Okres przedświąteczny to świetny czas na zakup prezentów. I chociaż największą radość powinniśmy czerpać z bezinteresownego obdarowywania naszych bliskich, nie ma co ukrywać, że każdy z nas po prostu lubi także dostawać prezenty. Pierwsze polskie zapiski o tym zwyczaju pochodzą już z XVI wieku – Święta Bożego Narodzenia były świetną okazją, aby iść w ślady Trzech Króli, którzy złożyli hojne dary w jezusowej stajence – lecz ze sporą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że korzenie tej tradycji sięgają znacznie, znacznie głębiej. Dzisiaj, na szczęście, okazji do dawania prezentów jest więcej, z tego samego powodu warto zwrócić uwagę, jak wiele czynników składa się na idealny i dobrze odebrany podarunek.
Dopasowanie prezentu do okazji i do relacji
Warto pamiętać, że to, z jakiej okazji kupujemy prezent, ma ogromne znaczenie. Na więcej swobody możemy sobie pozwolić w przypadku kupowania prezentu na osiemnaste urodziny serdecznego przyjaciela niż na dwudziestą piątą rocznicę ślubu naszych rodziców. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki podarunek będzie odpowiedni, zawsze warto dyskretnie poprosić kogoś o radę – na pewno zostanie to odebrane lepiej od kupowania losowego prezentu. W przypadku, w którym pomoc osoby trzeciej zawiedzie, pozostaje nam już tylko obserwacja i wyciąganie wniosków – nie możemy pominąć wieku, płci, pozycji społecznej i zawodowej oraz, oczywiście, naszych relacji, gdyż są to kluczowe i wiele mówiące atrybuty. Problem pojawia się również, kiedy nie jesteśmy do końca pewni, jaki budżet będzie odpowiedni – przykładowo, dalszej rodzinie nie powinniśmy kupować drogich prezentów, ponieważ mogą ich wprawić w zakłopotanie, za to, aby uniknąć zażenowania naszej drugiej połowy, powinniśmy odpuścić sobie supermarketowe tabliczki najpopularniejszej czekolady.
Dobrym prezentem może okazać się butelka „lepszego” alkoholu, która z pewnością spodoba się obdarowywanym, a i będzie kosztować relatywnie mniej od prezentu tej samej klasy z innej dziedziny.
Nie zapominajmy o zainteresowaniach
Każdy, prawdopodobnie, ma jakieś hobby. Daje nam ono świetne pole do manewru, jeżeli do końca nie jesteśmy przekonani, co dana osoba chciałaby dostać. Zainteresujmy się czyjąś pasją, poczytajmy internetowe fora, czy też wybierzmy się na wycieczkę do specjalistycznego sklepu, aby jak najlepiej dopasować prezent do danego człowieka. W tym wypadku warto również skorzystać z czyjejś pomocy, ponieważ nieraz zdarzają się sytuacje, kiedy osoba, której chcemy coś kupić, ma w zasadzie wszystko, co jest jej potrzebne.
Świetnym przykładem prezentu zgodnego z zainteresowaniami może być cygaro: jeżeli nasz znajomy interesuje się tytoniem, pali papierosy dla przyjemności, to kupienie mu cygara z prawdziwego zdarzenia może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Dawanie pieniędzy
Dawanie pieniędzy może być uznane za „pójście na łatwiznę”. Daje dość wymowny sygnał, że nie mieliśmy ochoty poszukać odpowiedniego prezentu lub nie znaleźliśmy nawet wolnej chwili na wymyślenie czegoś bardziej kreatywnego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ktoś da nam jasno do zrozumienia, że wolałby otrzymać pieniądze, które chce na coś przeznaczyć (przykładowo: odkłada na pierwszy samochód), lub kiedy sytuacja materialna obdarowywanego jest naprawdę trudna – należy wtedy pamiętać, aby nie wyjść na dającego pieniądze z litości, ponieważ może to mieć ogromny wpływ na wspólne relacje.
Kiedy jednak nie pozostaje nam nic innego, warto wymyślić kreatywny sposób na przekazanie pieniędzy. Można włożyć banknot w towarzystwie wstążek i konfetti do przezroczystego balonu, po czym napełnić go helem. Schować pieniądze do bombonierki albo kupić kartę podarunkową do ulubionego sklepu osoby obdarowanej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Eleganckie opakowanie
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Co prawda nie powinno oceniać się książki po okładce, jednak prawie wszyscy i tak to robią. Po prostu nie da się od tego uciec – warto więc pamiętać o ładnym papierze prezentowym, wybranym specjalnie na odpowiednią okazję i dopasowanym do odpowiedniej osoby lub o eleganckiej, sztywnej i prostej torebce mającej wiele wspólnego z dobrym gustem i wyczuciem smaku. Zamiast wykorzystywać jeden arkusz do wszystkich prezentów, spersonalizujmy poszczególne paczki i wiążmy proste, szykowne kokardy. W Internecie jest również cała masa porad i inspiracji związana z oryginalnymi opakowaniami, z których możemy skorzystać dla lepszego efektu – wtedy jednak należy uważać, ponieważ linia dzieląca piękno i kicz nie należy do najgrubszych.
Miłym dodatkiem będzie również kartka z ręcznie napisanymi życzeniami lub dedykacją – w świecie druku pismo odręczne nabiera całkiem innego charakteru.
Sposób dawania
Ciężko określić zasady mówiące o tym, jak powinniśmy dawać prezenty. Przede wszystkim należy być pewnym siebie – nawet jeżeli nie wiemy, czy rzecz się spodoba, czy nie. Łamiący się głos mówiący, że „nie jesteśmy do końca przekonani, czy dobrze wybraliśmy, ale powinno być OK, w razie czego zawsze można prezent wymienić, a tak ogółem to nie umiemy robić prezentów” naprawdę nie usprawiedliwia złego wyboru, a jedynie wprawia w zakłopotanie obdarowanego. Jeżeli próbujemy utrzymać dar w tajemnicy, powinniśmy uważać na własny język, ponieważ nie ma nic gorszego od niespodzianki, której ktoś oczekuje. Łatwo zrozumieć, że doskonały pomysł ciężko zachować dla siebie, jednak z pewnością sprawi on więcej satysfakcji, kiedy zaskoczy wszystkich obecnych przy wręczaniu prezentu.
Reakcja na prezent
W krajach azjatyckich obowiązuje zwyczaj odkładania prezentów na bok i otwierania ich w samotności. W Europie jednak mile widziane jest publiczne rozpakowanie paczki i okazanie radości. Podejście azjatyckie z pewnością sprawdzi się i u nas, kiedy prezentem okazuje się koperta wypełniona pieniędzmi. W złym guście będzie sprawdzenie przy wszystkich gościach, ile gotówki znajdziemy przy liście, ponieważ taka sytuacja będzie prowadziła do porównań pomiędzy dającymi prezenty i, ewentualnie, kłótni. Nie wypada okazywać rozczarowania, nawet jeżeli prezent się nam nie podobał – nigdy nie wiemy, ile osoba obdarowująca włożyła weń pracy. Nieprzyjemne komentarze również będą nie na miejscu. Najlepszą reakcją będzie proste i szczerze „dziękuję”.
Rękodzieła
Jeżeli wyczerpaliśmy dostępną pulę prezentów, pamiętajmy, że dla wielu zdecydowanie większą przyjemność sprawiają podarunki tanie, a z ogromną wartością sentymentalną. Wystarczy przypomnieć sobie sytuację, w której małe dziecko wręcza laurkę rodzicom i ich uśmiech, który świetnie świadczy o zadowoleniu z otrzymanego prezentu. Kiedy jednak decydujemy się już na rękodzieło, pamiętajmy, że powinniśmy mieć jednak pewne umiejętności manualne. Malowanie portretu czy skręcenie i wyszlifowanie drewnianej szafki nie ma większego sensu, jeżeli nie jesteśmy prawdziwymi artystami czy rzemieślnikami. Do prezentu przygotowanego samodzielnie należy podejść z głową, wykorzystując swoje mocne strony.
Kupowanie prezentów na ostatnią chwilę
Przed świętami Bożego Narodzenia centra handlowe wręcz pękają w szwach. Należy o tym pamiętać, decydując się na kupowanie prezentów na ostatnią chwilę. Może się okazać, że nie uda nam się znaleźć czegoś, czego szukaliśmy, i będziemy zmuszeni wybrać coś nowego – prezent, który może okazać się nietrafiony i nie do końca przemyślany. Początek grudnia jest w zasadzie ostatnią chwilą na kupienie podarunku nie w świątecznym, zakupowym szale, a w ciszy i spokoju. Na pewno znajdziemy miejsce na upominki we własnych domach w szafkach, których używamy wyjątkowo rzadko – a takie miejsce znajduje się prawdopodobnie w każdym mieszkaniu. Oszczędzamy czas, omijamy przedświąteczne kolejki, a przede wszystkim nie denerwujemy się, że nie uda nam się czegoś wybrać. A nawet jeśli, to dalej mamy prawie miesiąc!
Nietrafiony prezent
Parę akapitów wyżej dowiedzieliśmy się, że nietrafionego prezentu nie wypada komentować. Nie sprawi to jednak, że problem zostanie rozwiązany – ta rzecz zostaje z nami i musimy podjąć decyzję o jej dalszym losie. Jeżeli otrzymaliśmy jakiś przedmiot, na przykład koszulę, od bliskiej nam osoby, lecz nie pasuje nam rozmiar, nie powinno być większego problemu z wymianą go na właściwy – jednak wymienienie danego modelu na inny może już zostać nieciekawie odebrane. Nietrafionych prezentów nie powinno się również oddawać, chyba że mamy ku temu stosowną okazję, w którą nie jest w żaden sposób zamieszana pierwsza osoba obdarowująca. Szkodą byłoby pozostawienie czegoś, co nas wcale nie interesuje, tylko dlatego, że był to prezent, kiedy tak naprawdę kolejnej osobie taka rzecz może się przydać.
Podziękowanie dla urzędnika
Załatwiając różne formalności, wiele czasu spędza się przy urzędowych okienkach. Czasami osoby, które siedzą za szybką, są bardzo pomocne i bez nich ciężko byłoby odpowiednio wypełnić skomplikowane druki lub w poprawny sposób napisać podanie. Zdarzy się, że rzetelnemu urzędnikowi chcemy podziękować małym podarunkiem, nie zdając sobie nawet sprawy, jak tragiczne może mieć to konsekwencje. W najgorszym przypadku nasz prezent może zostać odebrany jako łapówka, dlatego najbezpieczniejszym podarunkiem (poza prawdziwym „dziękuję”) będzie bukiet kwiatów.
Dawanie prezentów to sama przyjemność, o ile te prezenty będą dobrze przemyślane. Czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest naprawdę wiele – myślę jednak, że te 10 elementarnych punktów wystarczająco rozjaśni pewne sprawy i w pełni pozwoli cieszyć się z wręczania (i, bądź co bądź, odbierania) podarunków.
Autor: Kamil Brycki
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.