W dzisiejszych czasach Internet to jedno z największych źródeł wiedzy, z których korzystamy, żeby zaczerpnąć porad na temat treningu. Niestety pojawiające się tam informacje bardzo często są nieprawdziwe. Oto kilka najbardziej popularnych mitów i faktów związanych z treningiem i aktywnością fizyczną.
Brzuszki najlepszą metodą na “kaloryfer”
Kto z nas nie marzy o pięknym brzuchu? Niestety jeden z najczęstszych mitów dotyczy właśnie treningu tych mięśni! Naukowo dowiedziono, że nie istnieje teoria miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej. Tak więc brzuszki nie są wcale najlepszym, ani tym bardziej jedynym ćwiczeniem, które powinniśmy wykonywać, żeby zobaczyć nasz upragniony 6-pak. Istnieje również mit, że mięśnie te powinno ćwiczyć się codziennie. Natomiast prawda jest taka, że dobrze ułożony trening mięśni brzucha wystarczy wykonywać dwa razy w tygodniu. Nie zapominajmy również, że aby mieć płaski brzuch trzeba wzmocnić plecy – szczególnie mięsień czworoboczny lędźwi. Dzięki temu skorygujemy naszą postawę i unikniemy wielu kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo warto pamiętać, że 70% sukcesu to dobrze dobrana dieta, a 30% to ćwiczenia!
Ćwiczenia z obciążeniem rozbudowują mięśnie u kobiet
Kobiety bardzo często unikają treningu z obciążeniem bojąc się, że staną się zbyt umięśnione. Nic bardziej mylnego! Przeciętna kobieta posiada 10 razy mniej testosteronu niż mężczyzna, więc wzrost masy mięśniowej wcale nie jest taki łatwy. Za to trening na siłowni pomoże nam podkreślić naszą sylwetkę i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Badania pokazały, że ćwiczenia z obciążeniem zmniejszają ryzyko osteoporozy, wzmacniają kości i stawy. Obniżają też ciśnienie i poziom cukru we krwi. Trening siłowy ma wpływ na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu (LDL) i podniesienie tego dobrego (HDL), przez co zmniejsza się ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym. Ćwiczenia z obciążeniem nie tylko zwiększą naszą energię w ciągu dnia, ale pomogą nam też zwalczyć bezsenność.
Siłownia ma zły wpływ na mózg
Uprawiając sport nie tylko wpływamy na wygląd naszego ciała, ale także na nasz mózg. Dzięki intensywnym ćwiczeniom wzrasta ilość czerwonych krwinek we krwi, które dokarmiają i dotleniają komórki, co za tym idzie ukrwienie naszego mózgu poprawia się nawet o 25%. Dzięki temu mamy lepszą pamięć i koncentrację. Poprzez wysiłek fizyczny zwiększa się również poziom endorfin i serotoniny, które mają wpływ na nasz dobry nastrój. Regularna aktywność fizyczna zwiększa efektywność w pracy, otwiera umysł i pobudza kreatywne myślenie.
Bez suplementów nie ma co trenować
Musimy pamiętać, że odżywki są tylko dodatkiem do treningu i nie gwarantują sukcesu – jedynie pomagają go osiągnąć. Tak więc nie można zastąpić ćwiczeń suplementami diety. Na rynku jest wiele produktów, które wywołują najwyżej „efekt placebo”. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat odpowiedniej suplementacji, warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem personalnym, który pomoże nam wybrać odpowiednie odżywki.
Tkanka tłuszczowa spala się dopiero po 30 minutach treningu
Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach treningu. Nie jest to jednak prawdą! Nasz organizm czerpie energię z tłuszczy przez cały trening, lecz w różnym stopniu. Podczas aktywności fizycznej ludzki organizm korzysta z dwóch źródeł energii:
– węglowodanów (glikogen), zgromadzonych w mięśniach i wątrobie
– tłuszczy, budujących tkankę tłuszczową
Badania wykonane przy przeciętnym wysiłku fizycznym wykazały, że:
– Przez pierwsze 20 minut treningu, spala się około 80% węglowodanów i 20% tłuszczy,
– Między 20 a 40 minutą treningu, spalamy już tylko około 50% węglowodanów i 50% tłuszczy,
– Natomiast powyżej 40-tej minuty treningu, spalamy aż w 80% tłuszczy i tylko w 20% węglowodanów.
Warto pamiętać, że proporcje te zależą też od intensywności treningu.
Autor: Łukasz Walkowiak
Sportowiec, trener personalny i dietetyk. Założyciel Capital Training Studio. Pasjonat sportu i zdrowego stylu życia
Komentarze
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
kARASINSKA MONIKA
Bardzo ciekawy i rzeczowy artykul dotyczacy treningu i zdrowego stylu zycia . Uzyskalam odpowiedzi na nurtujace mnie pytania . Dziekuje Panie Lukaszu . MONIKA
Damian Rakowski
siema. :) krótko, treściwie, sportowo. dawaj więcej Łukasz !! codziennie z ogromną chęcią bym taki wchłonął. :) pozdrawiam.