Święta kojarzą się z wyjątkowym czasem spędzanym w gronie bliskich. Każdy dom nabiera niepowtarzalnego uroku, a kolacja wigilijna mija na przyjemnych i radosnych rozmowach. A jak ten szczególny wieczór wygląda u angielskiej rodziny królewskiej ? Czy święta u Winsdorów odbywają się według ustalonych reguł i zasad ? Czy też może rodzina królewska odkłada na bok etykietę i maniery na czas wigilii ?
Elżbieta II rozpoczyna przygotowania do świąt kilka dni przed 24 grudnia. Udaje się do swojej rezydencji Sandringham House, w hrabstwie Norfolk, we wschodniej Anglii, by osobiście doglądać ostatnich przygotowań przed przyjazdem rodziny w wigilię. najsłynniejsza monarchini świata, trasę do posiadłości pokonuje pociągiem, a rozpoczyna ją ze znanej wszystkim fanom twórczości JK Rowling stacji kolejowej King’s Cross.
W rezydencji pozostanie aż do końca lutego i przywita w niej Nowy Rok, a także spędzi tu rocznicę objęcia tronu Zjednoczonego Królestwa (choć koronowana była 2 czerwca, władzę objęła faktycznie 6 lutego 1952 roku).
Sandringham House to ogromna posiadłość do której należy 250 hektarów pobliskich ziem. Personel dworku to około 100 osób dbających o bezpieczeństwo i wygodę królowej i jej gości. Rezydencja jest jedną z dwóch prywatnych posiadłości rodziny królewskiej, wszystkie pozostałe włościa znajdują w jej własności z racji sprawowanego urzędu i wraz z koroną przechodzą pod opiekę kolejnego władcy. Od 1977 roku pałacyk ze znajdującym się w nim muzeum są otwarte dla zwiedzających turystów.
Na terenach przyległych do dworku znajduje się ogród, z którego pochodzą owoce i warzywa będące uzupełnieniem wigilijnego menu rodziny królewskiej. Sama rezydencja słynie ze wspaniałych apartamentów i pokoi, na czele ze słynnym White Drawing Room, gdzie 24 grudnia odbywa się wieczerza.
Biały salon jest tak na prawdę długą salą, o ogromnych oknach, wyposażoną w dwa kominki. Ściany i sufit zdobią malowidła przedstawiające dziką zwierzynę, a także liczne obrazy i lustra. Na zmęczonych gości czekają sofy w jedwabnym obiciu, zaś wiele rodzinnych uroczystości odbywa się przy mahoniowym stole. Na czas świąt Bożego Narodzenia salę zdobią liczne bukiety kwiatów.
Wszyscy zaproszeni na uroczystą kolację przyjeżdżają do rezydencji 24 grudnia. Święta na królewskim dworze rozpoczynają się o godzinie 17, wtedy cała rodzina spotyka się przy tradycyjnej angielskiej herbacie. Następnym etapem królewskiej wigilii jest wręczanie sobie podarunków i rozpakowywanie prezentów. Ogromny świerk, ścięty z terenów należących do willi jest osobiście przystrajany przez Elżbietę kilkoma bombkami należącymi do jej praprababki – królowej Wiktorii. Przy drzewku, dla każdego członka rodziny przygotowany jest specjalny stolik, na którym znajdują się upominki.
Bynajmniej nie są to kluczyki do luksusowych samochodów czy też jachtów, nie jest to również piękna biżuteria. Starsi członkowie rodziny królewskiej obdarowują się skromnymi podarunkami, które mają być zabawne lub też przygotowane własnoręcznie. Elżbieta II otrzymała kiedyś fartuch kuchenny, natomiast książę Harry zestaw do „powiększenia swojej dziewczyny”, składający się z lalki, puchnącej po zetknięciu z wodą. Pod królewską choinkę trafiały też czepki kąpielowe, naczynie żaroodporne a także własnoręcznie przygotowane dżemy owocowe. Jedynie najmłodsi otrzymują tradycyjne prezenty, zabawki lub też elementy garderoby.
Gdy wszystkie niespodzianki zostają odpakowane, uczestnicy wigilii idą przebrać się a także przygotować do kolacji, która rozpoczyna się o 20:30. Królowa Elżbieta zjawia się w białym salonie piętnaście minut wcześniej aby tradycyjnie wypić swojego ulubionego drinka, składającego się z Ginu i Dubonnet z wodą mineralną, doprawionych cytryną. Monarchini ma zwyczaj pijać niewielkie ilości aperitifu przed posiłkiem.
Wigilijne potrawy znacznie różnią się od tych, które znamy z naszych stołów. Co roku podawane są krewetki z Norfolk, w menu znajduje się również indyk będący tradycyjną brytyjską potrawą świąteczną jak również dziczyzna i jagnięcina, a wśród trunków znajdują się białe i czerwone wina. Na świątecznym stole nie może zabraknąć również deseru w postaci słodkiego puddingu, tarty jabłkowej i sufleta, do których serwowany jest szampan. Posiłki podawane są na najlepszej porcelanie, a trunki w kryształowych karafkach. Po kolacji książę Filip zaprasza męską część towarzystwa na Brandy lub Whisky, natomiast Panie raczą swe podniebienia herbatą i kawą.
Boże Narodzenie dla rodziny królewskiej rozpoczyna się obfitym, tradycyjnym angielskim śniadaniem w postaci jajek, fasoli, tostów, bekonu. Później następuje moment, na który czeka wielu wielbicieli monarchów. Wszyscy spacerem (z wyjątkiem Królowej Elżbiety i najmłodszych członków rodu, którzy jadą samochodem) udają się do pobliskiego kościoła Świętej Marii Magdaleny gdzie o 11 odbywa się msza. Właśnie w tej świątyni miał miejsce chrzest min. księżnej Diany a także prawnuczki królowej Elżbiety – księżniczki Charlotte, córki Kate i Williama. Po nabożeństwie następuje czas, w którym wielbiciele rodziny królewskiej, wręczają Elżbiecie i pozostałym członkom rodziny kwiaty.
Po powrocie uczestnicy liturgii zbierają się na lunchu, który podawany jest o 13:15 a kończy się przed 15, gdy w telewizji będzie emitowane świąteczne orędzie królowej do poddanych. Obecna w rezydencji rodzina monarchini wspólnie ogląda przemówienie, z wyjątkiem samej Elżbiety , która patrzy na swoje wystąpienie w samotności, w prywatnej komnacie.
Świąteczne przemówienie Jej Królewskiej Mości jest nieodłącznym elementem świąt dla milionów Brytyjczyków, rokrocznie jest transmitowane przez telewizję BBC, obejrzeć je można także na królewskim kanale na popularnym serwisie YouTube. Przemówienia są skrupulatnie przygotowywane i czuwa nad nimi specjalnie do tego celu powołany sztab ludzi. Bardzo ważną rolę odgrywa pozorantka, która wzrostem i wagą przypomina Elżbietę II. Kobieta jest ustawiana w miejscu, wystąpienia królowej co pozwala na precyzyjne ustawienie kamer i mikrofonów.
Reszta dnia Windsorów upływa na relaksie, rozmowach, wspólnych grach i zabawach. Późnym popołudniem rodzina wspólnie spożywa kolację. Dzień kończy się gdy Elżbieta uda się spać, zgodnie z tradycją nikt z obecnych, z wyjątkiem dzieci nie kładzie się do łózka przed królową.
W drugi dzień świąt po śniadaniu, książę Filip zaprasza na tradycyjne polowanie. Uczestniczy w nim cała rodzina. Kobiety jednak nie dzierżą w dłoniach broni i nie strzelają do bażantów, zbierają upolowane przez mężczyzn ptaki. Polowanie kończy się lunchem, spożywanym na świeżym powietrzu. Lunch jest umownym zakończeniem królewskich świąt.
Poszczególne etapy świąt w Sandringham budzą wiele emocji. Fani rodziny Elżbiety II, zastanawiają się nad treścią przemówienia, ubiorem królowej i jej gości a nawet menu. Rodzina królewska pomimo świątecznej atmosfery, wśród poddanych przestrzega etykiety, a wszystkie ich działania są zaplanowane. Jak natomiast wyglądają chwilę spędzane za zamkniętymi drzwiami? Informacje dotyczące oryginalnych prezentów pozwalają myśleć, że Windsorowie “nie pilnowani” przez poddanych stają się normalną rodziną, która z okazji świąt pozwala sobie na odrobinę spontaniczności.
Autor: Maciej Drewniak.
Od dzieciństwa związany z Częstochową. Opuścił ją tylko na czas studiów we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania historyk. Jego pasją jest II Wojna Światowa i góry, o obu potrafi opowiadać godzinami.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pschemo
Chris Rea- Driving Home For Christmas