiej

Moda, Pitti Uomo / 

Wybiegi największych domów mody od lat, wśród koneserów klasycznej męskiej elegancji, wywołują uśmiech politowania. Dziwne tkaniny i „szokujące” fasony mają być wyróżnikami ubrań nietuzinkowych i nonszalanckich, a na takie nie ma miejsca w szafie gentlemana. Są jednak targi mody, które wszyscy pasjonaci śledzą z ogromnym zaciekawieniem – Pitti Uomo. Dlaczego akurat to wydarzenie jest takie wyjątkowe? Dziś przyjrzymy się jego historii.

Rok 1940. We Włoszech nie istnieją sklepy z ubraniami – małe zakłady krawieckie szyją tylko i wyłącznie odzież dopasowaną do danego klienta. Florencja, jako główny ośrodek skupiający handlowców i turystów we Włoszech, powoli zaczyna pojawiać się na pierwszym planie. Ze względu na swoje kulturowe dziedzictwo coraz częściej odwiedzają ją klienci zza oceanu, którzy są bardzo zadowoleni z jakości oferowanych usług. Jednym z przedsiębiorców, którzy dostrzegli potencjał tego fenomenu był Giovanni Battista Giorgini.

Giorgini zmyślnie wykorzystał historię Florencji oraz jej piękną architekturę do promocji swojej działalności, co pozwoliło mu wystawić, do walki twarzą w twarz, modę włoską z francuską. Włoch nie potrzebował dużo czasu, aby zorganizować pierwszy pokaz mody dla kobiet. Prezentacja przygotowana specjalnie dla klientów amerykańskich w pałacu Villa Torriganii – domu rodzinnym Giorgini – i odniosła ogromny sukces, zapewniając mu zwycięstwo nad Francuzami.

XX-wieczni projektanci nie mieli zamiaru spocząć na laurach i już rok później sprawili, że Palazzo Pitti stało się znanym na cały świat domem mody. Po sukcesie targów Zrezygnowano z organizowania pokazów w willi Giorginiego na rzecz florenckiej Sala Bianca i założono specjalną organizację The Centro di Firenze per la Moda Italiana promującą wydarzenia związane z modą. W roku 1955 na Pitti pojawiło się 500 kupców oraz 200 dziennikarzy, co sprawiło, że stało się ono największymi i najbardziej prestiżowymi targami mody w Europie.

W latach sześćdziesiątych moda zaczęła ewoluować i ludzie reprezentujący tak zwane „high fashion” powrócili do Rzymu oraz Paryża, pozostawiając Florencję pasjonatom stylu nieformalnego i kreatywnego. Sala Bianca, wbrew pozorom, dalej była oblegana przez odwiedzających, a w 1963 roku podjęto kluczową dla wszystkich dandysów decyzję o zaprezentowaniu, obok ubrań damskich, również kolekcji męskich. Pierwsze targi z serii „Pitti Uomo” odbyły się jednak dopiero dziesięć lat później, w 1972 roku.

W latach 1962-1972 Giorgini zrezygnował z członkostwa w organizacji. Nowy zarządca, Franco Tancredi, szybko podjął decyzję o powiązaniu działaczy z przemysłem odzieżowym, sprowadzając na salony do Florencji takich projektantów jak Giorgio Armani, Walter Albini czy też Missoni. Dopiero wtedy dostrzeżono potencjał włoskich marek na rynku światowym i zorganizowano pierwsze targi, oscylujące wokół szeroko pojętej mody męskiej. Przy okazji, na przestrzeni kolejnych lat, rozbito Pitti na kilka wydarzeń – jedne dotyczyły ubioru dziecięcego,kolejne dzianin, jeszcze inne były poświęcone tylko tkaninom lnianym. „Pitti” nabierało tempa.

Mimo że około roku 1980 zamknięto Sala Bianca, nic nie stanęło na przeszkodzie, aby przenieść „Pitti Uomo” w inne miejsce –Fortezza de Basso. Właściciele manufaktur zaczęli interesować się organizacją targów osobiście. W roku 1988 pierwszy raz świat usłyszał nazwę Pitti Immagine, z którą The Centro di Firenze per la Moda Italiana jest kojarzone do dzisiaj. Ostatecznie postanowiono, że „high fashion” pozostanie w Rzymie, moda damska w Milanie, a moda męska – we Florencji.

Dziś targi Pitti Uomo są miejscem, gdzie pojawiają się najważniejsi światowi trendsetterzy. Oglądając zdjęcia łatwo można spostrzec trendy, które staną się popularne na przestrzeni lat. Za przykład niech posłuży kamizelka, której powrotu jesteśmy świadkami już od kilku lat – od momentu, kiedy pojawiła się na Pitti Uomo w zauważalnych ilościach. Podobnie stało się z marynarką dwurzędową, która dzisiaj wraca do kolekcji wszystkich światowych marek odzieżowych, ten sam los prawdopodobnie spotka też spodnie z zaszewkami oraz z wyższym stanem. Jak widać, nie jest to jednak wymysł fashionistów XXI wieku – idea Pitti rozwija się już od pięćdziesięciu lat.

pitti_uomo_1200x500

Pitti Uomo jest organizowane dwa razy w roku – na sezony wiosna/lato oraz jesień/zima. Już we wtorek, dwunastego stycznia, pod nazwą Pitti Generation(s) rozpocznie się 89. edycja targów, gdzie znów będziemy mieli okazję zaobserwować nadchodzące trendy. Należy jednak pamiętać, że w modzie męskiej nigdy nie zachodzi rewolucja, lecz ewolucja. Z tego powodu to, co zobaczymy już za parę dni, prawdopodobnie w większości będzie pokrywać się z tym, co widzieliśmy już jakiś czas temu. Spodziewamy się kamizelek, marynarek dwurzędowych, krat, błękitów… lecz nigdy nie wiadomo, co klasycznego, a jednocześnie innowacyjnego można jeszcze stworzyć . O tym przekonamy się za parę dni.

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Postanowienie noworoczne: odchudzam się!

Dla Ciała, Lifestyle, Siłownia / 

Nowy Rok to jeden z tych dni, które motywują nas do wprowadzania życiowych zmian. Bardzo często postanowienie noworoczne dotyczy zmiany trybu życia i poprawy sylwetki. Niestety zwykle nasza silna wola i motywacja wraz z upływającym czasem maleją. Co zrobić, aby tym razem było inaczej?

Capital Training Studio

Capital Training Studio

Oto kilka prostych zasad, które tym razem pozwolą nam wytrwać dłużej niż zwykle w naszym postanowieniu. Najważniejsze o czym należy pamiętać to zdrowy rozsądek! Wprowadzając drastyczne zmiany w diecie powinniśmy liczyć się z szybką porażką, a co za tym idzie z tak zwanym efektem jo-jo, aby tego uniknąć musimy wystrzegać się niskokalorycznych diet i bardzo ciężkich treningów.

Aktywność Fizyczna

Capital Training Studio

Capital Training Studio

Jeśli nigdy wcześniej nie byliśmy aktywni fizycznie, to na początek wystarczy nam lekki wysiłek 3 razy w tygodniu po 45 minut. Należy pamiętać, aby przed każdym treningiem dobrze się rozgrzać. Jeżeli nie mamy pojęcia, jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka,to warto skorzystać z porady trenera personalnego. Pomoże on nam nie tylko przy rozpoczęciu ćwiczeń, ale ułoży też odpowiedni program treningowy i zadba o to, aby był on dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Dzięki takim treningom nie tylko nauczymy się dokładnie wykonywać ćwiczenia, ale również nasza motywacja będzie dużo większa, bo przecież łatwiej i przyjemniej trenuje się w towarzystwie. Zaoszczędzimy także dużo czasu, którego tak często nam brakuje, bo to trener będzie układał dla nas ćwiczenia, a my nie będziemy musieli snuć się godzinami po siłowni i zastanawiać co powinniśmy dziś zrobić. Różnorodne ćwiczenia i dobra atmosfera w trakcie takiego treningu pozwolą nam przyjemniej spędzić czas podczas, jakże nielubianej przez nas wcześniej aktywności fizycznej.

Plan żywieniowy

Capital Training Studio

Capital Training Studio

Nie zapominajmy jednak, że podstawą skutecznego odchudzania i poprawy naszej sylwetki jest zmiana nawyków żywieniowych. Najważniejsze, aby modyfikację diety realizować etapami, na początku, wystarczy że wprowadzimy zasadę 5×3, czyli 5 posiłków, co 3 godziny. Należy pamiętać, aby śniadanie zjeść w ciągu godziny od obudzenia się, natomiast kolację trzy godziny przed snem. Rano zwykle nie mamy zbyt wiele czasu i niestety większość z nas zapomina o jedzeniu, a przecież pierwszy posiłek w ciągu dnia jest najważniejszy, bo daje nam wiele energii. Natomiast jego brak spowalnia przemianę materii, co skutkuje przybieraniem na wadzę i nabieraniem tkanki tłuszczowej. Idealne i szybkie, a do tego niezbyt drogie śniadanie to owsianka. Płatki owsiane są odżywcze, sycą na długi czas i dostarczają nam rozpuszczalnego błonnika, który reguluje pracę jelit. Dla urozmaicenia i lepszego smaku posiłku warto do owsianki dorzucić trochę owoców i orzechów. Często słyszy się o tym, że osoby na diecie nie jedzą kolacji lub spożywają ją do godziny 18, nie jest to jednak skuteczna metoda odchudzania. Kolację warto jeść, lecz nie może być ona zbyt obfita. Za to powinna składać się z produktów, które zawierają łatwo przyswajalne białko, ponieważ doskonale wpływa ono na nasz metabolizm. Wynika to z faktu, że organizm na strawienie białka potrzebuje dwa razy więcej energii, niż w przypadku węglowodanów.

Kalorie w napojach

Capital Training Studio

Capital Training Studio

Warto pamiętać o tym, że tyjemy nie tylko od jedzenia. Także napoje, które spożywamy często mają dużo cukru, przez co są wysokokaloryczne. Jeśli lubimy słodką kawę lub herbatę, to zamiast cukru lepiej wybrać ksylitol lub stewię. Dodatkowo czarną herbatę warto zastąpić zieloną lub czerwoną, ponieważ są one znacznie zdrowsze, a co najważniejsze przyspieszają metabolizm naszego organizmu, czyli w efekcie spalanie tłuszczów. Obie też obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie, a zawarty w nich fluor pomaga chronić nasze zęby przed próchnicą. Pamiętajmy także o piciu wody, która również ma wpływ na naszą przemianę materii.

Cheat meal

metrx.com

metrx.com

Często zadajemy sobie pytanie, czy podczas odchudzania przez cały czas musimy trzymać się ścisłej diety? Raz na dwa tygodnie warto wprowadzić cheat meal, czyli tak zwany „oszukany posiłek ”, który będzie zawierał nie więcej niż 1000 kcal, i co ważne nie stanie się posiłkiem zaczynającym lub kończącym dzień. Warto w ciągu takiego dnia jeść normalnie, a przed „oszukanym posiłkiem” nie zmniejszać kaloryczności diety, co pozwoli nam zjeść mniejszą porcje podczas takiego cheat meal’a. Jeśli po zjedzeniu po 3 godzinach będziemy nadal syci należy zaczekać, aż organizm strawi pokarm. Następnego dnia musimy liczyć się z tym, że nasza waga się zwiększy, lecz będzie to tylko woda, która nagromadziła się przez zwiększoną ilość węglowodanów prostych. Nie należy się tym martwić, ponieważ po dwóch dobach nasza waga wróci do normy, a trzeciego dnia odnotujemy ponowny spadek masy ciała. Cheat meal pozwoli nam przetrwać kolejne dwa tygodnie diety, a nasz nastrój znacznie się poprawi.

Capital Training Studio

Capital Training Studio

W tym roku nasze postanowienie noworoczne wcale nie musi być drogą przez mękę zakończoną niepowodzeniem, ale może stać się naszym sposobem na lepsze i zdrowsze życie. Czasami warto zaczekać na wymarzone efekty trochę dłużej, aby mieć gwarancję, że zostaną one z nami na zawsze. Pamiętajmy, że aby zmienić styl życia i nawyki żywieniowe potrzeba czasu, więc nawet jeśli przez kilka dni waga nie drgnie nie warto się poddawać. Uwierzmy, że małymi krokami dojdziemy do wymarzonego celu!

Autor: Łukasz Walkowiak
Sportowiec, trener personalny i dietetyk. Założyciel Capital Training Studio. Pasjonat sportu i zdrowego stylu życia.

portfel

Komentarze

  1. Witam, :) bardzo cenne rady – absolutnie niezbędne dla życia w zdrowiu i radości. ;) Dodatkowo zaznaczę, że znam osobiście Łukasza i tak naprawdę artykuł nie oddaje nawet 10 % potencjału, który ten chłopak ma. Łukasz żyje głównie sportem, ale nie takim tylko dla siebie, ale odczuwa też ogromną chęć i potrzebę pomagania innym. Czerpie z tego wielką satysfakcję. Jeśli ktoś poszukuje trenera personalnego z Poznania – wybór nie może paść na kogoś innego. Ps Łukasz długi czas trenował mojego przyjaciela, który był bardzo wymagający – już wówczas Jego wybór nie był przypadkowy. Ps 2 Poza faktem, że jest to złoty trener/sportowiec, to jeszcze dla bliskich jest bardzo dobrą/życzliwą osobą. Pozdrawiam i akurat w moim przypadku kontynuuję zdrowy tryb życia z zeszłego roku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Najciekawsze wydarzenia kulturalne w styczniu

Kultura / 

W styczniu mamy już za sobą okres świątecznego szaleństwa. Nie musimy gorączkowo biegać po sklepach w poszukiwaniu gwiazdkowych podarunków i możemy znaleźć więcej czasu dla siebie. Warto więc nie tylko odpoczywać w domowym zaciszu, ale również aktywnie wziąć udział w życiu kulturalnym. Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy miesiąc, to przygotowaliśmy dla was zestawienie kilku wydarzeń, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

Gdzie: Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
Kiedy: od 24 października 2015 do 13 marca 2016
Za ile: dzieci do lat 7 bezpłatnie, pozostałe bilety w cenach 5/10 złotych

Wilanowski ogród rozbłysnął tysiącami kolorowych świateł, za sprawą wystawy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wielobarwne diody tworzą barokowe wzory oraz kształty roślin rozmiarami przewyższające ludzi. Udając się na wieczorny spacer po wilanowskim parku mamy okazję wsiąść do królewskiej karocy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Złotym Dziedzińcu. Atrakcją jest również niezwykły pokaz w Ogrodzie Wyobraźni, podczas którego iluminacje rozświetlają się w rytm muzyki klasycznej. Tylko w weekendy, o określonych godzinach możemy obejrzeć, wyświetlany na fasadzie pałacu, mapping, podczas którego poszczególne elementy dekoracji ożywają. Królewski Ogród Światła czynny jest codziennie w godzinach od 16 do 21. Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest 20 minut przed zamknięciem wystawy.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Gdzie: cała Polska
Kiedy: 10 stycznia
Za ile:większość wydarzeń jest bezpłatna

Już 10 stycznia po raz 24. zagra największa orkiestra w Polsce – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem ponad 120 tysięcy wolontariuszy wyjdzie na ulice, ale nie tylko w Polsce, lecz również w kilkudziesięciu innych krajach świata. Jednak bez względu na miejsce, cel wszędzie jest ten sam – zebrać jak najwięcej pieniędzy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom, doskonale się przy tym bawiąc. Wszystkie sztaby przygotowały liczne atrakcje.Tego dnia w Polsce będzie mnóstwo spotkań, koncertów, warsztatów i aukcji, podczas których będzie można wylicytować wiele naprawdę niezwykłych przedmiotów. O 20 niezmiennie, jak co roku w każdym mieście wysłane zostanie światełko do nieba. Oferta kulturalna tego dnia będzie niezwykle bogata, dlatego warto samemu sprawdzić, jakie atrakcje przygotowały sztaby w naszej okolicy.

DRUGA OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA ZNAKÓW GRAFICZNYCH

Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kiedy:13.11.2015–10.01.2016
Za ile: bezpłatnie

Jeżeli jesteście ciekawi, jak zmieniały się polskie znaki, oraz systemy komunikacji graficznej na przestrzeni lat 1945 – 2015, to koniecznie musicie zobaczyć Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych. Ekspozycje podzielono na dwie części. Pierwsza jest odtworzeniem Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku. Ekspozycja ta odbywała się w Związku Polskich Plastyków Artystów w Warszawie, a w trakcie jej trwania widzowie mieli okazję zobaczyć 335 projektów – między innymi znak Mody Polskiej, Pekao, Domu Handlowego Telimena czy inne dziś kultowe znaki graficzne takich twórców jak Ryszard Bojar lub Leon Urbański. Druga część wystawy również składa się z 335 ekspozycji, jednak są to prace znacznie młodsze – powstałe w latach 2000-2015. Wystawa po raz pierwszy pokazana została w Centrum Designu w Gdyni. Jeśli nie macie szansy zobaczyć jej w Warszawie, to nic straconego. W 2016 roku będzie można ją obejrzeć jeszcze w kilku miejscach – między innymi w Galeri BWA Dizajn we Wrocławiu, Galerii BWA Tarnów, Zamku w Cieszynie, oraz w Bunkrze Sztuki w Krakowie

RETRANSMISJA DZIADKA DO ORZECHÓW Z MOSKIEWSKIEGO TEATRU BOLSZOJ

Gdzie: w wybranych kinach sieci Multikino
Kiedy: 14 stycznia
Za ile: bilety od 30 złotych

W wielu krajach świata trudno wyobrazić sobie okres świąt Bożego Narodzenia bez spektaklu Dziadka do orzechów. Po raz pierwszy ten balet miał premierę w 1892 roku i dedykowany był petersburskim elitom, które próbowano zainteresować fantastyką. Dziś, choć spektakl kierowany jest głównie do widzów młodszego pokolenia, to nadal pozostał jednym z najważniejszych dzieł klasycznego rosyjskiego baletu. Dzięki retransmisjom przygotowanym przez sieć kin Multikino będziemy mieli okazję zobaczyć go w wykonaniu zespołu baletowego Moskiewskiego Teatru Bolszoj – Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji. Z racji ogromnego zainteresowania, jakim cieszą się ich występy kierownictwo zdecydowało się na transmisję spektaklu. Dzięki temu możemy oglądać te niesamowite spektakle w kinach na całym świecie. Retransmisję Dziadka do Orzechów zobaczymy w następujących 17 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze. Jeśli chcecie obejrzeć retransmisję baletu w Poznaniu, Krakowie lub Warszawie, to zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Do wygrania są trzy podwójne bilety. Więcej informacji znajdziecie na naszym fanpage’u.

MANOWAR

Gdzie: hala Torwar w Warszawie
Kiedy: 16 stycznia
Za ile: bilety od 189 złotych

Ta amerykańska grupa heavy metalowa sama określiła się najgłośniejszym zespołem na świecie i choć trudno to udowodnić, to chyba nikt nie zamierza z nimi polemizować. Artyści podczas swoich występów nie tylko robią niesamowity hałas, ale znani są również ze znakomitego kontaktu z publicznością. W czasie koncertów ustanawiane są również rekordy Guinessa. Ich występ na festiwalu Kaliakra Rock w Kawarnie w Bułgarii był najdłuższym koncertem metalowym w historii. Trwał pięć godzin i jedną minutę, w trakcie których muzycy zagrali 40 utworów dla 20 tysięcznej publiczności. Jeżeli chcecie poczuć ten klimat, to 16 stycznia koniecznie wybierzcie się do Warszawy – żadne nagranie nie jest w stanie oddać atmosfery, jaka panuje na występach Manowar. Koncert w Warszawskim Torwarze będzie drugim występem zespołu w naszym kraju – po raz pierwszy gościli u nas w 2014 roku w Katowickim Spodku. Tym razem zagrają w ramach trasy koncertowej Gods and Kings.

ANDREA BOCELLI

Gdzie: Ergo Arena Gdańsk
Kiedy: 23 stycznia
Za ile: bilety od 180 złotych

Dzięki wspaniałemu głosowi, który pokochały miliony ludzi na całym świecie włoski tenor – Andrea Bocelli, stał się prawdziwą legendą. Sukces odniósł nie tylko w świecie muzyki poważnej, ale również rozrywkowej. Dzięki doskonałemu wyczuciu smaku i umiejętności łączenia gatunków wprowadził elegancką klasykę w świat popu. O sukcesie jaki osiągnął marzy chyba każdy artysta. Podczas 20 lat swojej kariery sprzedał ponad 80 milionów albumów. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, między innymi Złotego Globu, a o zaśpiewanie z nim w duecie zabiegają największe muzyczne gwiazdy. Występem u jego boku może pochwalić się między innymi Celine Dion czy Jennifer Lopez. Polscy fani mogą czuć się wyróżnieni, ponieważ artysta zaplanował w tym roku aż dwa solowe koncerty w naszym kraju. Pierwszy z nich będzie miał miejsce już w styczniu, natomiast kolejny odbędzie się w czerwcu. To szczególne wyróżnienie, dlatego że włoski tenor daje zaledwie kilkanaście solowych koncertów w ciągu całego roku. Organizatorzy w trosce o najwyższy komfort publiczności przygotowali jedynie miejsca siedzące.

ELLIE GOULDING

Gdzie: hala Torwar w Warszawie
Kiedy: 23 stycznia
Za ile: bilety od 139 złotych

Ellie Goulding to brytyjska artystka, której karierę rozpoczął album Lights. Dotychczas nagrała trzy płyty, a najnowsza – Delirium – swoją premierę miała w listopadzie. Jej kariera rozkwitła nie tylko z powodu solowych albumów. Ellie sławę zyskała również dzięki piosence Love me like you do, promującej film 50 twarzy Greya. Utwór ten trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 70 krajach. Razem z Calvinem Harissem nagrała takie hity jak I need your Love czy Outside. Styczniowy koncert artystki w Polsce będzie jednym z wielu występów promujących najnowszy krążek wokalistki.

SLIPKNOT

Gdzie: Ergo Arena w Gdańsku
Kiedy: 24 stycznia
Za ile: bilety od 149 złotych

To amerykańska grupa metalowa, której muzycy zasłynęli z występów w maskach zasłaniających ich twarze. Na swoim koncie artyści mają już pięć albumów, z których cztery pokryły się platyną. Ostatni krążek charakteryzuje większy udział melodyjnego śpiewu, w przeciwieństwie do starszych utworów, gdzie dominował rap czy growl. W ich tekstach przeważającymi motywami są nihilizm, gniew, miłość oraz psychoza. Supportem przed gdańskim koncertem będzie występ amerykańskiego zespołu Suicidal Tendencies.

portfel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miler Menswear
Top